Технологията и дизайнът на електрическите камиони вече са достатъчно добре развити за широкото разпространение на това задвижване. И все пак зарядната инфраструктура, необходима за навлизането на технологията в Европа, не е достатъчно добре разпространена – това е посланието на европейските производители на камиони, цитирано от Euractiv.
Големите зарядни устройства за камиони са около 7 пъти по-мощни от стандартните пунктове за леки електрически коли.
„Днес в Европа има около 600 зарядни устройства за тежкотоварни превозни средства, като имаме нужда от допълнителен капацитет от 35 000 мегавата до 2030 г.“, изтъква Карин Радстрьом, председател на управителния съвет на Daimler Truck. „Това е просто изчисление, което е свързано с целите за въглеродния диоксид, които са поставени за нашата индустрия, което означава, че трябва да създаваме 400 зарядни устройства всеки месец“ до края на десетилетието, добавя тя.
Радстрьом коментира темата по време на събитие на Европейската асоциация на автомобилните производители (ACEA) в Брюксел, подкрепено от Euractiv.
Мрежа
Много от европейските марки камиони вече са прехвърлили голяма част от производството към превозни средства с електрическо задвижване. Daimler например има 11 електрически камиона и автобуса в серийно производство в над 50 страни.
„Камион се купува чрез математика – трябва да правите пари с него“, посочва Харалд Зайдел, президент на DAF Trucks. „Леките автомобил, от друга страна, купувате със сърцето си, защото ви харесват, защото са красиви. За камионите трябва да предоставите бизнес обосновка“, обяснява той.
Типичният камион изминава до 125 000 километра годишно и все още не е достигната повратната точка, когато транспортните компании - големи или малки – ще смятат, че могат адекватно и рентабилно да работят с електрическото задвижване.
Нужна е яснота
„Нашите клиенти се нуждаят от яснота – те не могат да преминават от една система към друга система всяка година“, изтъква Камила Девун, вицепрезидент и ръководител на комуникациите и устойчивостта в Scania.
Настоящият регламент на Европейския съюз (ЕС) за инфраструктурата за алтернативни горива (AFIR) определя целта, според която „зарядните станции за тежкотоварни превозни средства с минимална мощност от 350kW трябва да бъдат разположени на всеки 60 км по протежение на Трансевропейската транспортна мрежа (TEN-T), докато се стигне до пълното и покритие до 2030 г.“
Не производителите на камиони обаче инсталират тези зарядни устройства и това изисква разширяване на електрическата мрежа.
Европейската комисия (ЕК) е притисната от индустрията да отговори на въпроса какво може да се направи, за да се ускори развитието на инфраструктурата в страните членки на ЕС.
Зареждане
Кристиан Шмид, директор в Генерална дирекция за мобилност и транспорт към ЕК, посочва, че въпросът не е в регулирането.
„Работата по стандарта за зареждане на камионите е завършена“, изтъква той. „След като бъде одобрено от европейските организации за стандартизация, ние ще го интегрираме чрез специалното законодателство за зарядната инфраструктура“.
Камила Девун от Scania посочва от своя страна, че индустрията не настоява за повече регулации, а за тяхното подобряване.
„Не искаме повече регулации, а тези, които са налични, да бъдат хармонизирани, като изграждането на зарядна инфраструктура да бъде облекчено“, добавя Девун. „Получаването на разрешителни отнема много време“.
Целите на Зелената сделка на ЕС гласят, че емисиите на въглероден диоксид от тежкотоварните превозни средства трябва да бъдат намалени с 45% до 2030 г., като с наближаването на тази дата индустрията се притеснява, че ще бъде оставена да поеме тежестта на разходите.
„Имаме твърде много стимули за индустрията за изкопаеми горива“, изтъква Девун. „Трябва по някакъв начин бързо да ги прехвърлим към неизкопаемите алтернативи и това трябва да се случи много бързо“, категорична е тя.
преди 1 месец До: тиквеникагьонсураттъпбездаренимеганеграмотен007 Хех, пееди, пълна каша ти е в тъъппата лейка. Не се упражнявай по невнятни за теб материи. Сиреч *** дееббил, да управляваш електрически камион, когато има изградени 40000 зарядни за нощно зареждане и 9000 мегаватови за бързо ЩЕ БЪДЕ ОКОЛО ДВА ПЪТИ ПО ЕФФФТИНО ОТ ДИЗЕЛ !!! Занимавай се с Женя Ватмана там, ако още ти се обажда след резила ви. Те затова *** разни маркетинг директорчета от биг фирмите, искат некой да им направи зарядните. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: смръдко: Не бяхте ли вие енергийният експерт, която по време на кллоунада с премятане на баламатума тук, подпирайки се на огромния си фундамент, зареди 6-ти блок на АЕЦ Козлодуй с канадски уран, обработен в Швеция, опакован във Франция и доставен от Уестингхаус и всичко си работи безотказно и надеждно? Ние от тогава чакаме с упование вашите експертни лекции и разяснения и ги приемаме без капка съмнение. Хвала на такива експерти и техните стопани! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: тиквеникагьонсураттъпбездаренимеганеграмотен007 Хех, пееди, колко пъти да ти пиша, че не става с уикито. Мега зле си! И ти липсва огромен фундамент! Гига! И идея си нямаш кви глупости плещиш под теми дето са ти невнятни, такава мешавица ти в е праздддната лейка от мегавати, гигавати, капацитет и мощност ... :))) ... Ти дори не разбираш за какво иде реч в материала деббиллл недотакован! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: тъпко: *Днес в Европа има около 600 зарядни устройства за тежкотоварни превозни средства, като имаме нужда от допълнителен капацитет от 35 000 мегавата до 2030 г., изтъква Карин Радстрьом, председател на управителния съвет на Daimler Truck* - напиши й на жената един мейл с инструкции къде да потърси в мрежата, как да смята капацитета в ЕС и да не се излага на такива форуми. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец От #5: 35 ГВт нова генерация САМО за камионите - това са все едно още 35 реактора, но пръснати на стотици ВЕИ кръпки от по няколко десетки до няколко стотици мегавати - някой смята ли инфраструктурата за пренос? И това заедно с мокрите сънища на един литовски чичка за стотици милиарди евро разходи за отбрана !!!годишно!!! за същия период - 2030 г., когато Русия щяла да нападне ЕС. Полетите на авиокомпаниите от Лондон до Истамбул вече могат да получат търговски бранд *Полет над кукувиче гнездо* отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: cyclop И за домашно, проверете колко е излишъка на генериращи мощности в ЕС, тъй само за да се успокоите и да не рипкате под всеки материал за зареждащи станции и електрички ... Сметката колко ток ще ни трябва в Европа, когато всички (коли, камиони, строителна техника) преминем на ток е правена отдавна и е доста точна и конкретна. Потърсете в мрежата ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: cyclop Какво става, сподели моля. Щото гледам токът на тяхната борса е по-ефффтин от този на нашата ... И само за протоколът, онова дето го наричате спиране на вятъра, е намаляване с 20-30% на вятърната енергия. а не пълно спиране. Студеният резерв според теб за какво и кога се ползва? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец *Целите на Зелената сделка на ЕС гласят, че емисиите на въглероден диоксид от тежкотоварните превозни средства трябва да бъдат намалени с 45% до 2030 г., като с наближаването на тази дата индустрията се притеснява, че ще бъде оставена да поеме тежестта на разходите.* - Хората обичат да казват, че няма невъзможни цели. Така е, но има цели, пътят към постигането на които те убива. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец 35 000 мегавата до 2030 г., трябва да създаваме 400 зарядни устройства всеки месец!! Колко ресурси са това! Колко мед, алуминий, стомана, цимент, пластмаса, само и само да се захрани измишльотината, само за да се зареждат иддиотските камиончета, които след десет години ще се помнят единсвено като една от особено срамните и жалки изцепки на сектата на зеления хайвер! ИИ С КАКВО ЩЕ ГИ ЗАРЕЖДАТЕ БЕ!! Питайте немците какво става, като спре да ДДДYYXXA!? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: onezero007 Хаха, не чете ли? 500-700кВтч и ще се зареждат на 350кВт правотокови. Други въпроси? отговор Сигнализирай за неуместен коментар