IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Имотите на цена над 100 хил. евро вече са масови в София

През 2018 г. ръстът на цените на жилищата е достигнал 9,5%, сочат данните на "Имотека"

14:07 | 24.01.19 г. 14
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

През 2018 г. имотите на цена над 100 хил. евро са се превърнали в масови сделки на пазара в София. Това показват данни на имотната агенция "Имотека", представени на пресконференция днес.

Техният дял е 35% от всички осъществени сделки в столицата, като по-голям е делът на продажбите само в ценовия сегмент между 70 хил. и 100 хил. евро - 38%. Сделките в диапазона между 50 хил. и 70 хил. евро са намалели до 18% през 2018 г. спрямо 25% година по-рано. Покупките на имоти между 30 хил. и 50 хил. евро са имали дял от около 5%, а сделките под 30 хил. евро са били още по-малко, като тенденцията е да отпаднат като значим дял от пазара, сочат данните на Имотека.

Психологическата граница на „скъпия“ имот беше премината – преди това беше жилище за повече от 100 хил. евро, но през последните 12 месеца този имот се превърна в стандартен и масов за столицата“, заяви Люба Атанасова, изпълнителен директор на Имотека. Жилища Жилища    

Купувачите са предимно млади семейства на възраст между 30 и 35 години, с едно или две деца и стабилни доходи, които са над средните в София, търсещи тристайно жилище за собствено ползване.

Гаражните и сервизните помещения са били сред ключовите елементи, търсени от купувачите, като липсата им може да откаже купувача от даден имот, тъй като създава сериозни битови неудобства.

През 2018 г. цените на жилищата в София са отбелязали ръст от 9,5% на годишна база, сочат данните на Имотека. Основни фактори са били повишените цени в квартали като Лозенец, Изток и Изгрев, Иван Вазов, Център и Яворов.

„Не очаквам драстични промени на пазара през първите шест месеца на тази година нито по отношение на цените, нито в активността на купувачите. След годините на ръст на пазара нормално е да настъпи успокоение“, каза Атанасова.

Ръстът на сделките на годишна база достига около 7%, сочат данните на "Имотека". „Данните на Агенцията по вписванията показват идентичен брой сделки за 2018 и 2017 година. В същото време традиционно силното четвърто тримесечие този път не се отличи с висока активност при нас, а в Агенцията по вписванията отчитат дори спад. Това може да се дължи от една страна на покупките на имоти без разрешение за ползване, които ще бъдат вписани тепърва, но е много вероятно да е индикатор за задържане на активността”, смята Атанасова.

По думите ѝ новото строителство е съществен фактор на пазара на недвижими имоти в столицата. „Новите проекти се развиват активно и започват да задоволяват натрупалия се през последните години глад за по-качествени жилища. Това обуславя постепенното балансиране на пазара и удължаването на периода за сключване на сделка. Това наред с очакванията за по-високи лихви от средата на 2019 г., забавянето на икономиката в Европа и големите обеми ново строителство ще доведе до задържане на активността, а може би дори и лек спад още през първото полугодие”, каза Атанасова.

През миналата година около 40% от покупките са били осъществени без отстъпка – това са имоти, чиято първоначална стойност е била обявена разумно и е била съобразена с пазарните условия. В същото време над 10% от имотите са били продадени с отстъпка в размер на над 10 хил. евро.

Данните на Имотека сочат, че ипотечното кредитиране е нараснало значително и през 2018 г., а плащанията в брой намаляват от 53% през 2017 г. на 44% миналата година. В същото време финансирането между 81% и 90% от сделката заема все по-съществен дял.

Последна актуализация: 17:09 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 4 rate down comment 41
Sakamano
преди 5 години
Добре че има хора като вас, да ни налеят малко разум.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 82 rate down comment 2
nkavrakov1982
преди 5 години
"Имотите на цена над 100 000 евро вече са масови в София"... Сочат данните на... Агенция за недвижими имоти "Имотека" /част от агенция "Адрес" /.За пореден път манипулации, и лъжи. Какво очакваме от агенция за недвижими имоти? Да ни обяви, че цените на жилищата са спекулативно надути, и че предстои спад. Няма пазар, на каквато и да е стока или продукт, на който цената му да не спада и да расте завинаги. Още повече, когато индикатора сделки бележи спад според Националния статистически институт,за последните 3 месеца на 2018 та година.Всички обаче са в лодката и банки, и агенции за недвижими имоти и строители, и както отбеляза главния икономист от Уникредит Булбанк, Кристофор Павлов на изложението BaLrec, "Нека бъдем внимателни да не катурнем лодката".След безумното кредитиране от банки, и алчността на брокери и строители, сано 10 години след 2008 *** година в София и големите градове, се формира нов жилищен балон. На кой да вярвате, избирате Вие, дали на една агенция за недвижими имоти, която има интерес да ви пробута максимално надути имоти, като цена, подкрепена от банковите отдели, жадни за бонуси, и строителите, които са на принципа ден година храни, или на независимите финансови анализатори, които предупредиха, че на тези извратени цени, имота ВЕЧЕ не е инвестиция!!!Всеки да си направи изводите сам. При още 6 месеца на спадове на сделките, пазара на имоти ще се срине. Отделно банките няма да Ви чакат цял живот да плащате кредити на тези лихви. Лихвите започват да се вдигат след средата на 2019 та година. Който е купувач, купува в най извратеното време в момента, на дъно при лихвите и пик на спекулативно надути цени на жилищата. Оказва се с имот с над 50 %, завишена цена и лихви, които тепърва тръгват само нагоре.Въжето му е тройно сложено на врата от светата троица - банки, агенции за недвижими имоти, и алчните за бързи печалби строителни фирми!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още