IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

И коронакризата не успява да смъкне цените на имотите в София

Строителството продължава, а банките отпускат ипотечни кредити, но при завишени изисквания към кредитополучателите, констатира имотна агенция

16:05 | 29.04.20 г. 26
<p>
	<em>Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Към края на април цените на жилищата в София остават без съществена промяна. От средата на този месец пазарната активност е започнала да се възстановява с връщане на запитванията за имоти на нивата отпреди коронавирусната криза.

Работата по строителните площадки не спира, като през последните два месеца много от обектите в строеж бележат значителен напредък, а някои от тях дори са въвеждани в експлоатация. Банките продължават да отпускат ипотечни кредити, но при повишени изисквания спрямо кредитополучателите, процента на самоучастие и обезпеченията, констатира компанията за недвижими имоти Bulgarian Properties в свой анализ за пазара през първото тримесечие и след въвеждането на извънредното положение у нас в средата на март.

Наред с виртуалните огледи, започват да се провеждат и все повече присъствени огледи на имоти, без които според компанията трудно би се стигало до сделки.Продавачите обаче са в изчаквателна позиция, докато има повече яснота какво предстои, а купувачите също изчакват по-ниски цени или да видят дали ще останат на работа и при какви условия ще могат да се финансират от банките.

Интересът е насочен основно към жилища в напреднал етап на строителство или завършени с Акт 16. Интерес привличат най-вече качествените и високостойностни имоти, както и имотите с уникални характеристики и местоположение, сочат наблюденията на Bulgarian Properties.

До въвеждането на извънредното положение компанията отчита едно от най-силните тримесечия за жилищния пазар през последно време, като ръстът на цените се е ускорил до около 4% на годишна база. Цени Цени

След въвеждането на ограничителните мерки обаче е последвало отдръпване на пазарните участници, запитванията и огледите са намалели, а намеренията за покупка са били временно замразени до преминаване на епидемията.

"Досега не се беше случвало толкова рязко превключване от бум в пауза, но доброто състояние на пазара преди кризата дава основание да смятаме, че възстановяването ще бъде бързо при благоприятно развитие на епидемията и последвалата от нея икономическа стагнация", коментира Полина Стойкова, изпълнителен директор на Bulgarian Properties.

Средно 1120 евро за квадратен метър в София

През първото тримесечие на 2020 г. ценовите ръстове са се ускорили, а средната цена в София е подминала границата от 1100 евро/кв.м., около която гравитираше от края на 2017 г. Цени Цени

Данните на Bulgarian Properties сочат, че средната цена на жилищата в София на база реални сделки е достигнала 1120 евро/кв.м спрямо 1080 евро/кв.м за първото тримесечие на 2019 г., което е нарастване с около 4% на годишна база. Ръст от 2,2% има и спрямо последните месеци на 2019 г., когато апартаментите в София са се продавали средно за 1095 евро/кв.м.

Средната обща продажна цена на закупените апартаменти също е нараснала на 101 130 евро за 2020 г. при 90 960 евро в началото на 2019 г. и 95 230 евро през последното тримесечие на 2019 г. Това е нетен ръст от средно около 10 000 евро  за апартамент в София спрямо същия период на 2019 г.

Минимален отказ от сделките

Сделки с имоти са се сключвали активно през цялото първо тримесечие, буквално до момента на обявяването на извънредното положение, съобщава Bulgarian Properties. Данните на компанията на база новосключени сделки показват задържане на обема от реализирани сделки на сходни нива като тези през първите месеци на 2019 г., като повечето вървят към финализиране и отказите към момента са минимални.

Миналата седмица Агенцията по вписванията отчете спад на вписаните сделки в София с 6,3% на годишна база през първото тримесечие. Bulgarian Properties обаче отбелязва, че това са данни за нотариално изповядани покупко-продажби, а не само за сключени през периода сделки. Сделки Сделки

“Този спад има обективни причини и се дължи на извънредното положение и специалния режим на работа на нотариусите, на невъзможността за явяване за нотариално изповядване и отлагането на сделки, както и на все още големия дял на новото строителство в продажбите в София - сделки, които ще бъдат вписвани при прехвърляне на собствеността”, пише компанията. И допълва, че данните все още не отразяват моментното състояние на пазара, а вече отминал негов етап на развитие. Реалното състояние ще стане ясно от данните за второто тримесечие.

Най-скъпи са имотите в „Лозенец“, най-евтини – в „Люлин“

През първото тримесечие най-голяма е била активността в традиционно предпочитаните квартали на София като “Витоша”, “Манастирски ливади”, “Кръстова вада”, “Дианабад”, централните части, включително широк център – “Зона Б-5”, Б-18, “Банишора”.

Към тях се прибавят и големите жилищни комплекси в “Младост”, “Люлин” и “Надежда”, към които винаги има сериозен интерес.

След въвеждането на извънредното положение се повишава интересът към жилища в периферни райони на столицата, в селата около нея с възможност за изолация, но и лесно придвижване до града. Хората започват да се настройват за по-дългосрочна нужда от собствено пространство на открито, констатират от Bulgarian Properties.

Средните цени в най-популярните квартали през първото тримесечие са:

• Манастирски ливади – 1090 евро/кв.м.

• Витоша – 1034 евро/кв.м.

• Кръстова вада – 1250 евро/кв.м.

• Дианабад – 1290 евро/кв.м.

• Център – 1420 евро/кв.м.

• Лозенец – 1900 евро/кв.м.

• Банишора – 1030 евро/кв.м.

• Младост – 1150 евро/кв.м.

• Надежда – 945 евро/кв.м.

• Люлин – 710 евро/кв.м.

Расте интересът към големи жилища

През първото тримесечие делът на закупените тристайни жилища е нараснал и се е изравнил с този на двустайните – по около 47% от всички закупени жилища. Само 5 % от жилищата са били едностайни или многостайни апартаменти.

Средната площ на закупените жилища е била 90 кв.м и нараства от 81 кв.м в края на 2019 г. Поради увеличаването на обема на тристайните апартаменти.

Най-купувани са били жилищата на четвърти етаж, като продължава интересът и към жилища на по-високите етажи в сгради ново строителство заради хубави гледки, повече простор и светлина, по-малък шум от околни улици и булеварди.

През последните два месеца нараства интересът към къщи, партерни апартаменти с двор и жилища в затворени комплекси с частни дворове и паркова среда.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:11 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 44 rate down comment 0
melon
преди 3 години
Е, няма лошо...трябва да има пиар... но ще видим как ще са цените.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 45 rate down comment 1
mrynmryn
преди 3 години
Tия явно си плащат за публикуването на статиите, защото ги засичам в различни медии (не са на 1 собственик) една и съща статия в един и същ ден, а едва ли толкова се интересуват от имоти всичките.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 44 rate down comment 0
CGY
преди 3 години
Хм, нямало спад на цените? Ако колко сделки са сключени/договорени през марти и април?Фундаментално, пазарът на имоти в България е силно прогнил (с малки изключения) и досега се крепеше на спекулативно търсене и надуване в някои икономически дейности.Има едно широкоразпространено разбиране, че кризата е заради Covid-19 и като отмине паниката, нещата ще се върнат бързо към нормалността. Обаче пандемията е само иглата - проблемът е въздухът в балона. Времената за икономиката, а още по-отчетливо - за имотите в България, може с години да са доста по-различни от 2018 и 2019 г. В същото време имаме едно огромно, натрупало се и натрупващо се, предлагане. Свикването с това ще е доста болезнено за мнозина.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 47 rate down comment 1
Harry Kane
преди 3 години
Пост-Ковид-19 икономиката ще срине надутият пазар на жилища и офис имоти, ще го помете. Говоря за София, там се строи изключително много и неразумно, дано само да са прали пари и да не са теглили много кредити.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 53 rate down comment 0
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Рано е бе, душици. Да изчакаме 6-12 медеца, пак ще говорим.Сега строителите завършват започнати сгради, изцяло или почти платени на зелено.Затова се правят на непукисти.Но скоро, ще има много апартаменти при ЧСИ, заради необслужвани кредити.Хора, купили апартаментче за инвестиция, които ще се опитват да продадат, заради нужда от пари.Строителство в по-начален етап, където са продали под 50% на зелено.Строители, нажабурени с огромен кредит примерно за покупка на парцели...Има време, пак ще говорим.Досега не знам случай, при който при криза да се качва цената на имотите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 46 rate down comment 3
nkavrakov1982
преди 3 години
Полина Стойкова,кога е говорила за спад ,и то в платени статии ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още