Във внимателно следената продажба на TikTok Белият дом играе ролята на инвестиционна банка, а вицепрезидентът Джей Ди Ванс ръководи търга. Това е безпрецедентно ниво на участие в частна сделка от страна на държавното ръководство, което допълнително усложнява постигането на споразумение, пише Ройтерс.
Главният съветник на Ванс - бившият председател на Федералната избирателна комисия Шон Кукси, е основният човек за контакт за участниците в наддаването за активите на TikTok в Съединените щати, като дава обратна връзка и предлага корекции в офертите им, твърди кандидатът и предприемач от Уайоминг Рейд Раснър.
„Много хора я искат [компанията] и зависи от мен“, заяви той на 9 март.
Въпреки че не е необичайно Вашингтон да се намесва в частните сделки на публично търгувани компании по стратегически причини, прекият надзор на Белия дом върху процеса на наддаване е изключителен, коментира правителственият адвокат по етика Ричард Брифълт, който преподава в Columbia Law School.
„Всъщност не знам за нещо подобно“, посочва Брифълт, допълвайки, че въпросът се разглежда на най-високото правителствено ниво.
Белият дом не е отговорил на запитванията за коментар от Ванс и екипа му. TikTok също не е откликнала на поканата да коментира.
Susquehanna International Group на Джеф Яс, General Atlantic, Kohlberg Kravis Roberts и Sequoia Capital са сред американските поддръжници на ByteDance.
Продажбата привлече интереса на други милиардери и предприемачи. Основателят на Project Liberty Франк Маккорт се обединява с канадския инвеститор Кевин О‘Лиъри и със съоснователя на Reddit Алексис Оханян в наддаването. Звездата от социалните мрежи Джими Доналдсън води преговори да се присъедини тази година, твърди източник, запозна с плановете му.
Тръмп допусна, че САЩ могат да вземат 50% дял от бизнеса на TikTok в САЩ.
Процесът по наддаване е необичаен, твърди Маккорт. Няма определен пакет от активи, няма оценка, а ByteDance не е наела инвестиционна банка, която да ръководи процеса, коментира той пред Ройтерс.
Пекин има думата в продажбата на TikTok и ByteDance може да спре приложението в САЩ, допълва той. По думите му китайската компания майка участва слабо в преговорите и определено не в степента, в която може да се очаква от мотивиран продавач.
Преговорите са плаващи, казват няколко потенциални купувачи, които имат срок до 5 април да сключат сделка. Ванс очаква общи условия на споразумението до изтичането на крайния срок, казват представители на американсите власти.
Предишни намеси на САЩ
САЩ са се намесвали в частните сделки на компании и преди. Но това е било най-вече, за а ги предпази от превръщането им в злоупотребяващи монополи, да гарантира, че чуждестранните инвеститори не контролират американски фирми, или да предотвратят колапса на финансови фирми.