Американската авиокосмическа компания SpaceX приключи в понеделник 19-ия си старт за годината, като при това изстреля рекордните 64 спътника в космоса. Компанията на Илон Мъск написа и история, след като за трети път пусна в действие една и съща ракета, предава Bloomberg.
Ракетата Falcon 9, наричана още "Booster", вече имаше зад гърба си успешни стартове през май и август. Повторното използване на ракети е специална характеристика на SpaceX и успехът на концепцията вече се счита за доказан.
Ракета Falcon 9 се издигна от военновъздушната база "Ванденберг" на централния бряг на Калифорния в около 10:34 часа местно време. Клиентът е Spaceflight Industries, базирана в Сиатъл компания, която организира старта от името на няколко свои клиента.
Мисията Spaceflight SSO-A: SmallSat Express включва 15 микросателита и 49 сателита от типа „кюбсат“ (малък изкуствен спътник, наносателит, пикосателит), конструиран съгласно стандарта CubeSat Design, за търговски и щатски организации, включително университети, стартъпи и средни училища, става ясно от прессъобщението. Полезните товари, които варират от технологични демонстрации и сателити за изображения до образователни проекти, са от 17 страни, включително САЩ, Бразилия, Индия и Южна Корея.
Първата степен на Falcon 9 бе летяла вече два пъти: през май 2018 г. и отново през август. SpaceX я приземи в понеделник на безекипажния кораб „Само прочетете инструкциите" в Тихия океан.
Успехът от понеделник поставя нов рекорд за SpaceX за броя на стартовете за една година след общо 18 през 2017 г. Ново изстрелване е планирано във вторник от Кейп Канаверал, Флорида.
Следената отблизо оценка на компанията се покачи до около 28 млрд. долара, тъй като тя успя да постигне редица успешни мисии, а това я превръща в третия най-високо оценяван стартъп в САЩ след Uber Technologies Inc. и Airbnb Inc.
SpaceX има договор да превозва американски астронавти до Международната космическа станция като част от т. нар. програма за комерсиални проекти с НАСА, но графикът за първите полети многократно се отлага. Последният план на агенцията е първият демонстрационен полет на SpaceX без екипаж да бъде на 7 януари, а първият полет с астронавти на борда - през юни.
преди 5 години но важното е че *** ми е редовна при мен, те еааа в нещасния емигрант-мияч! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Правило е имената и псевдонимите в агнлийския език да не се превеждат. Но!Видинския мааангаал си е видински маангал, той няма от къде да знае... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Бойчо ракетата си е ракета, а първата степен се нарича още бустер, което в превод е ускорител :):) а не че самото чудо се нарича така :)Май не са ви ясни термините отговор Сигнализирай за неуместен коментар