IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ще се превърне ли БФБ в хедж за инвеститорите в турбулентни времена

Кои са причините за ниската ликвидност на българския борсов пазар, коментира Михаил Димитров, финансов анализатор в ПФБК

19:45 | 16.05.23 г.

Сезонът на отчетите показа, че някои от компаниите успяха да запазят положителните тенденции от изминалата година. Повишението на лихвените проценти както и поведението на инвеститорите и пазарите не им повлия драстично. При две от най-добре представящите се компании на пазара, отчетът показва ръст на приходите. Въпреки сложната среда, в която оперират, акциите на компаниите поскъпнаха с над 30% от началото на годината. Това коментира в предаването „В развитие“ на Bloomberg TV Bulgaria Михаил Димитров, финансов анализатор в ПФБК.

Според него причините, заради които ликвидността продължава да е ниска, са комплексни. „От една страна, България е малък пазар и без наличие на чуждестранни инвеститори, няма как да съществува бурно развитие. Доста от инвеститорите избягват нашия пазар поради липса на ликвидност и ограничения брой компании, а от друга страна те посочват факта, че финансирането през банки е по-лесно“, коментира Димитров.

По думите му това затруднява големите компании да намерят финанси в размер на няколко милиона лева. „Отчетите влияят и на цените на акциите, като при някои по-слабо ликвидни компании е възможно да има голямо движение“, посочи Димитров.

Той напомни, че дивидентната политика се оказва основно изискване на българските инвеститори. „Компаниите, които се представят най-добре са тези, които плащат дивидент, като те се търгуват и на по-високо съотношение цена-печалба. При спиране на дивидентната си политика, тези компании биват „наказани“ от инвеститорите“, отбеляза финансовият анализатор.

Димитров направи сравнение на представянето на Българския фондов пазар спрямо най-развития в света – американския. „През изминалата година ще видим при един спад около 20% на S&P500, индексът SOFIX загуби около 5%, а по-широкият индекс BGTR30 завърши със 7% положителна доходност. В турбулентни времена, БФП може да бъде разглеждан като хедж“, е мнението на финансовият анализатор.

Причините за липсата на големи компании на БФБ са няколко. Те имат улеснен достъп до банково финансиране, което им излиза и по-изгодно. От друга страна да бъдат набрани големи обеми финансиране на българския пазар без участието на пенсионни фондове си оказва непосилна задача и това поставя пазара в подобна ситуация.

„ Компании, които като цяло са по-отворени към акционерите си, една идея по-прозрачни са, имат дивидентна политика, те се радват на по-голям интерес и по-голяма посещаемост на общите си събрание.“

Повече за сезона на отчетите и кои са компаниите, които се представят най-добре тази година, вижте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването „В развитие“ можете да гледате тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:44 | 16.05.23 г.
Специални проекти виж още
Още от Bloomberg TV виж още

Коментари

Финанси виж още