IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Защо е важно университетите и бизнесът да имат водеща роля в кариерното ориентиране

Учениците трябва да опознаят широк спектър от професии, за да изградят правилна концепция за бъдещето си, каза Христо Господинов

11:54 | 10.02.25 г.

Университетите и бизнесът активно трябва да участват в професионалното и кариерното ориентиране на учениците и те да са водещата страна. Бизнесът трябва да играе активна роля в това да си партнира не само с държавата, но и с училищата. Това каза Христо Господинов, преподавател по политически науки, в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgariа.

Събеседникът подчерта, че бизнесът трябва да е ангажиран и активен, защото най-добре знае от какво се нуждае и как трябва да бъдат подготвени бъдещите кадри. „Нужни са инвестиции и дългосрочно обвързване с работни места. Условията трябва да са конкурентни, а не да се търсят хора на парче“, каза Господинов.

Според него кариерното ориентиране на учениците в 10-ти клас трябва да залегне в учебната програма. Учениците трябва да опознаят широк спектър от професии, за да изградят правилна концепция за бъдещето си. „Все още сме далече от този модел на образованието. Често учениците се лутат, а не бива да се чака до консултации в кариерните центрове в университетите. Този процес трябва да мобилизира редица сериозни институции, които да си партнират с бизнеса“, отбеляза гостът.

Ролята на учителите в професионалното ориентиране е голяма, допълни още събеседникът. Учителят е ментор и модел, към който децата да могат да се допитат и да почерпят опит. Всеки учител има поглед върху учениците и познава техните силни и слаби страни, смята той. 

Господинов посочи, че подготовката на кадри за трудовия пазар е стар и дълбок проблем, защото реформите се правят на парче, не са качествени и отнемат твърде дълго време. Резултатът са неподготвени млади хора, които трудно намират реализация. 

„Образованието трябва да бъде така устроено, че да отговаря на нуждите на все по-динамичния трудов пазар. Нужно е да се търсят отговорите на въпросите на бъдещето. Светът се променя с дни. За да бъдем конкурентоспособни, трябва да създаваме функционално грамотни и гъвкави кадри. Това е начинът да се привличат и чуждестранни инвеститори“, каза още Господинов.

Според събеседника има места в България, където обезлюдяването и ниската квалификация правят невъзможно развитието на регионите.

„Не може да се реформира средното образование, без това да се обвърже с висшето. Трябва да си отговорим на въпроса какви кадри са ни нужни през следващото десетилетие. Това са дълбоки въпроси, които изискват болезнени реформи. Перспективата не е добре, ако продължаваме по същия начин“, коментира той.

Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:54 | 10.02.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Bloomberg TV виж още

Коментари

Финанси виж още