През 2003 г. икономическият растеж е 4.3%, средногодишната инфлация съответно 2.3%. Нивото на регистрираната безработица спадна до 13.5%.
Финансовото посредничество продължи да се задълбочава, като процентът на монетизация достигна в края на годината 48.9% (М3 в процент към БВП), средногодишната лихва по кредитите спадна на 10.3%. Кредитите за неправителствения сектор нараснаха с 48.8% в номинално изражение в края на годината.
През 2003г. международните валутни резерви на Българската народна банка нараснаха със 744 млн. евро (с 18%) и осигуриха номинално увеличение на паричното предлагане с 20.4%.
Провежданата от банката политика, подкрепена от политиката на ниски бюджетни дефицити и структурни реформи, осигурява макроикономическата стабилност и създава условия за поддържане на относително високи темпове на икономически растеж.
В Годишния отчет на БНБ за 2003г. са представени анализ и оценка на дейностите на банката по отношение на: управлението на международните валутни резерви, развитието на националната платежна система, въздействието върху ликвидността и функционирането на финансовите пазари, паричната емисия, банковия надзор и стабилността на банковата система, изпълнението на функцията на фискален агент и официален депозитар, международната дейност и подготовката за участие в Европейската система на централни банки, статистическата дейност, научно-изследователската дейност, развитието на информационните системи на банката.
Годишният отчет включва още отчет за изпълнението на бюджета на БНБ за 2003 г., консолидиран финансов отчет, заверен от международен одитор, и доклад на международния одитор. В приложение са представени подробни статистически данни за развитието на икономиката и банковия сектор на България, както и решенията на УС на БНБ, приети през годината.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.


Основните причини за смърт сред българите са болестите на органите на кръвообращението
ЕС открива процедура за свръхдефицит срещу България
"Евронюз": С позицията си за патриарх Кирил Радев усложнява преговорите в ЕС за санкциите срещу Русия
Невиждани горещини в Европа: Температурите достигнаха 45 градуса, жертвите вече са 212
От космоса: Черно море и Босфора в млечносин тюркоаз
AI компаниите стават по-чувствителни към разходите и ги прехвърлят към клиентите
САЩ увеличават инвестициите в AI за по-строг митнически контрол
Финансовият срив в Йоханесбург засилва призивите държавата да поеме управлението
Горещите вълни в Европа вече намаляват доходите и излагат милиони на бедност
Путин вече не означава стабилност – поне за Крим
Бензиново завръщане: Най-интересните бъдещи коли с ДВГ - II част
Този мотоциклет вдига 100 км/ч за 0,4 секунди
Citroën сваля цената на Ami срещу отлични оценки
Шефове в BMW искат да направят наследник на M1
VW получи 7,4 милиарда евро, но съкращава 100 000 души
Пенелопе Крус и Оливия Уайлд блестят с впечатляващи визии на червения килим
Кристиано Роналдо разкри трогателния начин, по който винаги носи децата си със себе си
Проданов, ПБ: Инвестираме в бъдещето на България
НАТО планира 70 млрд. евро помощ за Украйна през 2026 г., САЩ без нови военни ангажименти
Бил Гейтс призна за извънбрачни връзки по време на брака си