IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Над две трети от българите трудно покриват ежедневните си разходи

Хората с намалени доходи са ограничили разходите за храна, облекло и пътуване в края на 2021 г.

18:12 | 19.04.22 г. 2
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Повече от две трети от българите изпитват затруднения да покриват ежедневните си разходи. Това показват данни от допълнителната анкета* на НСИ към наблюдението на домакинските бюджети през четвъртото тримесечие на 2021 г.

Анкетата е направена в периода октомври - декември 2021 г., като са анкетирани общо 3042 домакинства и 5692 души на възраст 16 и повече навършени години.

С известни затруднения да покриват ежедневните си разходи са 37,1% от лицата, 26,6% определят покриването на ежедневните разходи като трудно, а 11,9% - като много трудно, сочи допитването. От друга страна, 20,2% от лицата относително лесно могат да покрият ежедневните си разходи, а едва 4,2% не изпитват затруднения.

Увеличение на доходите за последните 12 месеца са отбелязали 29,8% от лицата в домакинствата. Като основни причини за повишението на дохода са посочени увеличението на социалните помощи - за 34% от лицата, и преизчисляването на заплатата - за 24,3% от лицата. 

Намаление на доходите за последните 12 месеца посочват 8,4% от лицата. За 29,7% от лицата с намален домакински доход основната причина за това е намаляване на работното време, надницата или заплатата, а за 20,2% - загубване на работа или фалит на собствена фирма. Сред лицата с намалени доходи най-голям е делът на тези, на които се е наложило да ограничат разходите си за храна, облекло, пътуване или други потребителски стоки и услуги – 53,9%, а 17,2% са използвали натрупани спестявания, за да компенсират намаляването на дохода.

Най-голям е делът на лицата, за които доходите на домакинството през последните 12 месеца са останали почти без промяна – 61,8%.

Независимо от промените в доходите, близо половината от лицата в домакинствата (48,7%) не могат да си позволят да посрещнат със собствени средства неочаквани разходи в размер до 370 лева. 13,7% от лицата в домакинствата са имали през предходното тримесечие финансови затруднения при плащането навреме на заем/ипотека/жилищни разходи за основното жилище.

Средната удовлетвореност на лицата на 16 и повече години от финансовото положение на домакинствата им, измерена по скала от 0 до 10, е 4,61. Равнището на доходите влияе върху общата удовлетвореност от финансовото положение. За 20-те процента домакинства с най-високи нетни доходи средната удовлетвореност на лицата е 6.17, а за 20-те процента домакинства с най-ниски нетни доходи удовлетвореността на лицата от финансовото положение е 2.89.

Общата удовлетвореност от живота средно за анкетираните лица е 5,85, измерена по същата скала от 0 до 10. По отношение на удовлетвореността от личните взаимоотношения със семейството, приятелите, съседите, колегите анкетираните лица дават относително висока оценка - 7,18.

* Допълнителната анкета е по инициатива на Евростат и се провежда по единна методология в рамките на европейското изследване Infra-annual data collection on living conditions (IALC). Целта е да се осъществява тримесечен мониторинг на промените в условията на живот на домакинствата в страната в резултат на пандемията от COVID-19 и да се подава актуална информация за хармонизирани европейски сравнения.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:40 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

2
rate up comment 1 rate down comment 0
Hahoto2
преди 2 години
Сайтът отразява повелите на спонсорите. Те са предимно зелени и русофобски, демек води се към умните и красивите, дето обобщено им викам кресливите. Вчера с теб май бяхме на едно форекс обучение заедно! ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 0
doba
преди 2 години
Ехеееееееее. Доживях да видя заинтересованост и към Българите в сайта. Дай Боже и занапред да е така! :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още