IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Китайците насочват незаконно милиарди долари извън страната

Покупка на изкуство, пренасяне на крипто в други юрисдикции, скрити в чужбина приходи от износ са част от методите за прекачане на капиталовия контрол

15:19 | 02.11.24 г. 4
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Китайските жители изнасят незаконно милиарди долари извън страната под носа на властите, тъй като разпадащият се пазар на имоти и икономическата несигурност карат хората да търсят по-безопасни места за разполагане на богатството им в чужбина.

Изнасянето на богатства от Китай е трудно: страната налага строг капиталов контрол, който ограничава индивидуалните покупки на чуждестранна валута до 50 хил. долара годишно. Нарушителите могат да получат големи глоби или дори присъди, пише Wall Street Journal.

Въпреки това бързото изнасяне на капитали през последните няколко години изглежда засенчва дори изходящите потоци през 2015 и 2016 г., когато спадът в сектора на имотите предизвика най-голямото по онова време изтичане на капитали от Китай в доларово изражение, твърдят икономисти и анализ на данни на медията.

Статистиката сочи, че около 254 млрд. долара вероятно са напуснали Китай незаконно през четирите тримесечия до края на юни. Оценките, предупреждава Wall Street Journal, са по същество неточни обаче, а и общото изтичане на капитал е по-малко като дял от общата икономика на Китай, която сега е много по-голяма в сравнение с периода 2015-2016 г.

Част от парите вероятно са приходи от износ, които са скрити в чужбина и изобщо не са се връщали в Китай, за да се възползват от по-високите лихви по депозитите и възможностите за инвестиции в чужбина.

Тенденцията е тревожна за китайските политици. Това увеличава натиска върху валутата в момент, когато властите в Пекин са съсредоточени върху стриктното ѝ управление. Надеждата им е опитите за стимулиране на икономиката и пазарите да насърчат хората да държат повече пари в Китай.

Ситуацията обаче подчертава намаляващото доверие в икономическия път на Китай сред онези, които разполагат с ресурси и средства, за да измъкнат парите си от страната.

Недоволни инвеститори

Хората използват различни изпитани, но рисковани методи, за да заобиколят ограниченията на правителството, като например изпращане на ценности в чужбина или надплащане за внос. Други използват и други методи, например пренасяне на компютърни твърди дискове, заредени с криптовалути, до други юрисдикции, за да ги конвертират в пари.

Очаква се икономическият растеж на Китай да се забави до около 3% до края на десетилетието, твърди Международния валутен фонд (МВФ), от 5% сега и почти 7% през 2020 г. Епичният срив на имотите в Китай изпепели богатство за около 18 трлн. долара на домакинствата от 2021 г. насам, според Barclays.

Въпреки че последните мерки на Пекин, които включват обещания за нови фискални разходи, вероятно донякъде ще стимулират растежа тази година, твърде рано е да се каже дали ще предизвикат траен икономически обрат. В по-дългосрочен план страната е изправена пред предизвикателство от застаряващата и намаляваща работна сила и е въвлечена в конфликт с водения от САЩ Запад по множество въпроси – от търговия до сигурност и технологии.

Въпреки че държавната администрация публично показва случаи на хванати да нарушават капиталовия контрол, които са понесли глоби и други последствия, изтичането на капитали продължава. Това показва колко далеч ще стигнат хората, за да получат по-добра възвръщаемост предвид оскъдните инвестиционни възможности в Китай, коментира Мартин Линге Расмусен, старши стратег в изследователската фирма Exante Data, който е изследвал този феномен.

„Преди пет или десет години, ако бяхте китаец, можехте да вложите парите си в недвижими имоти и това беше начин да увеличите богатството си. Това вече не е привлекателно“, коментира той.

Все пак последните стимули могат да направят местните акции по-привлекателни като алтернатива и да помогнат за намаляване на изтичането на капитали, добавя той.

Последна актуализация: 15:20 | 02.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

4
rate up comment 8 rate down comment 17
Охотник
преди 1 месец
Доста глупости написани, в една статия. До кога ще лъжете? Европа е фалирала, СС е ходещ мъртвец. А вие кого убеждавате, че Китай има икономически, или социални проблеми? Вижте градовете и улиците на вашите господари. Мезерия, наркомания и престъпност!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 27 rate down comment 16
гъбко
преди 1 месец
До: wart За кво са им тези долари? Да ги конфискуват и тех ли? Да си ги държат в рубли или юани. Нема никой копче да им каже! А като гледаш какво се случва с цените в матушката, прави ли са били според теб забогателите русНАЦИсти да си обърнат рублите в долари и евра и да ги изнесат от държавата? И сега забогателите китайци като гледат блатната и си знаят правителството, според теб какви мисли им минават през главите?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 31 rate down comment 10
wart
преди 1 месец
"Изнасянето на богатства от Китай е трудно: страната налага строг капиталов контрол, който ограничава индивидуалните покупки на чуждестранна валута до 50 хил. долара годишно. Нарушителите могат да получат големи глоби или дори присъди, пише Wall Street Journal." Нека да изнасят ще последват съдбата на Руснаците само ,че разликата е в Русия нямаше ограничения и изнасяха милиарди глу...пакът Путин само наблюдаваше без никаква реакция като теле пред аптека и Западът ги конфискува както и активите
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 28 rate down comment 17
Алехандро
преди 1 месец
Това отдавна се знае! Иначе, *** другарите от китай продължават да си чакат ръст на вътрешното потребление! Хахахахаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още