IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg

Компании, инвестирали милиарди в придобивания, сега продават за жълти стотинки

Alibaba и Blackberry се освободиха тази седмица от нерентабилни бизнеси с голяма отстъпка от платената за тях цена

17:00 | 20.12.24 г.
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Компании, които вложиха милиарди в ненавременни придобивания през последните години, сега разпродават тези активи на ниски цени, пише Bloomberg.

Alibaba Group Holding съобщи във вторник, че ще продаде веригата китайски универсални магазини Intime на местна компания за дрехи за 1 млрд. долара. Цената е около 30% от стойността на компанията, когато Alibaba я купи в силната 2017 г. Интернет гигантът, който се отказа от придобиванията под натиска на правителството, съобщи, че ще регистрира загуба от 1,3 млрд. долара от сделката.

Тя беше обявена ден след като BlackBerry съобщи, че ще продаде звеното по сигурността Cylance на софтуерния стартъп Arctic Wolf за сумата от 160 млн. долара плюс малко количество акции. Тя е далеч от 1,4 млрд. долара, които BlackBerry плати, когато прие да купи бизнеса през 2018 г. Cylance обяви значителни загуби, а приходите ѝ намаляха с над 50%, съобщиха анализатори на Royal Bank of Canada.

Ходовете показват как компании, които правеха големи придобивания в силните времена, сега може да са отрезвели и да съжаляват за тези покупки само няколко години по-късно. Миналия месец Just Eat Takeaway.com прие да продаде американската услуга за доставка на храни Grubhub за 650 млн. долара, отстъпка от близо 90% спрямо цената, която плати, за придобиването на бизнеса в разгара на Covid пандемията.

Надплащането беше неизбежна последица в ера, когато конкуренцията за активи беше ожесточена, коментира Оливър Шарпинг, портфолио мениджър в компанията Berenberg.

„Годините на нулеви лихви и истерията за сключване на сделки, породена от пандемията, тласнаха цените нагоре в предпочитаните сектори, като често ги отдалечиха от фундаментите. Сега когато тенденциите напоследък изискват трезв поглед в огледалото, компаниите ограничават прекомерностите, като се освобождават от слабо представящи се бизнеси и избират суровата реалност пред струващата пари илюзия, дори това да означава загуба на милиарди долари“, отбелязва Шарпинг.

Сливанията и придобиванията бавно започват да нарастват. Графика: Bloomberg LP Сливанията и придобиванията бавно започват да нарастват. Графика: Bloomberg LP

Валерия Виткова, старши лектор в Bayes Business School към City University of London, коментира, че компаниите не са оценили правилно синергиите, а очакваните ползи от някои сделки са били преувеличени.

Сега моментът за намиране на купувачи на тези активи може да е добър, тъй като пазарът на сливания и придобивания отново се активизира, казва Виткова. Общият обем на сливанията и придобиванията е нараснал с 16% тази година до 3,2 трлн. долара, сочат събрани данни от Bloomberg, а банкери очакват темпът да се ускори догодина.

Тези продажби позволяват на компаниите да се съсредоточат върху заздравяването на основните си дейности в ключов момент. Alibaba работи за съживяване на растежа на китайското си подразделение за електронна търговия, където е изправена пред ожесточена конкуренция от PDD Holdings и ByteDance. В същото време главният изпълнителен директор на BlackBerry Джон Джиаматео се опитва да стабилизира компанията, като насочва повече внимание към бизнеса с интернет на нещата, както и към сигурните ѝ платформи за комуникация.

Повторно отваряне на портите

Представител на Just Eat Takeaway казва, че пазарът се е променил след покупката на Grubhub, като конкуренцията е нараснала, а оценките в сектора са намалели. Продажбата на Wonder Group представлява „най-привлекателният изход“ и „отразява сегашната траектория на бизнеса“, допълва представителят.

Говорител на BlackBerry казва, че е „невероятно доволен“ от сделката за Cylance, която ще подкрепи рентабилността и ще ѝ позволи да се съсредоточи върху двигателите на растежа в портфейла си.

Компаниите ще продължат да се стремят към освобождаване от придобивания, които не са донесли желания резултат, тъй като пазарите възнаграждават вниманието и наказват раздутите компании, отбелязва Шарпинг. Това може да даде добри възможности за корпоративни купувачи, разполагащи със средства, които търсят изгодни сделки, както и за компании за частни капиталови инвестиции, които според събрани от Bloomberg данни разполагат с неизползван капитал за 1,6 трлн. долара.

„Корекцията на цените отвори отново портите за дисциплинираните купувачи да предприемат действия. Виждаме опортюнисти, които изчистват счетоводните си баланси и насочват вниманието си към придобиването на евтини активи с дългосрочни възможности за растеж“, казва Шарпинг.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:11 | 20.12.24 г.
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

Финанси виж още