IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Макрон тласка Европа към битка с Китай за 900 млрд. долара

Евентуална търговска война с Пекин може да тласне ЕС към рецесия на фона на ускорената инфлация и увеличението на лихвите от страна на ЕЦБ, предупреждава анализатор

13:13 | 26.09.23 г. 7
Френският президент Еманюел Макрон. Снимка: Bloomberg L.P.
Френският президент Еманюел Макрон. Снимка: Bloomberg L.P.

Новият, по-твърд подход на Европейския съюз (ЕС) към Китай се оформя от опасенията на Франция, че търговските практики на Пекин са започнали да представляват стратегическа заплаха за основните индустрии в региона, пише Bloomberg.

Френското правителство е поело ключова роля в задвижването на промяната на политиката в блока, споделят източници, запознати с плановете. Париж изчислява, че бездействието в случая би насочило европейската икономика към дългосрочни щети.

Междувременно други източници, говорещи под условие на анонимност, припомнят провала на соларната индустрия преди десетилетие, когато евтиният внос от Китай разшири европейското производство. Представител на френските власти заяви, че европейската автомобилна индустрия може потенциално да бъде засегната по същия начин и така ЕС се сблъсква пред дилема: или да затвърди силата си, или да се подчини на Китай.

Намерението не е търговските отношения на Европа с Китай на стойност 900 млрд. долара годишно да се превърнат в директна битка, каквато се разви между Пекин и САЩ последните години, а по-скоро да се създадат равни условия на конкуренция сред най-големите икономически блокове в света, твърдят източниците.

Френският президент Еманюел Макрон иска неговите партньори от ЕС да гледат на Европа като на балансираща сила между двете световни икономически суперсили, споделя друг източник. Това ще позволи на Париж и други столици в региона да изградят специални отношения с други потенциални съюзници като Индия.

Все пак по-твърдата позиция на ЕС също провокира нервност, като дори някои държавни служители в Париж са загрижени относно превръщането на френските принципи в практика.

Един от тях описва реакцията на Пекин към започналото разследване на китайските субсидии за електрически превозни средства като тревожна прекомерна реакция, докато друг признава риска от търговска война.

Вицепремиерът на Китай Хъ Лифън изрази "силна загриженост и недоволство" от разследването пред главния преговарящ на ЕС по въпросите за търговията Валдис Домбровскис.

Главният преговарящ на Европейския съюз (ЕС) по въпросите на търговията Валдис Домбровскис. Снимка: Bloomberg L.P. Главният преговарящ на Европейския съюз (ЕС) по въпросите на търговията Валдис Домбровскис. Снимка: Bloomberg L.P.

Макрон отдавна подкрепя преосмислянето на икономическите цели на ЕС за осигуряване на инструменти за защита на западащите индустрии и повече държавна помощ за ключови сектори. И все пак френските инициативи често срещат отпор от страни, включително Германия, които се страхуват, че възмездието на Китай ще навреди на техните износители, и по-малките нации, притеснени от нелоялната конкуренция в лицето на големите компании.

Сега ЕС започва разследване относно субсидиите, което може да доведе до мита срещу китайските електромобили, и повишава перспективата за коренна промяна в европейската политика, която би загърбила принципите на свободната търговия и отворените пазари като най-добрия начин за защита на икономическите интереси на континента.

Тъй като Германия направи крачка назад спрямо водещата европейска политика, това остави вакуум за други, включително Франция и ЕК, да се борят за влияние, смята Муйтаба Рахман, ръководител на европейските изследвания в Eurasia Group. Каузата на Макрон може да се разглежда и като отражение на плана на президента на САЩ Джо Байдън за щедри субсидии съгласно Закона за намаляване на инфлацията (IRA), за да стимулира местната индустрия в разгара на климатичния преход.

„Големият призив за събуждане беше IRA, който напълно преформулира дебата и даде на Франция много повече сила да каже, че американците в крайна сметка прилагат много по-активно управлявана икономика и има много по-голяма роля за индустриалната политика“, подчертава Рахман.

Последна актуализация: 13:13 | 26.09.23 г.
Специални проекти виж още
Още от Политика виж още

Коментари

6
rate up comment 2 rate down comment 6
corner
преди 7 месеца
До: Tikva007ЕК има мандата да го направи .Отново дълговите проблеми ще минат под друг знак .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 2 rate down comment 3
0pk
преди 7 месеца
Сетих се за оня скеч на Тутурутка - Кви 900млрда долара ве, ай сиктир от тука с тия 900млрда долара начи, ай сиктир... :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 8 rate down comment 10
zelka007
преди 7 месеца
До: Tikva007 ... нали си на ясно , че нема как всичко да се произвежда в Поднебесната кинкалерия ?! тва е неква фантасмагория на императорът й ... :))) ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 10 rate down comment 11
zelka007
преди 7 месеца
До: Tikva007 ... пак си припяваш рассийските псалми смехорино ... оня ден се меткаше , че Макрон бил дружка с императорът на Поднебесната , пък Урсула фон дер Лайен низвергната ... са дърдориш лишените си от смисъл глупотевини с обратен знак ... гнъсъвите блатни спреха природният газ , не европейците ... !! ... гнъсъвите блатни водят война , избиват цивилни , унищожават инфраструктура и реколта в Европа , а не европейците ... !! ... кризата приключва ... !!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 11 rate down comment 13
khao
преди 7 месеца
До: Tikva007 ето така се прави... вадиш едно изречение от статията и правиш ясновидски анализ с очевидни опити за манипулация, който разбира се няма нищо общо с тоя Свят! Някой друг стана заден двор на Китай последните години, айде анализирай кой е! :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 14 rate down comment 12
Tikva007
преди 7 месеца
*Всяка провокация на Китай е огромен залог за блок, който все още се бори да излезе от енергийната криза и от най-високите инфлационни нива в историята на еврозоната.* - Като се има предвид, че *блокът* сам, с много устрем и вътрешно убеждение си причини и енергийната криза, и инфлацията, смело можем да предположим, че ще си причини и търговска война с Китай, с което окончателно ще се гръмне в главата и кротко ще полегне под САЩ, за да се преформатира в техен заден двор.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още