IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Томислав Дончев очаква България да загуби парите от втория транш по Плана за възстановяване

Едва около 11% са разплатени за четири години по Националния план за възстановяване и устойчивост

14:34 | 07.02.25 г. 1
Снимка: БГНЕС/АНТОН СТАНКОВ
Снимка: БГНЕС/АНТОН СТАНКОВ

Вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев очаква България да изгуби средствата от втория транш на Националния план за възстановяване и устойчивост.

До дни се очаква отговорът на Европейската комисия (ЕК) за подаденото в края на 2023 г. искане от страна на България за втори транш, каза той, цитиран от БТА, по време на парламентарния блицконтрол.

Предвид че изискваните реформи са частично изпълнени, очаквам да получим „нула финансиране по втория транш, каза той.  

По думите му парламентът и правителството ще разполагат с половин година, за да преценят кои от реформите в плана са изпълними, с оглед на това страната да получи част от парите по второто плащане. По плана са предвидени общо 9 плащания в рамките на механизма за възстановяване и устойчивост на Европейския съюз (ЕС), но засега България е получила само първото. 

Въпросът за средствата по ПВУ беше зададен на Дончев от парламентарната група на „Има такъв народ“ (ИТН) – една от партиите, които провалиха заседанието на 50-ото Народно събрание, на което се гласуваха промените, свързани с Пътната карта за климатична неутралност. Темата беше вкарана в дневния ред на парламента едва на последното му заседание. Тогава ИТН и „Възраждане“ препречиха пътя към парламентарната трибуна и изтръгнаха кабелите на микрофоните. Не беше гласувано и решение, с което парламентът да даде мандат на служебния кабинет да предоговаря енергийната тема в Плана.

Освен забавените реформи в днешното си изказване вицепремиерът Дончев определи като по-голям проблем разходната част по НПВУ.

„Около 11% са разплатени за четири години по НПВУ, по-малко от 700 млн. евро. Крайният срок за плащанията е август 2026 година и имаме година и половина да разплатим останалите 89 процента от финансирането“, каза Дончев, цитиран от БТА.

Вицепремиерът отбеляза, че единствената тема в момента е да се намалят щетите. В тази посока, по думите му, са мобилизирани всички отговорни министерства и са започнали преговори с ЕК с оглед на осъществени реформи, залегнали в следващи плащания. 

До момента България е получила по Плана за възстановяване и устойчивост 1,360 млрд. евро – първи транш и авансово плащане, посочи вицепремиерът.

Томислав Дончев отправи критика към структурирането на плана чрез поставяне на най-сложните реформи в началото на изпълнението му. Сходни критики бяха отправени и от бившия служебен финансов министър Людмила Петкова, която през януари коментира, че в плана са заложени тежки реформи, които няма да бъдат изпълнени, и призова правителството и Народното събрание да преразгледат ПВУ, за да бъде ускорено изпращането на искания за изпълнение на плана. Още през октомври тя предупреди за риск средствата по второто плащане да бъдат изгубени, ако не бъдат предприети необходимите реформи.

За това, че средствата може да бъдат частично или изцяло загубени, предупреди и ЕК. Според предварителните оценки на институцията от заложените в Плана 62 етапа и цели са изпълнени 53, като не са изпълнени в задоволителна степен 8 етапа и една цел. Те касаят важни реформи, свързани с либерализацията на енергийния пазар, увеличаването на производството на електроенергия от възобновяеми източници, пътната карта за климатична неутралност, борбата с корупцията, въвеждането на задължителна съдебна медиация, обществените поръчки и предприемачеството.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:34 | 07.02.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

Финанси виж още