Рейтингът на одобрение на президента на САЩ Доналд Тръмп леко се е понижил през последните дни, тъй като все повече американци са притеснени от посоката на американската икономика, след като новият ръководител заплаши редица страни с мита, сочи допитване на Ройтерс и института Ipsos.
Шестдневното допитване, което е приключило във вторник, показва, че 44% от анктираните одобряват работата, която Тръмп върши като президент. Това е спад спрямо 45% в допитването на Ройтерс и Ipsos между 24 и 26 ануари. Рейтингът на одобрение на Тръмп беше 47% в допитването от 20 до 21 януари, проведено часове след завръщането му в Белия дом.
Делът на американците, които не одобряват президентството му, е нараснал по-значително, до 51% в новото допитване спрямо 41 на сто точно преди встъпването му в длъжност.
Тръмп се радва на относително висок рейтинг на одобрение относно имиграционната си политика, като 47% от анкетираните подкрепят подхода му, включващ обещание да засили депотрациите на нелегални мигранти. Делът им почти не се е променил от януари.
Но делът на американците, които смятат, че икономиката е поела в погрешна посока, е нараснал до 53% в последното допитване спрямо 43% в допитването от 24-26 януари. Общественото одобрение на икономическите политики на Тръмп е намаляло до 39% спрямо 43 на сто в предходното допитване.
Стълб на политическата сила на Тръмп беше общественото мнение, че политиките му ще бъдат добри за икономиката и рейтингът му по икономическите въпроси остава значително по-висок от последния рейтинг на предшественика му на поста, демократа Джо Байдън, който завърши мандата си с одобрение от 34% в икономическата област. Но рейтингът на Тръмп за икономиката е много под 53%, които имаше в допитването на Ройтерс и Ipsos, проведено през януари 2017 г., в първия пълен месец от първия му мандат като президент на САЩ.
В новото допитване само 32% от анкетираните са одобрили представянето на Тръмп относно инфлацията, възможен ранен признак на разочарование от представянето на републиканеца по ключовия икономически проблем, след като годините на нарастващи цени отслабиха Байдън преди президентските избори миналата година. Тръмп победи вицепрезидента Камала Харис в Избирателната колегия и спечели с малко гласуването на населението.
Неотдавнашен доклад на Министерството на труда на САЩ показа, че цените на потребителските стоки са нараснали най-много от година и половина през януари, като американците трябва да плащат повече за редица стоки и услуги. Други икономически данни показаха, че американските домакинства очакват инфлацията да се ускори след съобщенията на Тръмп на 1 февруари за високи мита върху вноса от Китай, Мексико и Канада.
Макар че митата за Мексико и Канада бяха отложени до март, Тръмп посочи 12 март като начална дата за останалите мита върху вноса на стомана и алуминий и даде указания на служителите си да помислят за глобални реципрочни мита.
54% от анкетираните в новото допитване на Ройтерс и Ipsos са заявили, че са против нови мита върху вносните стоки от други страни, а 41% ги подкрепят. Повишаването на митата върху китайските стоки има по-висока подкрепа от 49%, докато 47% от анкетираните са против.
Допитването на Ройтерс и Ipsos е проведено онлайн, като в него са участвали 4145 пълнолетни американци от цялата страна и то е със статистическа грешка от около два процентни пункта в едната или другата посока.
преди 1 месец Хамериканците още не са усетили политиката на тромпетката по джобовете си. Еуфорията бързо ще замине, когато през вратата нахлуе реалността. Бързо начало на края. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Мухаха ... рейтинга на рижото какаду , пътеводната звезда на форумните илитерати , се срива буквално главоломно за нема и месец служба в името на фамилията си , опс имах в предвид служба в името на страната и народа си ... И тръгнал да си го мери с Президента Зеленски , дето има почти двоен на неговият ... ( Педро скъзито , пишем си за рейтинги , не е по твоята част ) ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар