IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

През 2022 г. соларните инсталации в ЕС за първи път показаха своя потенциал

Новите слънчеви мощности са с почти 50% повече спрямо добавените през 2021 година, сочат данни на индустрията

13:30 | 16.01.23 г. 12
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

През 2022 година соларните инсталации в страните от Европейския съюз (ЕС) за първи път показаха своя потенциал на фона на рекордно високите цени на природния газ, пише в анализ SolarPower Europe, организацията на соларната индустрия в общността. Войната в Украйна върна въглищата в ЕС, но все повече данни показват, че това действително е само временно явление. Статистиката на организацията сочи, че през миналата година новите соларни инсталации в ЕС се увеличават с 47 на сто, или 41,4 гигавата.

За една година капацитетът на соларните инсталации в ЕС се увеличава с 25% до 208,9 гигавата спрямо 167,5 гигавата през 2021 година.

Очакванията са, че този темп ще продължи и през 2023 година, когато новите соларни инсталации ще бъдат с 50 гигавата повече, а до 2026 година - новоприсъединените мощности ще се удвоят до 86 гигавата. Прогнозата е през 2026 година ЕС да разчита на 484 гигавата соларни мощности.

Но дори и ускореното изграждане на соларните панели засега не е достатъчно, за да преодолее загубата на руския природен газ. Според оценките на Международната агенция за енергетика (МАЕ) страните от ЕС трябва да прибавят 60 гигавата нови соларни мощности през 2023 г., за да се спасят от зависимостта си от Русия. От SolarPower посочват, че при стимули и облекчени условия за инсталиране максималното количество нови мощности, които могат да бъдат добавени през тази година в ЕС, е 67,8 гигавата.

За първи път през 2022 година десетте най-големи европейски пазара са инсталирали поне по 1 гигават соларни мощности. Лидер е Германия с нови 7,9 гигавата соларни панели, следвани от Испания (7,5 гигавата), Полша (4,9 гигавата) и Нидерландия (4 гигавата).

От SolarPower изчисляват какво точно означават тези нови 41,4 гигавата - почти 4,5 млрд. куб.метра газ, или 100 танкера с втечнен газ. Това е още и еквивалентът на енергията, нужна да захрани 12,4 млн. домакинства в ЕС.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:30 | 16.01.23 г.
Специални проекти виж още
Още от Енергетика виж още

Коментари

2
rate up comment 5 rate down comment 14
aldy
преди 1 година
Само ще добавя, че Уран 238 и Торий притежават над 90% от цялата енергия на планетата. Всичко останало - нефт, газ, Слънце, АЕЦ и пр. е в останалите проценти.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 15
aldy
преди 1 година
Фотките може да са достатъчни само за "златния милиард", и то ако го съкратят до 500 милиона. Път за никъде. Енергията на планетата Земя е в Уран 238 и Торий, които могат да се използват в специални реактори. Патентът на технологичния процес е у Русия. Няма да давам линк към изявленията на ядрения физик Игор Острецов, защото това може да обиди някого тук и статията да изчезне от полезрението.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още