Националният статистически институт (НСИ) отчита ръст на добива на твърди горива в страната през септември с 3,5% на годишна и с почти 18 на сто на месечна база, достигайки 1,439 млн. тона.
От юли се наблюдава ръст на добива на въглища, свързано с увеличеното производство на електроенергия. Горещите вълни през лятото повишиха търсенето, а съответно и цената на електроенергията, което направи икономическо изгодно и производството на въглищните централи у нас.
През пролетта добивът на твърди горива достигаше нивата от едва 450 хил.- 600 хил. тона на месец, дори и когато за профилактика беше спрян един от блоковете на АЕЦ "Козлодуй". Тогава недостига като цяло покриха соларните централи..
Данните на НСИ сочат, че през септември производството на електроенергия се повишава с 0,7% на годишна база до 3,17 тераватчаса. Спрямо август има понижение от 6 на сто. По-голямата част от произведената електроенергия е реализирана на вътрешния пазар - 2,35 тераватчаса. На годишна база доставките са с 1,9% повече, а спрямо август има спад от почти 11 на сто.
След като през август данните на статистиката показаха, че страната е нетен вносител на дизелово гориво за първи път от доста време, сега доставките на пазара намаляват съществено - с малко над 33% до 188 хил. тона. Спрямо септември 2023 година също има понижение, но в рамките на 13,8%. През първия есенен месец производството на дизел достига до 262 хил. тона, което представлява минимален ръст от 0,8% на годишна база. Спрямо август производството на дизел намалява с почти 6%.
Намалява и производството на бензин - с 13,3% на месечна и с 17,3% на годишна, до 124 хил. тона. По-голямата част от произведения у нас бензин е за износ - на вътрешния пазар са реализирани 51 хил. тона. Това е спад от почти 2% на годишна база и от 27 на сто спрямо август.
Доставките на природен газ се увеличават с 6% на годишна база до 190 млн. куб. м.
преди 6 дни *Високите цени на тока в региона насърчават добива на въглища у нас през септември* - Така ще е - ще копаме въглища, ще ги караме в Сърбия и Македония, а от там ще внасяме ток. Вече го правим. Това е еманация на европейските ценности в енергетиката за България - вода гази, жаден ходи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар