Русия предлага на Турция да плаща с природен газ за строителството на атомната електроцентрала „Аккую“. За това съобщават източници от двете държави, цитирани от Bloomberg. Целта е да се намери алтернатива на трансграничните плащания, които са блокирани от санкции.
Анкара трябва да поеме част от разходите по сградното строителство на енергийния проект на стойност 20 млрд. долара от руската „Росатом“, посочват запознатите, пожелали анонимност. „Росатом“ ще заплати еквивалента в рубли на газовия износител „Газпром“, който на свой ред ще ги приспадне от месечната сметка за внос на „синьо гориво“ на Турция.
Предложената размяна би била алтернатива на конвенционалните международни банкови преводи от Русия за Турция, които досега финансираха мегапроекта.
Нито „Газпром“, нито „Росатом“, нито самата „Аккую“ са с наложени западни санкции, но плащанията от и за Русия стават все по-затруднени заради притесненията на чуждестранните банки от американски ограничения.
Това е и пореден пример за нестандартните начини, които Москва използва, за да заобиколи опитите на Вашингтон и Запада да изолират Русия заради войната в Украйна. Западните санкции се отразяват на един от емблематичните проекти в Турция – членка на НАТО, която се опитва да се позиционира като неутрален брокер между Киев и Москва.
Плащанията на Турция за руски газ обикновено варират в диапазона 300-800 млн. евро на месец, в зависимост от потреблението, посочва един от източниците.
От „Росатом“ и турското министерство на енергетиката са отказали коментар. От „Газпром“ не са дали отговор на запитване.
САЩ замразиха плащания на стойност 2 млрд. долара на Русия за Турция по линия на „Аккую“ през 2024 г. по подозрения, че трансферите са били използвани за заобикаляне на санкциите срещу Руската централна банка, съобщи в началото на този месец Wall Street Journal, позовавайки се на източници.
„Росатом“ очаква въпросът със „средства, които са били неправомерно задържани чрез влияние от трети страни“, да бъде решен, посочи тогава говорител на компанията за вестника.
Строителството на „Аккую“ – първата атомна електроцентрала на Турция, вече бе забавяно няколко пъти. Въвеждането в експлоатация на първия от четирите реактора на централата може да бъде отложено до 2026 г. от сегашния срок 2025 г., посочват турски държавни представители.
„Росатом“ вече се оказа принудена да търси алтернативни части за проекта от Китай, след като първоначална поръчка от германската Siemens Energy не можа да бъде доставена заради експортни ограничения, наложени от САЩ.
Русия е основният доставчик на газ за Турция, осигурявайки 42% от целия внос през 2023 г. – последната година, за която има пълни данни, посочват от турската Служба за регулиране на енергийния пазар.
След като бъде завършена, „Аккую“ се очаква да произвежда 10% от електричеството, използвано в страната. Анкара иска да построи още две пълномащабни централи, както и малки модулни реактори, с които да генерира общо 20 хил. мегаватчаса електроенергия до 2050 г. За проектите води преговори с Русия, Китай и Южна Корея.