IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Проверка на Украйна сочи, че оборудването за АЕЦ "Белене" е непълно, но изправно

Според БСП оборудването вече не е за продан

17:21 | 15.04.25 г. 14
Снимка: Oliver Bunic/Bloomberg
Снимка: Oliver Bunic/Bloomberg

По искане на Украйна американци са проверили състоянието на оборудването за АЕЦ "Белене", което Киев иска да купи, и оценката е, че то е технически изправно и се съхранява добре, но е непълно за изграждането на блок. Това съобщи директорът на Центъра за енергийни изследвания на Украйна Олександър Харченко в разговор с депутата от Върховната Рада Андрий Жупанин, който има свой канал в YouTube.

Не всички липсващи части се произвеждат от "Росатом", но ще трябва да се поръчват и това ще увеличи разходите и удължи времето за доставка, допълни още той.

Заради позицията си Харченко има достъп до докладите от проверката. Тя е била всеобхватна и извършена и от частни компании, една от които - партньор на "Енергоатом", който е оператор на ядрените мощности на Украйна, и от държавни институции от САЩ.

Жупанин отбеляза от своя страна, че след посещение на парламентарна комисия в Хмелницката АЕЦ е било съобщено, че България не бърза да сключи договора за продажба на оборудването за АЕЦ "Белене" и причината е, че иска увеличаване на първоначалната цена. От "Енергоатом" са обяснили на депутатите, че българската страна е поискала 700 млн. долора за блоковете, макар че първоначалните очаквания са били за около 600 млн. долара.

Жупанин коментира още, че "Енергоатом" е предложила плащане на части, тъй като няма да има нужда от цялото оборудване веднага.

Според Олександър Харченко това е практика при продажбата на оборудване за ядрени централи, тъй като сумата е голяма, а производството и строителството са по-бавни и реално се плаща при доставката на поредната пратка.

Първоначално може да се очаква плащане на 20-25% от цената, за да се "потвърди интересът". Той поясни, че в случая това се прави и заради нуждата да се проучи по-детайлно оборудването, тъй като "Росатом" никога не дава пълна спецификация" и трябва да се провери по-задълбочено. Това прави искането за плащането на части "много добре обоснована" причина, а и не е нищо необичайно в световната практика, смятат в Украйна.

Върховната Рада позволи сключването на договора за покупка на оборудването за АЕЦ "Белене" и макар че това означава най-бързата възможна реализация за изграждането на нов реактор, плановете предизвикаха големи критики. За част от депутатите и експертите беше необяснимо защо се дават толкова пари за непълно оборудване, за което не се знае в какво състояние е, а и е руско и технологично остаряло (ВВЕР 1000).

Харченко призна, че самият той е изпитвал съмнения, но след докладите от американските партньори вече е променил мнението си.

Оборудването за АЕЦ "Белене" отново не е за продан

Междувременно лидерът на БСП Атанас Зафиров съобщи по време на брифинг в централата на партията, че оборудването за втората атомна електроцентрала вече не е за продан. Според него цените на електроенергията растат, а ядрената енергия е предвидима и сигурна, предаде БНР.

Предишното правителство официално спря работата по АЕЦ "Белене" на фона на обтегнатите отношения между ЕС и Русия. В същото време Брюксел не е въвел санкции срещу "Росатом" и ядрения сектор. Оценката на българските експерти е, че без участието на Русия България няма капацитета да изгради сама двата блока. По тази причина и с решение на Народното събрание беше допуснато воденето на преговори за продажбата на оборудването, като единствената държава, която се заинтересува от тях до момента, е Украйна.

Едно от условията на парламента е цената на реакторите да не бъде по-ниска от тази, за която ги поръчахме на Русия преди две десетилетия. След решение на арбитражен съд през 2015 г. България трябваше да плати 620 млн. евро за реакторите и глобите за неизпълнението на ангажиментите за проекта.

Намеренията на Украйна да изгради още два блока в Хмелницката АЕЦ са наистина сериозни, стана ясно от думите на Жупанин след посещението му на място. Той посочи, че от съображения за сигурност ръководството на компанията е забранило снимането на обекта, но увери, че в момента на площадката на трети блок не личи, че проектът е изоставен в продължение на години под открито небе и без консервация.

В Хмелницката АЕЦ са преместени 700-900 души от Запорожката АЕЦ, които подготвят съоръженията за подновяване на производството.

Експертите заявяват, че Украйна няма План Б за трети блок на централата, ако сделката с България пропадне. "Енергоатом" работи и с Westinghouse, но производството на нови реактори ще отнеме време, а и площадката е почти завършена за реактор ВВЕР 1000. За четвърти блок има само изградена инфраструктура - високоволтова мрежа, но нищо повече.

Централата обаче е част от енергийната мрежа, свързана с Европейския съюз, и дори в Украйна се коментира и вариант за привличане на инвеститор, който да участва във финансирането и после да изнася директно част от произведената електроенергия. За четвърти, пети и шести блок, които са планирани за изграждане в Хмелницката АЕЦ, може да се търсят реактори от други доставчици - Южна Корея, Франция, Канада или САЩ, а не само от Русия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:46 | 15.04.25 г.
Най-четени новини
Още от Енергетика виж още

Коментари

12
rate up comment 0 rate down comment 0
Solar Power
преди 1 ден
До: aldy 10.Неподготвен си ! С 40 милиарда ще направя не един реактор или два ... ще осигуря соларна енергия с батерии за години напред за страната ни. Пак си чул недочул някакви цифри някой метнал нещо вероятно в групичката на фейса където те насъскват а всъщност си кръгла нула. Даже нямаш и понятие от бизнес :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 0 rate down comment 0
Solar Power
преди 1 ден
До: aldy Пак си чел много фейс може би от възраждане :) Ако не знаеш имаше и портал с телепорт в Мариупол и от там избягаха поне 19 генерала на НАТО. Хахахаха. Отново ми оправяш вечерта. Оплюх монитора от смях. Яко те пръскат :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 2 rate down comment 2
aldy
преди 3 дни
Реалната цена на тези реактори сега е минимум Х 5, в долари, не в лева. WH за такова нещо ще иска $40 милЯЯЯрда. Капиш?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 2 rate down comment 2
aldy
преди 3 дни
До: ivanboy69 Няма нужда от много акъл, та да си въртиш далаверите с противника дори по време на "война" като тази. Търговията е скочила с 30%, олигарсите си въртят игрите и затова мостове, ж.п. линии и тунели стоят непокътнати. Херсон беше върнат обратно заради амонячния тръбопровод. Пък вие зяпайте и мухи лапайте.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 2 rate down comment 2
ivanboy69
преди 3 дни
Значи ние неможем да работим с Росатом, защото Украйна е във война с Русия, но няма проблем Украйна да работи с Росатом, нищо че са във война с Русия. Колко ли трябва да си умен за да повярваш на това?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 21
khao
преди 6 дни
До: cyclop за теб са хапчетата и медицинската помощ, не парите!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 11 rate down comment 7
cyclop
преди 6 дни
ее ако ми дадете милиард за психическа помощ, обещавам да спра да коментирам
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 10 rate down comment 21
khao
преди 6 дни
До: cyclop щяхме да го продаваме, лъжецо... но вашите предатели решиха че сме богати и лесно мятаме милиарди, които можеше да ползваме за псхическа помощ и да ти помогнем!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 17 rate down comment 10
cyclop
преди 6 дни
на подарен кон оборудване не се гледа
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 10 rate down comment 26
khao
преди 6 дни
До: Кисимов значи без проблеми ще купиш старото ми видео от 90-та, на двойна цена! :D:D:D Как ви избират, незнам!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още