IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

САЩ и Европа са двигателите на световните енергийни емисии от началото на 2025 г.

За сметка на това Китай е намалил с най-голям темп емисиите, емитирани от производството на електроенергия

21:30 | 15.05.25 г.
Снимка: freepik.com
Снимка: freepik.com

Най-големият замърсител от производство на енергия в света – Китай, е намалил с най-голям темп енергийните си емисии от 2020 г. насам през тази година, но световните емисии все още остават почти без промяна поради по-голямото производство на енергия от изкопаеми горива в САЩ и Европа, съобщава Ройтерс.

През периода януари-март САЩ и Европа са емитирали общо 801 млн. метрични тона въглероден диоксид (CO2) от производството на електроенергия от изкопаеми горива, сочат данни на Ember.

Общо това е с 53 млн. тона или 7% повече спрямо същия период на 2024 г. и е най-големият ръст от 2022 г. насам за първото тримесечие на годината.

По-голямото емитиране на емисии от САЩ и Европа до голяма степен засенчва спада на емисиите от изкопаеми енергийни източници в Китай, възлизащо на 60 млн. тона, и означава, че нивата на замърсяване на световния енергиен сектор остават високи.

Тъй като американският енергиен сектор е напът да навлезе в най-интензивния си период на производство на енергия от изкопаеми горива точно когато китайските производители увеличават производството си на фона на търговското примирие със САЩ, световните емисии от електроенергия вероятно ще продължат да се увеличават и ще достигнат нови върхове през 2025 г.

Изгаряне на изкопаеми горива

Производителите на електроенергия както в САЩ, така и в Европа са увеличили производството на електроенергия от изкопаеми горива като въглища и природен газ през първите месеци на 2025 г. спрямо предходната година.

В Европа трайно ниските скорости на вятъра са свили доставките на чиста енергия и са принудили енергийните компании да компенсират с 8% повече енергия, генерирана от изкопаеми горива, отколкото през януари-март 2024 г.

Производството на електроенергия от газ се е увеличило с 8%, а от въглища – с 6% през първото тримесечие на 2025 г. на годишна база, според Ember.

В САЩ стабилно нарастващото търсене на електроенергия, съчетано със силната подкрепа за изкопаемите горива от страна на новата администрация на президента Доналд Тръмп, стимулира компаниите за комунални услуги да повишат производството на електроенергия от изкопаеми горива с 4% през периода януари-март на годишна база.

Рязкото покачване на цените на природния газ обаче е накарало енергийните предприятия да дадат приоритет на производството от по-евтините въглищни централи, като производството на енергия от въглища е скочило с 23% през периода януари-март 2025 г. на годишна база. Производството на електроенергия от газови централи е намаляло с 4%.

Негативно влияние на икономиката

Цялостното търсене на електроенергия в Китай през първите месеци на 2025 г. е повлияно от затруднената икономика на страната, засегната от продължителната кредитна криза в строителния сектор, а напоследък и от новата търговска война със САЩ.

По-ниското производство на промишлени предприятия и заводи на свой ред е намалило търсенето на електроенергия от търговския сектор и е позволило на компаниите за комунални услуги да свият производството на енергия от изкопаеми горива с 4% през периода януари-март на годишна база.

В бъдеще обаче китайските производители вероятно ще увеличат производството си след наскоро обявеното 90-дневно търговско примирие със САЩ.

По-голямата фабрична активност пряко ще предизвика по-голямо търсене на електроенергия и вероятно ще принуди китайските енергийни компании да увеличат производството от изкопаеми горива, за да осигурят адекватни доставки на електроенергия през следващите месеци.

Връх на емисиите

Енергийните компании в САЩ също ще увеличат производството на електроенергия от изкопаеми горива, тъй като пиковият период за търсенето на електроенергия в САЩ е през лятото, когато използването на енергоемки климатици е най-високо.

Лятото е и времето, когато производството на слънчева енергия в САЩ достига своя връх, което ще осигури на енергийните компании повече чиста енергия.

Но енергийните компании ще продължат да зависят предимно от изкопаемите горива за по-голямата част от доставките на електроенергия, особено вечер, когато производството на слънчева енергия спада точно когато използването на климатици в домакинствата се увеличава.

А при положение че референтните цени на природния газ в САЩ в момента се задържат с около 40% по-високи от тези, на които бяха през май 2024 г., компаниите за комунални услуги вероятно ще продължат да разполагат с големи количества по-евтина енергия от въглища в рамките на производствените мрежи.

Това от своя страна ще доведе до допълнително увеличаване на общите емисии на електроенергия, тъй като американските енергийни компании изхвърлят много повече CO2 от производството на електроенергия от въглища, отколкото от газ.

През 2024 г. американските енергийни компании ще изхвърлят около 950 хил. тона въглероден диоксид на тераватчас (TWh) електроенергия, произведена от въглища, и около 540 хил. тона CO2 на TWh електроенергия, произведена от газ, според Ember.

Тези емисии заедно с очакваното увеличение на производството на електроенергия в Китай, където предприятията разчитат на въглища за около 60% от доставките на електроенергия, създават предпоставки за по-нататъшно покачване на глобалните емисии на електроенергия през следващите месеци.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:31 | 15.05.25 г.
Най-четени новини
Още от Енергетика виж още

Коментари

Финанси виж още