IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Загубата на гори в световен мащаб достига рекордни стойности

Всичко това се случва след най-горещата година в историята, като затоплянето на Земята за първи път надхвърли 1,5 градуса по Целзий спрямо прединдустриалните нива на годишна база

11:18 | 21.05.25 г. 1
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Загубата на тропически и бореални гори в световен мащаб е достигнала рекордно високи стойности през миналата година. Това сочи последната годишна оценка на Global Forest Watch - платформа, управлявана от Института за световни ресурси (WRI) с нестопанска цел, която се основава на данни от Университета на Мериленд.

„Това е глобална сигнал за тревога“, казва в изявление Елизабет Голдман, съпредседател на Global Forest Watch, цитирана от Bloomberg. „Това ниво на загуба на гори не прилича на нищо, което сме виждали през последните 20 години.“

Тропическите първични гори, определяни като тези, които са претърпели малко или никакво човешко въздействие, съхраняват милиарди тонове въглерод. Те също така помагат за регулирането на времето, рециклират водата и предлагат дом на милиони видове растения и животни. На конференцията на Организацията на обединените нации (ООН) за климата през 2021 г., COP26, повече от 140 държави поеха ангажимент да спрат загубата на всички видове гори до края на десетилетието.

Последните данни обаче показват, че много от страните не са изпълнили ангажимента си за обезлесяване. Загубата на първични тропически гори е достигнала 6,7 млн. хектара през миналата година. Това е почти два пъти повече от загубата през 2023 г. и се равнява приблизително на 18 футболни игрища, които изчезват всяка минута.

По данни на Института за световни ресурси 15 от 20-те държави с най-голяма площ първични гори, които са подписали ангажимента за горите през 2021 г., сега губят дървета по-бързо, отколкото в онзи момент.

Всичко това се случва след най-горещата година в историята, като затоплянето на Земята за първи път надхвърли 1,5 градуса по Целзий спрямо прединдустриалните нива на годишна база. ООН предупреди, че температурите ще продължат да се повишават, ако не бъдат предприети драстични действия за ограничаване на емисиите на парникови газове. През миналата година пожарите в световен мащаб са довели до отделянето на 4,1 млрд. метрични тона емисии на парникови газове, което сериозно е допринесло за затоплянето на планетата.

Извън тропиците, пожарите в Канада и Русия също са допринесли за загубата на дървесна покривка през миналата година, равняваща се на територията на размера на Италия, съобщава WRI. Загубата на дървесна покривка се отнася до премахването на клоните и листата в горната част на дървото.

„Намираме се в нова фаза, в която основният двигател не е само изсичането на горите за целите на селското стопанство“, казва Род Тейлър, директор на отдел „Гори и опазване на природата“ в WRI. „Сега наблюдаваме този нов засилващ мрачната картина ефект, при който пожарите са много по-интензивни и много по-свирепи, отколкото някога са били.“

Според WRI на Бразилия, която е домакин на тазгодишната среща на върха за климата COP30, се падат 42% от всички загуби на първични тропически гори през миналата година. Това е повече от всяка друга държава. Като основни причини за унищожаването на горите в страната институтът посочва пожарите, подхранвани от най-тежката суша в историята, както и промишленото отглеждане на соя и добитък.

Намаляването на обезлесяването и набирането на средства за тази цел са сред основните приоритети на COP30, която е насрочена за ноември в амазонския град Белем. Бразилия възнамерява да стартира фонд на стойност 125 млрд. долара по време на срещата на върха, който ще предоставя финансиране на държавите за опазване на горите им.

Боливия, Колумбия, Демократична република Конго и Република Конго са други страни, които се сблъскват с драматична загуба на гори, според WRI. За разлика от тях Индонезия и Малайзия са намалили темповете на обезлесяване, главно благодарение на програми за възстановяване на земи и усилия за борба с пожарите.

В световен мащаб пожарите изпреварват селското стопанство като основна причина за загубата на гори, като са причина за почти половината от щетите, в сравнение със средно около 20% през предходните години, според WRI. Други причини за това са незаконният добив и производството на кока в Колумбия, както и конфликтите и бедността в ДРК.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:18 | 21.05.25 г.
Най-четени новини
Още от Екология и ESG виж още

Коментари

1
rate up comment 11 rate down comment 2
aldy
преди 4 седмици
Щели да заравят СО2 за милиарди, щото бил мнооо токсичен. Няма ли достатъчно СО2, няма и гори. А без гори започва почвената ерозия, прегряване на почвата, силни изпарения и резултатът са градушките, които редовно наблюдаваме, с ядра като яйца и повече. За небивалата сеч и заместването на горите с фотки мълча. Така се постига небивала суша, плюс небивали потопи и градушки.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още