IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Земеделците ще получат още 63 млн. лева след края на забраната за внос на украинско зърно

Държавен фонд „Земеделие“ осигури 22,1 млн. лева като компенсации на земеделските стопани от природни бедствия

16:16 | 14.09.23 г.
Снимка: Pixabay
Снимка: Pixabay

Държавен фонд „Земеделие“ ще подпомогне допълнително с 63 млн. лв. земеделските производители след отмяната на забраната за внос на украинско зърно, гласувана днес от Народното събрание. Министерството на финансите съобщи, че помощта за земеделските стопани ще се гласува от правителството следващата седмица и парите ще се преведат по бюджета на ДФЗ.

От финансовото ведомство припомнят, че допълнителна подкрепа за производителите на храни през втората половина на годината беше обещана на среща на животновъди с премиера Николай Денков и финансовия министър Асен Василев през юли по време на подготовката на Бюджет 2023.

Парите са осигурени в Бюджет 2023

Средствата в общ размер от 213 млн. лв. бяха заложени в държавния бюджет. На срещата част от животновъдите се противопоставиха категорично на удължаването на забраната за внос на зърно от Украйна с аргумента, че това оскъпява фуражите, а оттам и храните, и повишава инфлацията.  

В края на август с постановление на Министерския съвет по бюджета на Държавен фонд „Земеделие“ бяха одобрени допълнителни разходи от 150 млн. лв. от централния бюджет за осигуряване на подкрепа на земеделските стопани по национални мерки и за компенсации на повишените цени на енергоносителите, фуражи, препарати за растителна защита, горива и торове.

Втората част от помощта в размер на 63 млн. лв. ще бъде отпусната, тъй като след вдигането на забраната за внос от Украйна, ще се гарантират необходимите приходи от данъци. След одобрението на помощта от правителството Държавен фонд „Земеделие“ следва да осигури помощта да достигне до земеделците.

Компенсации заради природни бедствия

От Държавен фонд „Земеделие“ обявиха, че от финансовия им ресурс за тази година са и осигурени 22,1 млн. лева за земеделски стопани като компенсации от природни бедствия.

Те са по схема на държавна помощ „Помощ за компенсиране на щетите по земеделските култури, причинени от неблагоприятни климатични условия, които могат да бъдат приравнени на природни бедствия“.

На подпомагане подлежат земеделски стопани, които притежават констативни протоколи за 100% пропаднали площи за щети, причинени от неблагоприятни климатични условия, които могат да бъдат приравнени на природни бедствия през 2023 г.

Финансовата подкрепа по помощта се предоставя на производители, претърпели щети в резултат от измръзване, слана, пороен дъжд, проливен дъжд, продължителен дъжд, наводнение, градушка, суша, засушаване.

От 18 септември до 6 октомври стопаните могат да подават заявления за помощта в отдел „ПСМП” към областните дирекции на Държавен фонд ”Земеделие”. Изплащането на помощта е до 27 октомври.

За засегната продукция към 31 юли 2023 г. на земеделски производители са издадени 805 констативни протоколи за установяване на 100% пропаднали площи от настъпилите тежки метеорологични събития. Пропадналите площи възлизат на 40 518 декара, като са унищожени следните земеделски култури: бадеми, кайсии, сливи, орехи, праскови, вишни, дюли, ябълки, круши, череши, ягоди, лешници, рапица, пшеница, ечемик, царевица, слънчоглед, картофи, копър, дини, пипер (на открито), домати (на открито).

Отпуснатите средства се разпределят при следния интензитет от производствените разходи по култури:

- до 80% от действителните разходи за отглеждане на плодове и зеленчуци (бадеми, кайсии, сливи, орехи, праскови, вишни, дюли, ябълки, круши, череши, лешници, картофи, копър, дини, пипер (на открито), домати (на открито), ягоди);

- до 40% от действителните разходи за отглеждане на зърнено-житни и маслодайни, с изключение на рапица: (пшеница, ечемик (зимен), царевица и слънчоглед);

Помощта се изчислява на база определени от Министерство на земеделието и храните ставки, които са съобразени с посочения интензитет от производствените разходи по култури.

От ДФЗ уточняват, че в случаите, в които пострадалите от природни бедствия стопани нямат сключени застраховки, получават половината от изчисления размер за подпомагане.

Указанията за прилагане на схемата ще бъдат публикувани на сайта на ДФЗ.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:16 | 14.09.23 г.
Специални проекти виж още
Още от Земеделие виж още

Коментари

Финанси виж още