IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Нова ера за европейската политика и икономика

Милиарди за армиите и пробив в политиката: войната на Путин хвърля Запада в нова реалност. А Китай следи отблизо реакцията на Европа и САЩ

08:16 | 07.03.22 г. 14
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Снимка: <em>Marienko Andrii/Униан</em></p>

Снимка: Marienko Andrii/Униан

Немислимо е това да продължи. Но ако това се случи, всичко ще поскъпне. Защото никой не доставя енергия толкова евтино, колкото Русия. Солидарността с Украйна, защитата на Европа от плановете на Путин - всичко това не е безплатно. Европейците ще забележат това в портфейлите си.

В икономическо отношение войната засяга например Германия по три начина. Най-голямата икономика в Европа трябва да се освободи от зависимостта си от Русия; като основен вносител на енергия тя страда от повишаването на цените на енергията - а краят на прагматизма във външната политика спрямо авторитарни държави като Китай също ще струва просперитет. Дори само защото това ще има дълбоко въздействие върху бизнес моделите на германската индустрия.

Независимо дали става дума за производители на автомобили, машиностроители или химическа промишленост - много германски компании печелеха отлично в Русия и продължават да печелят в Китай. Ако политиката си запази правото да има по-голямо влияние върху това кой с кого ще прави бизнес в бъдеще, възможностите за печелене на пари също ще намалеят. Едва ли в някоя друга страна върховенството на политиката и печалбата на бизнеса ще се окажат в толкова напрегнати отношения, както в Германия.

Но не само там. В Германия това е въпрос на просперитет, а в много други страни ще бъде въпрос на съществуване в бъдеще, когато световните сили използват ресурсите си за изпитание на силата и взаимно възпиране, вместо за напредък и развитие. „Тази криза засяга живота и поминъка на хората по целия свят", предупредиха в съвместно изявление ръководителят на МВФ Кристалина Георгиева и президентът на Световната банка Дейвид Малпас.

Колко високи ще бъдат преките икономически разходи от тази война зависи от това как ще протече тя и най-вече дали ще излезе извън границите на Украйна. Досега Западът си задаваше тревожния въпрос: Какво иска Путин? Сега въпросът трябва да бъде: къде ще спре той?

Експертите вече дори смятат, че е възможно той да нападне държава от НАТО. Путин вече предупреди, че ако западните държави се намесят, това ще има „последствия от мащаб, който Западът никога не е изпитвал". Настоящите доставки на оръжие за Украйна биха могли да се тълкуват от Путин като такава намеса.

В руската военна доктрина използването на ядрени оръжия се разбира като допустимо продължение на конвенционалната война. Фактът, че Путин е наредил ядрените оръжия да бъдат в готовност, може да е блъф. Никой обаче не може да бъде сигурен. Американският експерт по Русия Фиона Хил предупреждава за непредсказуемостта на Путин: „Всеки път, когато си помислите: Не, не би се осмелил, оказва се, че се осмелява - и, разбира се, иска да знаем това“.

В края на краищата: Западът е по-единен от всякога

И така, докъде ще стигне Путин? В миналото той е поемал пресметнати рискове, казва Робърт Гейтс, американски експерт по Русия и директор на ЦРУ по времето на мандата на президента Джордж Буш. Сега обаче, при кризата в Украйна, той се поддаде на две сериозни грешки: Първо, той подцени устойчивостта на Украйна. На второ място, той не е разчитал на единната реакция на Запада. Русия вече е изолирана. Това от своя страна е свързано и с ангажимента на американския президент Джо Байдън.

Обръщенията на американските президенти към Конгреса на САЩ за състоянието на съюза по традиция са един от моментите, с които САЩ многократно демонстрират, че са единни в защитата на западните ценности.

Откакто обаче Доналд Тръмп дълбоко раздели американската нация със своето президентство, моментите на национално единство станаха рядкост. Дори Джо Байдън не успя да преодолее политическото разделение в Америка. Това, че във вторник вечерта той успя, поне за момент, е благодарение изцяло на Владимир Путин.

„Когато се пише историята на тази епоха", извика президентът на САЩ пред членовете на Сената и Камарата на представителите, „войната на Путин срещу Украйна ще направи Русия по-слаба, а останалия свят - по-силен“. Това беше реторичната кулминация на речта на Байдън, а демократите и републиканците в Конгреса на САЩ се изправиха на крака, за да го аплодират заедно.

Ако руският президент се е надявал, че Съединените щати, разкъсвани от неговия почитател Тръмп, ще стоят безучастно и ще наблюдават инвазията му в Украйна, той е сгрешил. Това е само една от многото грешни преценки на Путин.

Последна актуализация: 10:41 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Свят виж още

Коментари

14
rate up comment 2 rate down comment 0
Геро от Германия
преди 2 години
За жалост (за нас като Европейци) си прав. Под една друга статия изразих подобно мнение за Китай преди около седмица и дежурните трролове ме заляха от обиди предимно с лични аргументи все едно ме познават.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 5 rate down comment 1
Mavi Goz
преди 2 години
Заглавието на статията, обаче, е в десетката! Предстои нова ера за Европейската политика и икономика. Американският план сработи. Европа беше въвлечена, видно вече и убедена, решена да участва във военен конфликт с Русия. Въвлечена от САЩ. Съдбата й обаче може да се окаже подобна на тази на Украйна - прелъстена и изоставена - разорена и затънала в стопански и социален хаос. Ако САЩ (НАТО) и Русия воюват на територията на Европа, то ще е с конвенционални оръжия, сиреч - месеци на бомбардировки по инфраструктурата на Европа. Едва ли ще се ползват ядрени средства, или поне не стратегически. Американците не искат руски ядрени ракети, падащи в САЩ. В момента руснаците само загряват в Украйна. Военните свикват да стрелят по тях. А историята показва, че американците бързо и често внезапно се измъкват от военните си авантюри и ангажименти, като оставят съюзниците си да се оправят в оставената каша както намерят за добре. На американците нито им се мре, нито им влиза в плановете да леят американска кръв във война с противник като Русия. А както правилно си отбелязал в статията, Китай чака своя момент: . . . "Без значение колко е зловеща международната ситуация, и Китай, и Русия ще запазят стратегическата си решимост и непрекъснато ще продължат напред всеобхватното стратегическо партньорство за координация през новата ера". Цитатът е от съседната ви статия и е от устата на самият външен министър - най-високо държавно ниво. Очевадно е, че нова ера се предвижда в китайските планове за глобалното устройство на света, в което нечия хегемония ще бъде поставена на преразглеждане. В това плановете им съвпадат с руските. Това съвсем между другото означава и нови основи на следвоенната икономика, което прави нелепи и несъстоятелни опитите руската и китайската икономики да бъдат параметризирани с досегашните аршини. Руската вече е на военни релси и валутни курсове-мурсове са само в главите на хората, които не разбират какво се случва. Тези от тях, които са в Русия, вече го усещат. Очакванията, че руската икономика ще се срине, са инфантилни. Тя (икономиката) е вече "Z"... ;) На война, като на война. След нея , не знам кои ще бъдат, но победителите ще пишат историята, а Европа, без значение от това, много ще страда ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 3 rate down comment 1
Mavi Goz
преди 2 години
Войната в Украйна е последната фаза на един дълъг процес, в който Европа беше откъсната от икономическа интеграция с Русия. Нека припомним разговорите, които водеха Путин, Саркози, Меркел и Барозу още преди войната в Южна Осетия за "Единно Евразийско Икономическо Пространство от Лисабон до Владивосток". И кои са събитията, които ги абортираха и закриха темата: Войната на Саакашвили срещу Южна Осетия и превратът в Украйна, след което започна демонизирането на Русия и лично на Путин. После да погледнем фактите: кой финансира, подготви и даде зелена светлина, а после подкрепи тези две събития? И още нещо много интересно - защо Германия и Франция се бориха като лъвове да съхранят отношенията си с Русия и посредничиха и при двата конфликта? Саркози спря руската армия да окупира Грузия, а Меркел спря Путин да вземе Киев още през 2014 г. Защо Франция и Германия станаха гаранти за изпълнението на споразумението между Мейдана и Янукович за мирно уреждане на протестите в Киев и по-късно - на Минските съглашения. И защо те не сработиха? И защо на фона на усилията на Франция и Германия, САЩ не поеха никакви ангажименти като страна-гарант за тези споразумения? Някакви идеи?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 1 rate down comment 1
Mavi Goz
преди 2 години
Браво Бойчо, много напоителен анализ, сериозно писане! Това съвсем искрено - аз съм мързелив по природа и наистина отдавам почит на усилието и труда да напишеш статията! Претендира за всеобхватност и детайлност и цели да нарисува убедителна картина на събитията от последните десет дни. Аз обаче точно там виждам нейните слабости - отрязал си един сегмент от време, или както казват футболните фенове - опитваш се да играеш мача от средата на второто полувреме. Понеже статията е потенциално екзистенциална за бъдещето на Европа, реших да откъсна от ценното си пенсионерско време, да преодолея мързела си и да ти споделя "некои съображения", както казваше др. Живков... ;) Обръщам се към теб, един вид - хвърлям ти ръкавицата за дискусия. Не ми е интересно мнението на троловете, които си отглеждате тук . . . В съседната статия за Китай си цитирал не кой да е, а външният министър на Китай: . . . "Уан И каза, че причините за "ситуацията в Украйна" са "сложни" и не са се случили за една нощ, коментирайки чрез традиционен китайски израз, че "три фута лед не се образуват за един ден." Там е пробойната на твоя обстоен анализ, там е и ключето от бараката... ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 1 rate down comment 1
крас
преди 2 години
В УКРАЙНА СЕ СЪЗДАВА НОВ ХАЗАРСКИ КАГАНАТ СЪС СТОЛИЦА ДНЕПРОПЕТРОВСК В КОЙТО ГРАД В МОМЕНТА НЕ ПАДА НИТО ЕДИН СНАРЯД , НИТО ЕДИН КУРШУМ. . В ТОЗИ ЦЕНТЪР НА ХАСИДИТЕ МИЛИАРДЕРИТЕ БОГОЛЮБОВ И КОЛОМОЙСКИ СЪГРАДИХА МИНОРА И СИНЕГОГАТА "ЗЛАТНАТА РОЗА" .ДНЕПРО ще е столицата на радикалната ционистка секта Хабад..Представителите на Хабат управляват и в Украйна и в Русия. Под прякото ръководство на равина БЕРЛ ЛАЗАР са и двамата хасиди - ПУТИН -ШАЛОМОВ и МЕДВЕДЕВ -МЕНДЕЛЬ. . Целта на войната в Украйна изобщо не е тази която ни се представя и в украинските и в руските медии. ВЪРВИ СЕ КЪМ ИЗЧИСТВАНЕ НА ЕДНА ТЕРИТОРИЯ И ОТ УКРАИНЦИ И ОТ РУСНАЦИ. Ще успеят ли руските и украински представители на ХАБАД да създадат своя държава в центъра на Украйна?!Мисля, че са го постигнали.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 2 rate down comment 0
крас
преди 2 години
В УКРАЙНА СЕ СЪЗДАВА НОВ ХАЗАРСКИ КАГАНАТ СЪС СТОЛИЦА ДНЕПРОПЕТРОВСК В КОЙТО ГРАД В МОМЕНТА НЕ ПАДА НИТО ЕДИН СНАРЯД , НИТО ЕДИН КУРШУМ. . В ТОЗИ ЦЕНТЪР НА ХАСИДИТЕ МИЛИАРДЕРИТЕ БОГОЛЮБОВ И КОЛОМОЙСКИ СЪГРАДИХА МИНОРА И СИНЕГОГАТА "ЗЛАТНАТА РОЗА" .ДНЕПРО ще е столицата на радикалната ционистка секта Хабад..Представителите на Хабат управляват и в Украйна и в Русия. Под прякото ръководство на равина БЕРЛ ЛАЗАР са и двамата хасиди - ПУТИН -ШАЛОМОВ и МЕДВЕДЕВ -МЕНДЕЛЬ. . Целта на войната в Украйна изобщо не е тази която ни се представя и в украинските и в руските медии. ВЪРВИ СЕ КЪМ ИЗЧИСТВАНЕ НА ЕДНА ТЕРИТОРИЯ И ОТ УКРАИНЦИ И ОТ РУСНАЦИ. Ще успеят ли руските и украински представители на ХАБАД да създадат своя държава в центъра на Украйна?!Мисля, че са го постигнали.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 4 rate down comment 0
Геро от Германия
преди 2 години
За жалост точно това правят Германците в момента - спят. Скоро и на тях ще им се стъжни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 5 rate down comment 0
Геро от Германия
преди 2 години
Браво за коментара! Абсолютно съм съгласен с всяка една дума! Горкият Путин сам се прецаква, въпреки че се има за победител и завоевател. Преди войната имаше силна проруска общност в Украйна и ако беше умен можеше с манипулации да постигне нещо, обаче неговата грандоманщина му замъгли разсъдъка. Сега обаче и най-слепите русофили прогледнаха. Чудно ми е кога ли и в нашата мила родина ще прогледнат...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 1 rate down comment 1
юрист
преди 2 години
''...Никой (почти) не търси други решения как да бъде спряна войната...'' И как точно да се постигне друго решение, когато руския хитлер 2 е твърд в исканията си, които на практика означават международната общност да НЕ защитава военно една нападната европейска държава, иначе щял да натисне ядреното копче; международната общност ДА СИ ЗАТВОРИ ОЧИТЕ за геноцида над украинските граждани в тази руска нападателна война; международната общност да извърши престъпление срещу човечеството и да се съгласи с унищожаването на една МИРНА европейска държава,само защото на един руски нацист не му се харесва нейното съществуване, което собствената му държава е признало по международноустановения ред през 1991г.... Украйна- ТРЕТАТА ядрена сила в света- предаде на русия ядрения арсенал, които се съхраняваше в нея до разпада на ссср, но срещу адекватната цена- признаване на държавният й суверенитет от русия, както и русия пое задължението да уважава политическата независимост и териториалната цялост и неприкосновеност на украинската държавна територия.. Договорите с русия не струват дори толкова, колкото струва хартията, върху коята са написани... От 2014 г. русия наруши ВСИЧКИ договори, подписани между нея и Украйна, а Украйна е изправната страна в тези договори- изпълнява си задължения, а русия нонстоп ги нарушава...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 2
юрист
преди 2 години
Подкрепям напълно критиките в коментара Ви, Твърде много германия си затваряше очите за нацистка русия, защото беше енергийно зависима от нея за СП1. Германците да не се правят на заспали, а да вземат мерки.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още