IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Войната в Украйна може да доведе до недостиг на торове

Монополът в производството на торове също е огромен проблем за пазара

15:32 | 17.04.22 г. 14
<p>
	<em>Снимка: Andrey Rudakov/Bloomberg</em></p>

Снимка: Andrey Rudakov/Bloomberg

Днес само две компании, Nutrien и Mosaic Company, доставят на цяла Северна Америка калиеви торове.

Разходите за торове се увеличават далеч отвъд нивата, които селскостопанските симулационни модели биха предвидили. Nutrien например отчита 51% увеличение на цената на суровините за производство на азотни торове през третото тримесечие на 2021 г., докато брутните производствени маржове се увеличават с 680% през същия период. От компанията отказват коментар.

Тези и други подобни примери засилват и без това оглушителните призиви за действия срещу монопола в САЩ.

На 11 март USDA отправи призив за обществен коментар относно антиконкурентните пазарни практики за торове, семена и селскостопански суровини. Агенцията обяви и програма за безвъзмездни средства на стойност 250 млн. долара, която ще „подкрепи независимо, иновативно и устойчиво американско производство на торове за снабдяване на американските фермери“.

Както министърът на земеделието Том Вилсак пише в съобщението: „Последните прекъсвания на веригата на доставки - глобалната пандемия и непредизвиканата война на президента на Русия Владимир Путин в Украйна, показаха колко важно е да се инвестира в тази решаваща връзка в селскостопанските вериги на доставки у дома“.

Геополитическата нестабилност със сигурност ще доведе до по-голямо „местно за местно“ производство и призиви за застраховане – по причини, които варират от притеснения за затруднения в трансграничната търговия до нарастващите разходи за енергия за транспорт и свързаните с това емисии.

Антитръстовите действия ще бъдат както за ограничаване на местните играчи, така и за чуждестранните.

Такава фундаментална промяна на работата ще изисква разнообразен подход - от антитръстови действия и подкрепа за по-малки играчи до намаляване на финансовите спекулации със стоки (търговията с деривати изигра голяма роля за цените на храните след кризата и наду цените на горивата гориво).

Това също ще изисква фундаментално преразглеждане на начина, по който се храним. Една от причините, поради които фермерите изискват все по-големи количества тор, е, че индустриалното земеделие поставя големи изисквания.

Неотдавнашен доклад на ООН, който призовава за по-разнообразни методи на земеделие и отглеждане, предупреждава, че близо една трета от световните полета с култури ще бъдат неподходящи за производство на храни до края на този век поради изменението на климата. Това до голяма степен има връзка с методите на селско стопанство с тежки емисии на Big Food.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:48 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Свят виж още

Коментари

4
rate up comment 6 rate down comment 4
krakatau
преди 2 години
Виж какво, адвокатеАко сега има няколко проинфлационни фактора, то те всички са се събрали в производството на тор, коеето не е така дори при земеделската продукцияЕто кои са те 1. енергия - торопроизводстото конусмира много много енергия (повече от земеделието)2. скъпи съоръжения, химически процеси, скъпи ремонти, инженерни съоръцения ( повече от земеделието)3. Веригите за доставки. (Повече от земеделието)4. Недостатъчно мощности (повече от земеделието)5. Проблеми с Войната (повече от земеделието)Умножи 1 до 5 и имаш по-мощна и устойчива инфлация повее от земеделиетоСхвана ли ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 8
cyclop
преди 2 години
Интересно защо днес се пише за нещо, което беше известно преди поне месец, и се коментираше навред по форуми. Какъв хълм на манипулираната информация превалихме, че стана време да "съобщят новината".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 9
ing5rov
преди 2 години
Германия прогнозира пълен срив на икономиката си без руски газ
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 8
ing5rov
преди 2 години
стига с тая война бе ... санкциите като съвсем целенасочени срещу Русия действия пораждат глада , а оттам и депопулацията на света .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още