Американският президент Доналд Тръмп иска американските компании да върнат обратно в страната голяма част от изнесеното от САЩ производство, като не говори за производителност или за цена, която трябва да се плати - това остава на заден план. Това коментира Петко Вълков, началник управление "Трежъри" в Българската банка за развитие, в предаването "Светът е бизнес" на Bloomberg TV Bulgaria.
„Тръмп се опитва да наложи риториката, че САЩ могат да са напълно самостоятелни и да не зависят от никого – всичко, от което имат нужда, могат да си го произвеждат сами. Това сме го чували и преди. Тази политика на протекционизъм, на тарифни и всякакви други ограничения върху търговията ще се отрази неблагоприятно на САЩ в дългосрочен план и Тръмп вече подготвя почвата, като все пак казва, че в началото ще има цена, която трябва да се плати“, отбеляза той.
Петко Вълков обясни, че американският президент иска търговските дефицити с останалите държави да бъдат елиминирани. „Това противоречи на самите устои на световната финансова система, които на практика налагат долара като основна световна резервна валута. Който поддържа основната резервна валута в света, всъщност негласно поема ангажимент да поддържа търговски дефицити и на практика по този начин разпределя собствената си валута по целия свят – в случая долари“, подчерта финансистът.
Според него в момента светът е "на тръни" и с внимание следи какво казва Доналд Тръмп, но предположи, че той ще има максимум един "меден" месец да говори каквото си иска. „След това ще има промяна, убеден е Вълков. – Тръмп подхваща теми, които не е обсъждал предварително в президентската си кампания и предприема всякакви други действия, само и само, за да избегне въпроса: "Какво стана с края на войната в Украйна". Той се кълнеше, че ще ликвидира проблема в рамките на един ден, но това очевидно няма да се случи.“
По думите на финансиста донякъде е странно поведението на пазарите. За пример той даде деня, в който бяха въведени първоначално митата към Мексико и Канада - отначало пазарите тръгнаха надолу, а след сигналите за отлагане на въвеждането реагираха положително.
Волатилността на пазарите, която наблюдаваме вследствие на действията на Тръмп, според Вълков, внася несигурност в геополитиката заради противоречието в изказванията, а това се прехвърля върху икономиката. Той смята, че пазарите губят доверие върху основите на икономическите процеси и това няма как да се преодолее изцяло в рамките на един ден, ако изобщо бъде преодоляно.
„На фона на случващите се по-скоро приказки към днешния момент, с изключение на митата към Китай, които пък не бяха толкова изненадващи, виждаме две неща – на първо място известно прехвърляне на капитала към сигурните убежища – държавни ценни книжа на САЩ, на Германия и водещи страни от еврозоната, ръст на цените на златото, и в същото време покачване на т. нар. индекс на страха“, съобщи финансистът.
Що се отнася до очакванията от решенията на американския президент, Вълков смята, че за Тръмп 2.0 „този път имаме буквар“, от който да използваме примери на предходното управление. „Предишният път на Европа ѝ отне между три или четири месеца, за да реагира на тогавашните мита, които бяха наложени от САЩ към ЕС върху алуминия и стоманата, докато днес, може да се твърди, че Европа е готова с ответна реакция и просто очаква знак, за да не бъде обвинена, че всъщност тя започва тази търговска война“, посочи той.
Вълков подчерта, че Европа е в много по-ясна позиция и дори може да се предположи какъв ще е отговорът, и то не само от нея, а и от Китай, евентуално от Канада и Мексико. „Там рискът далеч не е отшумял, смята събеседникът. – Имат един месец гратисен период, след което отново ще се преразгледа търговската политика на САЩ спрямо тези две държави.“
Вълков прогнозира, че ударът на ответната реакция вероятно ще бъде насочен към районите, индустриите и бизнесмените, които в най-голяма степен подкрепят Тръмп. Той смята, че „тежко ще бъдат ударени технологичните компании“, чиито изпълнителни директори бяха рамо до рамо с Тръмп. За да бъде усетен ударът и на по-ниско ниво сред населението, ще бъдат ударени и селскостопански стоки, които САЩ изнасят, засягайки щати, които са с висока подкрепа за Тръмп.
Каква ще бъде съдбата на Газа в доктрината „Америка на първо място"? Как реагира ЕС в очакване на тарифната политика на САЩ? Как се вписва България в новите икономически реалности? Защо Nissan прекрати преговорите за сливане с Honda? Прекалени ли са очакванията за развитието на компании, които залагат на изкуствен интелект?
Материалът не е повод за инвестиционно решение!
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Светът е бизнес" може да гледате тук.
преди 2 месеца Не, те практически нямат безработица, кой ще работи като се върне това производство... отговор Сигнализирай за неуместен коментар