IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Dow започва търговията със срив от близо 1600 пункта*

Индексът на волатилността на CBOE, който е показател за страха на Wall Street, се повиши до 50 пункта

17:26 | 07.04.25 г. 1
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Индексите на Wall Street се сриват за трета поредна сесия след въвеждането на шокиращо високи мита от президента Доналд Тръмп за повечето ключови търговски партньори на САЩ, предава CNBC.

Индексът на сините чипове Dow Jones изтрива 4,16%, или 1594,45 пункта, до 36 720, 41 пункта.

Широкият пазарен показател S&P 500 отстъпва с 3,98%, или 201,73%, до 4872,35 пункта, с което тридневните му спадове достигат 13%. Такъв срив не е наблюдаван за толкова кратко време от 2008 г. по време на Голямата финансова криза. Ако бенчмаркът затвори на тези нива, загубите му от рекордното затваряне през февруари ще достигнат 20%, което е мечи пазар на Wall Street.

Технологичният измерител Nasdaq Composite се понижава с 4,33%, или 675,48 пункта, до 14 912,3 пункта, още повече навлизайки в меча територия. От пазарния погром насам бенчмаркът се е свил с 26% спрямо най-високата си стойност.

Базовото едностранно мито на Тръмп от 10% влезе в сила в събота. През уикенда инвеститорите се надяваха на новини, че администрацията на САЩ води успешни преговори с държавите за намаляване на ставките или най-малкото обмисля да отложи набора от т.нар. реципрочни мита, които трябва да влязат в сила на 9 април. Вместо това президентът и неговите ключови съветници омаловажиха пазарните разпродажби.

„Не искам нищо да се срива, но понякога трябва да вземеш лекарство, за да оправиш нещо“, заяви в неделя вечер Доналд Тръмп.

„Имаме търговски дефицит от трилиони долари с Китай, губим стотици милиарди долари годишно. И докато не решим този проблем, няма да сключа сделка“, добави той.

Министърът на търговията Хауърд Лутник заяви пред CBS News, че митата няма да бъдат отложени. „Налозите ще бъдат въведени. Те определено ще останат в сила дни и седмици.“

Министърът на финансите Скот Бесънт отбеляза пред NBC News, че повече от 50 държави са се обърнали към администрацията за преговори, но предупреди, че „това не е нещо, което може да се договори за дни или седмици“.

Инвеститорите бяха изненадани първо от размера на някои ставки, прилагани към търговските партньори, които изглежда се основаваха на формула без валидна обосновка. Те бяха разтревожени допълнително, когато в петък Китай реши да отвърне на удара с 34% мито върху целия внос от САЩ, вместо първо да преговаря.

„Президентът губи доверието на бизнес лидерите по целия свят. Не за това гласувахме“, написа Бил Акман, милиардерът ръководител на Pershing Square, в социалната мрежа X. “Тръмп има възможност да обяви таймаут в понеделник. В противен случай се насочваме към самоиндуцирана икономическа ядрена зима“.

Въпреки че администрацията на САЩ заяви, че поне 50 държави са се свързали с нея, за да започнат преговори, Канада и Европейският съюз (ЕС) планират да последват примера на Китай и да подготвят ответни мита. Според Тръмп Виетнам вече е предложил да намали митата за САЩ до нула, но съветникът по търговията Питър Наваро заяви пред CNBC в понеделник, че това не е достатъчно и че от значение са „другите измами“. Това подсказва, че преговорите може да се проточат по-дълго, отколкото Wall Street би искал.

Сред трейдърите нараснаха и опасенията, че пазарният срив ще доведе до момент, в който хедж фондовете ще бъдат принудени да разпродават акции и други рискови активи, за да наберат парични средства, необходими за посрещане на исканията за допълнително обезпечение. Индексът на волатилността на CBOE, който е показател за страха на Wall Street, се повиши до 50 пункта в понеделник - екстремно ниво, което се наблюдава предимно по време на мечи пазари.

„Исканията за обезпечение се отправят, докато говорим“, заяви Крис Рупки, главен икономист във FWDBONDS. „За трети пореден ден инвеститорите на американските капиталови пазари обърнаха палец надолу на митата на Белия дом, които разтърсиха Wall Street.“

Пониженията се разпространиха върху други активи и по целия свят.

Цената на биткойна се срина под 77 хил. долара. Американският суров петрол WTI поевтиня под 60 долара за барел до многогодишно дъно. Хонконгският индекс Hang Seng спадна с 13%, което е най-големият му спад от 1997 г. насам. Германският показател DAX загуби цели 10% по време на сесията в понеделник.

В понеделник Tesla беше начело на загубите в предварителната търговия, като акциите на автомобилния производител на Илон Мъск поевтиняха с 8%. Книжата на Caterpillar, голям продавач на строителна техника по света, поевтиняха с 6%, а тези на Apple – също с 6%.

В началото на днешната борсова сесия доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа се повишава до 4,034%, а тази по 30-годишните - до 4,392%.

Доларовият индекс, който измерва силата на щатските пари спрямо кошница от конкурентни валути, регистрира повишение от 0,07% до 103,09 пункта.

На стоковите пазари фючърсите върху международния петролен бенчмарк Брент поевтиняват със 2,74% до 63,78 долара за барел, а тези върху американския сорт WTI – с 2,98% до 60,14 долара за барел.

Златото поевтинява с 0,3 на сто и се търгува на цена от 3026,3 долара за тройунция.

*Данните са актуални към 17:00 ч. българско време.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:39 | 07.04.25 г.
Най-четени новини
Още от Пазари виж още

Коментари

1
rate up comment 7 rate down comment 9
khao
преди 2 седмици
Нещо спряхте със стаиите за войната... след като путин излекува света от Ковид, май митата на тръмплина спряха войната... или поне по медиите :D:D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още