Нагласите на инвеститорите по отношение на икономическите перспективи са най-негативните от три десетилетия насам, но песимизмът на мениджърите на фондове не е напълно отразен в разпределението на активите им, което може да означава повече загуби за американските акции. Това показва проучване на Bank of America, цитирано от Bloomberg.
Мениджърите на фондове са изключително мрачни, като 82% от участниците в месечното проучване на BofA очакват световната икономика да отслабне. Вследствие на това рекорден брой от тях възнамеряват да намалят експозицията си към американски акции.
„Фондовите мениджъри са максимално мечи настроени по отношение на макросредата, а не съвсем максимално мечи по отношение на пазара“, пишат в бележка стратезите, ръководени от Майкъл Хартнет. „Пикът на страха“ все още не е отразен в разпределението на паричните средства, което в момента е 4,8% от активите и обикновено трябва да нарасне до 6%, добавиха те.
Голямата несигурност около търговската политика на САЩ и рязкото повишаване на волатилността на финансовите пазари разтревожиха инвеститорите в акции. Американските акции се представят по-слабо тази година на фона на опасенията, че търговската война на президента Доналд Тръмп ще навреди на растежа, като 42% от анкетираните заявяват, че е вероятна рецесия в най-голямата икономика в света.
S&P 500 се отлепи от дъното си този месец, но спадът му от 8,1% от началото на годината изостава от европейските и китайските бенчмаркове. Стратезите на BofA очакват дъното от април да се задържи в краткосрочен план и предупредиха, че „за голям ръст са необходими големи облекчения на митата, големи намаления на лихвите от страна на Фед и/или устойчивост на икономическите данни“.