Министерският съвет прие стратегия за първично предлагане на държавни ценни книжа (ДЦК), насочени към индивидуални инвеститори в страната – физически и юридически лица, които не са професионални участници на финансовите пазари.
Това съобщи на брифинг министърът на финансите в оставка Теменужка Петкова след края на последното за годината правителствено заседание.
Петкова посочи, че става въпрос за непрофесионални инвеститори - физически и юридически лица. По думите ú това е важна стъпка, която ще даде възможност на всички граждани, които имат желание, да участват в пазара на държавни ценни книжа. По този начин според Петкова ще се развие и капиталовият пазар в България, което е един от основните приоритети на Европейския съюз в рамките на финансовата сфера.
С днешното решение пред гражданите се отваря изключително добра възможност за участие на пазара, както и за повишаване на финансовата им грамотност, посочи още министърът на финансите в оставка.
За да се стигне до това решение на Министерския съвет и приемането на стратегията, е създадена междуведомствена работна група с експерти на Министерството на финансите, Българската народна банка и Комисията за финансов надзор. Задачата е била да се проучи международният опит в тази посока и да се разработи стратегия и концепция, която да даде възможност на непрофесионалните инвеститори да участват директно на пазара на държавни ценни книжа в България.


Мачовете и спортът по ТВ днес (28 юни)
Виц на деня - 28 юни
Времето във Варна на 28 юни 2026
Груповата фаза на Мондиала приключи! Вижте всички 1/16-финали
Честваме паметта на светите безсребърници Кир и Йоан, и на свети Сергий Магистър
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Ford наема отново инженери, тъй като AI не се справя с качеството
Историята се повтаря в Америка, част 4
Историята се повтаря в Америка, част 3
Историята се повтаря в Америка, част 2
Тръмп на война с петролните гиганти
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Рецептата Dnes: Рулца от пушена сьомга с крема сирене
Заловиха голямо количество от опасния фентанил на АМ "Тракия"
преди 5 месеца Защо го правят? Да има балъци да си цоцат политиците кинти. Нашите, брюкселките и украинските... Много книжа ще има. За всички ще има, да плеснем ний хорце, за всички от сърце! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 месеца До: baba_meca...до колкото си спомням след национализацията в България през 45-46 всички собственици се разделиха с активите си. Така че и активите не са решение. От друга страна при срив в цените на активите който е неизбежен може да не ти остане нищо ххаха отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 месеца До: Az_Kocho Разбира се че е по-добре. Поне ще остане някакъв процент от парите, Докато след политици пари не остават... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 месеца До: baba_meca...така е но погледнато от друга страна, по добре ли е да си дадеш парите за надценен три четири пъти имот или да ги държиш в банка на лихва от 1-2 процента? Или да купиш *** койн ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 месеца До: Az_KochoКолко трябва да си финансово културен, че да дадеш парите си на Бойко, Пеевски, Асен Василев, Слави...и всички други български политици? По скоро си за диагноза. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 месеца До: melon..да, това решение би насочили част от депозитите към дцк. Ако тези пари са много не е добре за банките защото ще изтича капитал и ще трябва да вдигнат лихвите за да привлекат нови пари. Освен това банките са тези които купуват около 40 пр от емитирания от правителството дълг на вътрешния пазар. Но имайки предвид липсата на финансова култура и българина се съмнявам да има много желаещи инвеститори отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 месеца Това би било добре. Дано банковото лоби не саботира нещата! отговор Сигнализирай за неуместен коментар