Инфлацията в еврозоната е по-вероятно да остане над целта на Европейската централна банка (ЕЦБ) от 2%, вместо да се забави трайно. Това коментира членът на управителния съвет на ЕЦБ Изабел Шнабел, цитирана от Bloomberg.
Във встъплението в статия на Шнабел, публикувана в германския в. Handelsblatt в събота, тя изразява загриженост за перспективите пред потребителските цени.
„Рискът инфлацията да остане над 2% по-дълго от очакваното е по-висок от риска тя да падне устойчиво под 2%“, посочва тя в статията.
Тези забележки вероятно са сигнал, че тя се противопоставя на ново намаление на лихвените нива на ЕЦБ през април, след като централната банка на еврозоната намали лихвите с четвърт пункт по-рано през седмицата.
Длъжностните лица в ЕЦБ се подготвят за тежък дебат по следващото лихвено решение, което ще бъде взето през април, казват източници на Bloomberg, запознати с дискусиите.
Европейските правителства подготвят инвестиции на стойност стотици милиарди евро в отбраната, като Германия също планира да увеличи и разходите за инфраструктура. Този огромен фискален тласък ще засили перспективите пред цикличния растеж в региона и вероятно и производствения потенциал, пишат тази седмица икономисти от BNP Paribas.
„Виждаме сериозен аргумент ЕЦБ да започне да повишава лихвените проценти, когато ефектите започнат да се материализират – най-вероятно през втората половина на 2026 г.“, прогнозират икономистите.
Анализаторите очакват ЕЦБ да намали още два пъти лихвите по депозитите през април и юни до 2%.
В прогнозите на ЕЦБ, публикувани в четвъртък, банката измести срока, в който очаква достигане до целевата инфлация от 2%, до началото на 2026 г. Проучване на Bloomberg преди срещата на управителния съвет на централната банка предполага, че икономистите споделят опасенията на Шнабел.
Изабел Шнабел, още преди да стане ясно, че Европа драстично ще увеличи разходите за отбрана, вече предполагаше, че лихвите не трябва да падат още много. На 25 февруари тя коментира, че „вече не можем да кажем с увереност, че нашата политика е рестриктивна“.
ЕЦБ също промени езика си миналата седмица, като коментира, че политиката вече е „смислено по-малко ограничителна“ - сигнал за стесняване на възможностите за по-нататъшни намаления на лихвите.
преди 3 месеца ЕЗ вече е тръгнала към киреча и едва ли нещо може да я спре. Сега, като започне да се въоръжава срещу страшната Русия, съвсем ще цъфне и ще върже. По-добре е Путин да не я мъчи повече, а да натисне "едно копче". отговор Сигнализирай за неуместен коментар