IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Какво ще правят централните банки, когато токените заменят парите?

За тях светът на дигиталните валути е непозната територия

11:41 | 22.05.25 г. 3
Автор - снимка
Създател
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Докато традиционните инвестиционни продукти все по-често намират втори дом в света на блокчейна, е подходящ момент да се запитаме каква роля биха играли централните банки, ако всичко, което са научили покрай надзора на двустранното счетоводство през последните 350 години, се окаже без значение, пише в анализ колумнистът на Bloomberg Анди Мукерджи.

Техно-анархистката визия зад криптовалути като биткойна беше да освободи финансите на хората от лапите на големите институции – и бюрократите, които ги контролират. Тази утопия никога не се осъществи, но прегръдката на основната технология от страна на традиционните банки и мениджърите на активи започна да се развива.

И има голям апетит за нея. Сега, когато приложения като Robinhood направиха инвестирането изключително лесно, хората от поколенията Y и Z (родени след началото на 80-те години на миналия век до началото на 10-те години на 21. век) отказват да приемат, че частните банки предлагат нелистнати компании еднорози на техните богати родители, но не и на действителните потребители на продуктите и услугите на тези нововъзникващи компании.

Защо трябва неудобствата на частния капитал или частния кредит да пречат на масовия достъп?

Демократизирането на финансите чрез фракционирането им беше амбициозен стремеж преди няколко години; сега се превръща в реалност. Само миналата седмица Franklin Templeton пусна първия токенизиран фонд за инвеститори на дребно в Сингапур. Продуктът по същество проследява вече съществуващ инструмент на паричния пазар. Но той ще съществува в криптопространството, позволявайки на хората да имат достъп до него за суми от порядъка на 20 долара.

Алтернативните активи вече имат и своите токенизирани версии. KKR & Co.'s Health Care Strategic Growth Fund дебютира в блокчейн преди три години.

Парите минават по същия път като активите. Водещият стейбълкойн USDT на Tether Holdings Ltd. е добре познат на онези, които го използват, за да купуват други криптовалути. Междувременно банките се насочват към пазара на стейбълкойни от над 200 млрд. долара, за да проучат други възможности за употреба: Standard Chartered Plc планира да предложи дигитален клонинг на хонконгския долар. Съперникът HSBC Holdings Plc предлага токенизирано злато. Банковите депозити може да са следващите.

Това е нова територия за централните банки. В исторически план парите и ценните книжа са били обвързани със сметки, движението по тях и собствеността им са проследявани според трактата на италианския математик Лука Пачиоли от 1494 г. за двустранното счетоводство. Централното банкиране, което се появи в Швеция преди 350 години, постави счетоводната книга на паричните власти на върха на системата, помагайки за нейното стабилизиране. Сметките на хартия впоследствие отстъпиха място на електронните записи, но основите на традиционните финанси останаха като цяло непокътнати - досега.

За разлика от централните банки, споделеният регистър (технологията в основата на блокчейна, при която една трансакция се записва на различни места по едно и също време, бел. ред.) е децентрализирана сила. С помощта на технологията е възможно да се създадат цифрови токени, които дават право за изискването им точно като пари и ценни книжа, но те не са обвързани със сметки; те принадлежат на всеки, който има криптографския ключ. Монетите могат да бъдат програмирани с помощта на самоизпълняващ се софтуерен код, или т. нар. „умни договори“, премахвайки необходимостта от множество слоеве посредници.

Искате да преместите част от пенсионните си спестявания в нов фонд? Размяната на факсове и имейли – между мениджъри на активи, дистрибутори, администратори на фондове, попечители и регистратори – се компресира, когато всички данни, необходими на софтуера, са в блокчейна. Това, което преди отнемаше седмица, може да се направи за два дни. Продажбата на една валута за закупуване на друга при трансгранична търговия е мигновена.

Но какво ще се случи, ако токените в крайна сметка заменят всички пари и ценни книжа? Ще могат ли централните банки все още да водят парична политика? Когато настъпят периоди на мании, паника или сривове, могат ли да възстановят спокойствието чрез обичайните си похвати – плащане на лихва върху банковите резерви; временно създаване или усвояване на ликвидност; или постоянно разхлабване и затягане на финансовите условия чрез директни покупки и продажби на ценни книжа? Банката за международни разплащания и Центърът за иновации на Федералния резерв на Ню Йорк си подадоха ръка, за да проучат точно тези въпроси.

Това обаче не бе мисловен експеримент. Изследователите качиха инструментариума за централно банкиране в блокчейна. Добрата новина е, че прототипът работи – както в рутинни ситуации, така и в периоди на стрес. Това обаче не е всичко. Проектът Pine също се опита да провери дали умните договори могат да направят прилагането на паричната политика по-гъвкаво, ефикасно и ефективно.

Може би могат, но не и ако централните банки са просто още един участник на паричния пазар. „Те може също да изискват привилегирован достъп до институционални данни и по-високи стандарти за поверителност и сигурност“, отбелязват изследователите в доклада си от миналата седмица.

Всъщност, когато централната банка изпълнява функциите на „оракул“ – външен източник, на чиито данни се доверяват всички останали в децентрализирана мрежа, ресурсите не трябва да се хабят за търсене на консенсус от участниците. (Например, просто е по-практично за посредниците да оставят централната банка да бъде единственият актьор при изчисляването на лихвите.)

Проектът Pine предвижда и сценарий, при който всички днешни пари и активи са токенизирани. Преходът към този етап, ако някога се случи, може да бъде дълъг и объркан. Междувременно, тъй като използването на токени се увеличава, търсенето на ликвидни активи от банките може да стане волатилно и трудно предсказуемо. Ще бъде интересно да видим как паричните власти се справят със съвместното съществуване на пари и токени.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:42 | 22.05.25 г.
Най-четени новини
Още от Криптопазар и дигитални активи виж още

Коментари

3
rate up comment 0 rate down comment 5
ABBV-gora
преди 3 седмици
Авторите на статията много повърхностно и едностранно разглеждат темата. Има книги и публикации на водещи икономисти с инжинерна подготовка, от чиито трудове много по-лесно и просто могат да се обяснят проблемите на съвременната фиатна система. И не е токенизирането на банковите активи лесното решение. Защото то ще удари отново спестителите. Изходът е в блокчейн технологията и въвеждането на твърди дигитални пари, като биткойн, например. Но това на съвременните банкери тепърва им предстои...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 0 rate down comment 6
khao
преди 3 седмици
ще го мислят после, към тоя момент инвазията от извънземни роботи ще е по приоритетна! :D:D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 0 rate down comment 2
Бит кой H
преди 3 седмици
Ще бъде интересно да видим ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още