IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Все по-голямата технологична независимост на Китай притеснява европейските компании

Те подхождат все по-внимателно към развойната си дейност в азиатската страна

09:14 | 22.04.23 г. 3
Автор - снимка
Създател
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Усилията на Китай да стане по-независим в технологичната сфера кара повече европейски компании, опериращи там, да преосмислят своите планове за развойна дейност, сочи доклад, публикуван от Търговската камара на Европейския съюз в Китай, пише Bloomberg.

Фирмите от Европа все повече се колебаят дали да инвестират в научноизследователска и развойна дейност (R&D) във втората по големина икономика в света, тъй като местните фирми, с които биха си партнирали – частни или държавни – все повече купуват и ползват продукти, които са или изцяло произведени в Китай, или са напълно лишени от свързани със САЩ компоненти, посочва президентът на камарата Йорг Вутке.

„Това е нещо, което кара компаниите да се колебаят да инвестират в научноизследователска и развойна дейност в Китай“, коментира той. „Ако не знаете дали стоките ви ще бъдат, да речем, в списъци за доставки след една или две години, тогава шансовете да инвестирате в развойна дейност ще бъдат близки до нулата“.

Европейските фирми имат притеснения относно развойната си дейност в Китай. Графика: Bloomberg L.P. Европейските фирми имат притеснения относно развойната си дейност в Китай. Графика: Bloomberg L.P.

Докладът на Камарата на ЕС се появява в момент, в който Пекин засилва кампанията си за технологична автономия, насочена към създаване на вътрешни вериги на доставки, които са изолирани от външни шокове. Китайският президент Си Дзинпин критикува Вашингтон за това, което нарича стратегия за „ограничаване и потискане“, водена от търговски органичения, черни списъци и ограничаване на инвестициите. Тя създаде предизвикателства пред технологичното развитие на Китай.

Европейски компании като Volkswagen и SAP са сред най-големите чуждестранни предприятия в Китай, въпреки нарастващата изолация на страната. Но много от тези фирми са изправени пред нарастваща конкуренция от местни играчи като Huawei Technologies – една от най-известните фирми, която Вашингтон постави в черния си търговски списък. Тези местни компании сега разработват собствени вътрешни алтернативи на чуждестранния софтуер и хардуер.

Други, като държавната Inspur, стимулират проучванията и експанзията в области като сървърите и облачните изчисления, залагайки на подкрепата на Пекин, както и че китайските клиенти биха предпочели да използват местни заместители.

Притеснителни настроения

В проучване, проведено от Камарата на ЕС в Китай, 52% от респодентите посочват, че настроенията в блока към сътрудничество с Китай са повлияли негативно на развойната дейност или стратегиите за работа в страната. Около 26% твърдят, че подобни настроения в САЩ са имали негативен ефект.

Проучването, в рамките на което в края на миналата година са анкетирани 107 европейски фирми, все още преобладаващо посочва стратегията за нулев Covid на Китай като нещо, което има най-голямо отрицателно въздействие. Около 88% от респондентите, отговорили на въпроса кои са тенденциите, влияещи върху R&D дейността, са избрали Covid ограниченията като фактор, имащ силен и донякъде отрицателен ефект.

Последна актуализация: 23:50 | 21.04.23 г.
Специални проекти виж още
Още от Новини и анализи виж още

Коментари

3
rate up comment 4 rate down comment 5
danchomentata
преди 1 година
горить москва говорит https://bnr.bg/post/101749156/shefat-na-gazprom-i-redjep-erdogan-obsadiha-turskia-gazov-hab-i-dostavkite-na-gaz
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 18
zelka007
преди 1 година
До: данчонефелнатарубла ... има бе , и ние изцоцахме едно танкерче тия дни от там ... а на Портовая гори ли факелче бе ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 6
danchomentata
преди 1 година
Що бе на Хенри Хъб нема ли сламка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още