IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Защо Илон Мъск причинява главоболие на лидерите на телекомуникационните компании?

Starlink заплашва да привлече много от абонатите на широколентовите услуги

14:00 | 01.03.25 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Главните изпълнителни директори в бавно развиващия се и изпълнен с дългове телекомуникационен сектор едва ли са лишени от проблеми. Илон Мъск им предлага още един, пише Дженифър Джонсън в коментар за Ройтерс. Сателитният бизнес Starlink на лидера на SpaceX привлича милиони потребители на широколентови услуги по света. Големият въпрос е дали собственикът на социалната платформа X и близък съюзник на президента на САЩ Доналд Тръмп е с твърде спорен политически образ в чужбина, което предизвиква регулаторни реакции срещу неговата компания.

С почти 7000 сателита в орбита, според астронома от Харвард Джонатан Макдауъл, Starlink е удвоила броя на абонатите си в световен мащаб до 4,6 млн. през 2024 г. Подразделението на SpaceX на Мъск също така каза, че е утроило обема на интернет трафика си, който се предава от космоса, вместо да пътува през подземни кабели или мобилни мрежи. Amazon.com на Джеф Безос се опитва да направи същото чрез сходен конкурент в сателитните връзки, наречен Project Kuiper.

За някои от основните действащи оператори – като американския кабелен гигант Comcast на стойност 130 млрд. долара или френската Orange със стойност 30 млрд. долара – има причини да останат спокойни. Трудно е обект в орбита на Земята да осигури по-бърза и по-надеждна връзка от оптичен кабел в земята. Клиентите на места, където има много оптични кабели, вероятно нямат причина да преминат към услугата на Starlink, която може да струва 120 долара на месец, плюс предварителна покупка на оборудване.

Ето защо много анализатори, следящи индустрията, твърдят, че Starlink има смисъл само в зле обслужвани селски райони. На тези места компании за широколентов достъп като британската BT могат дори да използват услугата на Мъск, за да разширят мрежите си, което означава, че не е необходимо да копаят в отдалечени части на страната. Starlink може да се окаже и съюзник на мобилните оператори. T-Mobile US, група, контролирана от Deutsche Telekom, пуска сателитна услуга към клетка, която използва констелация на Starlink.

В аргументите на оптимистите в телекомуникационния сектор все пак има пробойни. Първо, секторът пренебрегва факта, че някои от най-големите телекомуникационни пазари в света все още нямат адекватен широколентов достъп в жилищните части. Да вземем Индия, където има само 41 млн. абонати на фиксиран интернет, в сравнение с 904 млн. потребители на безжични услуги, според телекомуникационния регулатор в страната. С други думи, повечето хора зависят от мобилни данни за интернет, което означава, че на пазара има незапълнена празнина за домашни доставчици на широколентови услуги като Starlink.

Това обяснява защо индийският телекомуникационен гигант Jio, част от Reliance Industries на Мукеш Амбани, е притеснен. През ноември Амбани написа писмо до регулаторите, призовавайки за преглед на потенциалния обхват на Starlink и Kuiper преди да им бъде дадена част от спектъра. Правителството продължава с плана за административно разпределяне на спектъра, вместо да продава честоти на търг, като по този начин ефективно намалява бариерите за навлизане на чуждестранни играчи като Starlink. Притеснението на индийските телекоми сега е, че ранното лидерство на Мъск в космоса ще му позволи да привлече абонати на широколентов интернет в най-населената страна в света.

Последна актуализация: 13:16 | 01.03.25 г.
Най-четени новини
Още от IT и телекомуникации виж още

Коментари

1
rate up comment 5 rate down comment 1
evlogi
преди 3 месеца
Противоречивите политически позиции на Мъск може би са пречка в Северна Америка или в Европа, но дълбоко се съмнявам, че са такава в Нигерия, Индия, Индонезия и прочие държави ..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още