Но все още е прекалено рано да се бием за Луната. Все още не знаем колко точно вода е скрита край южния ѝ полюс, казва Джеймс У. Хед, планетарен геолог, избрал местата за мисиите на „Аполо“ и помогнал за обучението на астронавтите. Той очаква с нетърпение да види какво ще кажат анализите на пробите от Chang’e-6.
Мисии без кацане показаха, че далечната страна на Луната е странно различна от по-близката ни. Кората е по-плътна, а повърхността по-светла, с по-малко остатъци от лава, които съставляват по-тъмните части на познатата ни страна.
„Това е истинска мистерия“, коментира Хед, който сега е професор в Brown University. И тъй като Луната не е повлияна от ерозия или движение на тектонични плочи, повърхността ѝ пази историята на космическите сблъсъци от нейните (и нашите) ранни дни.
Връщането на Луната, казва Хед, е съществена стъпка за изпращането на хора на Марс. „Астронавтите, които са били на Луната, ще ви кажат, че няма начин който и да е било да отиде на Марс, без да има първо опит на терен на Луната“, допълва той.
Светът наскоро бе подсетен за опасностите и трудностите на космическите полети, след като теч на хелий и други проблеми бяха установени по време на първата мисия с екипаж на космическия кораб Boeing Starliner. Двамата астронавти, които бяха на борда, бяха забавени със седмици на борда на Международната космическа станция (МКС).
От Boeing заявиха миналия уикенд, че астронавтите не се намират в опасност и могат да се върнат по всяко време, но компанията прави някои допълнителни проверки на тестовата си площадка в Ню Мексико, след като се е появил нов проблем с нови течове на хелий и неочакван блокаж на някои от тръстерите.
Тези проблеми са опасни, тъй като означават поддържането живи на хора в Космоса. Всеки един проблем би бил по-рисков на Луната, която е 1000 пъти по-далеч от дома от МКС. Би било по-безопасно за всички, ако Китай и САЩ си сътрудничат и никой не бърза да изпраща рисковани мисии.
САЩ винаги ще имат успеха на спечелването на космическата надпревара преди повече от половин век, като все още има и много лунна повърхност, която остава непроучена. Китайски успех не означава задължително бедствие за останалата част на света – въпреки че може наистина да е лош късмет, ако от милионите квадратни мили лунна повърхност има само една част, която става за място на база.
Проучването на Луната с астронавти е трудна и опасна задача. Сътрудничеството дава на всяка страна най-добрите шансове за успех. Но обществеността често реагира на съперничество, така че по ирония именно усещането за съревнование с Китай може да помогне за набирането на достатъчно обществена подкрепа за даването на нужния тласък.
преди 1 месец До: zelka007 умря Марко.Вече богатите и лудите,ще правят каквото си искат. Кой им е крив на USА,че са бедни ( задлъжняли )Никой няма да се съобразява с тях.Светът видя,че освен войни,да продават скъпо новите си технологии и да се възползват от всички и всичко,нищо друго не правят. Сега да сърбат попарата. Индия и Китай ще им дават подправките отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Няма начин, винаги и всички да пускат аванта на USA. Жълтите имат пари и ще си угаждат.Имат и повече акъл. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: wart ... точно така , всичко принадлежи на нас !! и другите трябва да се съобразяват с това !! ти азиатец ли си ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец *** ти нАуката, дето сериозно твърди, че повечето газове в земната атмосфера са парникови. И че 99% от климатичните промени да резултат от човешка дейност. Дори и преди 100 000 години. Такава нАука май е по-достойна за 4-ти км. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец "'''''че Китай може да наруши международния космически договор и да присвои територия или ресурси. "''''За тая Англосаксонска колониална *** всички са реална опасноста защото могат да представляват опасност което е да "Застрашава Националната й безопасност." Казано по просто -Светът принадлежи на нас и ние имаме право на всичко останалите са без право. отговор Сигнализирай за неуместен коментар