IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Недостигът на метал за куршуми може да се влоши с новия фокус на Европа върху сигурността

Цената на антимона нарасна с почти четири пъти спрямо година по-рано

14:18 | 07.03.25 г. 3
Автор - снимка
Създател
Снимка: Kobi Wolf/Bloomberg
Снимка: Kobi Wolf/Bloomberg

Световният недостиг на антимон – химически елемент, използван широко за производство на муниции – може да се влоши още, тъй като САЩ и Европа попълват запасите си от куршуми и бомби, използвани в Украйна. Това предупреждава компанията, която разработва един от малкото нови източници на нишовия метал, цитирана от Bloomberg.

Larvotto Resources трябва да започне работа в мина в Австралия през следващата година, което ще е рядък нов източник на антимон за западна държава в индустрията, доминирана от Китай и Русия. Цените на метала вече са почти четири пъти по-високи спрямо година по-рано, след като Пекин затегна износа на ключови суровини, което доведе до засилено търсене на доставки в технологичния и отбранителен сектор.

Движението на цената на антимона. Графика: Bloomberg LP Движението на цената на антимона. Графика: Bloomberg LP

Сплави от антимон и олово се използват за сърцевината на куршуми, за експлозиви и др. Западните военни съюзници на Украйна използват остаряващи резерви, които сега ще трябва да бъдат подновени, коментира управляващият директор на Larvotto Рон Хекс в интервю.

„Антимонът и оловото от тези муниции обикновено би се рециклирал в нови оръжия, но те бяха изпратени на фронта в Украйна“, коментира той.

Военното приложение остава относително малка част от търсенето на антимон, доминирано от забавители на горене, оловно-киселинни батерии и химическата индустрия. Като се изключат батериите, светът се нуждае от около 120 хил. тона антимон на година, а се произвежда само около 80 хил. тона, посочва още Хекс.

През декември Китай наложи забрана на износа на антимон, галий и германий за САЩ, затягайки хватката си върху стратегическите суровини. И докато американският президент Доналд Тръмп се опитва да сложи край на войната в Украйна, външната му политика за Америка на първо място кара европейските държави да увеличават разходите за отбрана – включително и за муниции.

Китай, Русия и Таджикистан произвеждат около 87% от световните доставки на антимон, по данни на Mandalay Resources Corp., оперираща мина в Австралия, която отговаря за едва 2% от снабдяването, и производството намалява.

Миналия ноември администрацията на Джо Байдън даде първоначално одобрение на предложение за откриване на мина в Айдахо, която отчасти бе финансирана от министерството на отбраната с цел подкрепа на местното снабдяване.

Проектът на Larvotto в Австралия ще бъде най-голямата антимонна мина в страната, осигурявайки до 7% от световното търсене, според компанията.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:05 | 07.03.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Сигурност и отбрана виж още

Коментари

3
rate up comment 5 rate down comment 0
Гошогошев
преди 1 седмица
Европа ---Зииме студено , лято горещо ! Все ми пречи нещо
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 13 rate down comment 3
Умерен
преди 2 седмици
Европа започва да се усеща вече, че е господин никой на световната сцена, може да се окаже, че европейската армия ще издържи няколко пъти по-малко от Украинската. Дано не се налага да го разберем скоро.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 26 rate down comment 7
Alex Silver
преди 2 седмици
А барут ще внасят от Русия или от Китай? При положение че "намерят" метала?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още