Той прогнозира, че международните отношения на САЩ ще се върнат в положението си преди президентството на Тръмп, което означава, че ще има много по-сериозна стабилност във връзките между САЩ и НАТО и ЕС.
„За момента се говори, че ще започнат екстериториални санкции срещу компаниите, които участват в строежа на „Северен поток 2“, посочи анализаторът. За него това ще стане през американския Конгрес още преди встъпването на Джо Байдън на президентския пост. Същото ще се случи и с „Балкански поток“ или „Турски поток“, заради енергийната сигурност на Русия и доставките за Европа.
Не е ясно каква ще бъде реакцията на Германия, защото санкциите върху „Северен поток 2“ ще засегнат най-сериозно нейната икономика, отбеляза доц. Сивилов и посочи коментари на германски политици, които смятат, че подобно отношение на САЩ не може да се разглежда като съюзническо.
По думите му Джо Байдън вижда Русия като едно от най-големите външнополитически предизвикателства. „Но не трябва да се мисли, че Китай ще изпадне от полезрението на САЩ.
"В близко бъдеще можем да видим по-скоро нарастване на напрежението между Русия и Съединените щати, като това за съжаление ще се усети силно и в Европа", коментира анализаторът и напомни, че Конгресът на САЩ гласува резолюция срещу връщането на Русия във формата на Г-7, което показва посоката на отношенията.
Доц. Александър Сивилов очаква Европа да стане заложник в отношенията между Русия и САЩ, като прогнозира, че най-осезаемо това ще се усети в икономическата сфера.
Според него обаче е възможно да се наблюдава еманципация на част от европейските партньори на Съединените щати. "При достатъчно силен натиск от САЩ европейските държави ще се поддадат и някои компании ще се преориентират към Русия, но все пак ще продължат да се съобразяват със САЩ", заяви анализаторът.
Сивилов коментира и възможността Владимир Путин да се оттегли от президентския пост в Русия, като по думите му към тази мисъл навеждат както последните промени в конституцията на страната, така и гласуваният доживотен имунитет от съдебно преследване за президента.
Кои са предизвикателствата в отношенията САЩ – ЕС – Русия? Какви са причините за рокади в руското правителство? Как влияят геополитически отношенията Франция – Турция – Русия? Губи ли Москва влияние на Балканите? Какво означава засилената активност на Русия в изграждането на военни бази на чужда територия и възможността за изтеглянето на руските войски от Приднестровието на Молдова?
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Светът е бизнес“ може да видите тук.
преди 4 години Да ти припомня ли как излезна руския пилот, когато влезна в турското въздушно пространство? Така се прави, а не кату *** - празни приказки. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години като п*ч си е преплавал , както е влезнал така и е излезнал , рассианските матроси са минали да лъснат кубинките на хамериканосите и поживо поздраво кой откъде е ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години няма да е зле и да обясниш и как си е излязъл "Джон Маккейн" от залива ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Джон Маккейн няма да остави рyшняците на мира и от отвъдното. Есминеца "Джон Маккейн" е преминал през руски териториални води, като е навлезнал на два километра навътре. Според американското военно командване това е направено с цел да се демонстрира свободата на корабоплаването. Те не признават обявените за руски териториални води, тези в залива Петър Велики. Явно рyшняците ще трябва да го прекръстят на Петър Невелики.PS Колкото до газопроводите, на когото му се занимава с големите руски празни приказки, да се занимава. отговор Сигнализирай за неуместен коментар