IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ръстът на социалните осигуровки - отново на дневен ред

Разчети на НОИ показват необходимост вноските да бъдат увеличени със 7,7 процентни пункта, за да се балансира системата

12:14 | 25.08.14 г. 40
Ръстът на социалните осигуровки - отново на дневен ред

Да бъдат увеличени осигурителните вноски за пенсия със 7,7 процентни пункта – това е записано в разчети на Националния осигурителен институт, изготвени за целите на Консултативния съвет за оптимизиране на осигурителната система към министъра на труда. Според експертите от института това би могло да балансира бюджета на НОИ.

От института подчертават, че става въпрос за разчети, а не за предложение и те са в отговор на въпрос на министъра на труда при какъв размер на осигурителните вноски би могло да се постигне финансова стабилност в системата.

По данни на НОИ всички фондове на общественото осигуряване с изключение на този за трудови злополуки и професионални болести са с дефицит, което означава, че за да се балансират приходите и разходите, трябва да се увеличат осигурителните вноски.

За увеличение на една от вноските - пенсионната осигуровка, се заговори още преди година, когато социален министър стана Хасан Адемов. Той бе категоричен, че един от най-важните въпроси е как да се стабилизира финансово системата и „ако искаме да стабилизираме бюджета на държавното обществено осигуряване, няма как да минем без вдигане на вноската“. Още тогава той открои рисковете - от една страна да се намали разполагаемият доход на гражданите, от друга - да се натовари допълнително бизнесът, което може да се отрази на пазара на труда.

Според Адемов обаче мерките, прилагани досега, са били в посока намаляване на приходите и увеличаване на разходите, което е увеличило дефицита в бюджета на държавното обществено осигуряване. Той смята, че е време да се мисли в посока на мерки, които да ангажират приходната част на бюджета на общественото осигуряване.

Адемов обаче твърдеше, че вноската за пенсия следва да се вдига с 1-2 процента от 2015 година.

Всъщност това е и препоръката на Световната банка. В доклада "Смекчаване на икономическото въздействие на застаряването на населението" от есента на миналата година се казва, че само при увеличение на осигурителните вноски и постоянно повишаване на изискванията за пенсиониране системата на общественото осигуряване в България има шанс да издържи в бъдеще. Там се казва още, че осигурителните вноски трябва да се повишат поне със 6%, за да се покрие дефицитът в бюджета на общественото осигуряване. Авторите на доклада все пак са отчели, че това би се отразило негативно на бизнес средата, затова препоръката е осигуровките да се увеличат с 2%.

Една от стъпките за балансиране на системата е да се увеличи вноската във втория стълб на социалното осигуряване, защото тези 5 процента в момента и ниската степен на събираемост от страна на приходната агенция са сериозни рискове, заяви тогава в интервю за Investor.bg проф. Йордан Христосков, който сега е служебен министър на труда.

Според Иван Нейков, бивш социален министър, е задължение на НОИ да даде тази експертиза. Той не намира нищо необичайно в становището на института. Шоково увеличение е сериозен риск, тъй като по-високата осигуровка натоварва бизнеса и фирмите може да започнат да съкращават служители, каза той. Според Нейков въпросът, който трябва да се постави, е за нова политика по доходите, която да обвърже квалификацията на хората с доходите им. Тогава ще видим, че и с по-ниска осигуровка ще се постигат по-високи приходи в системата, без да се генерира дефицит, смята експертът.

Бизнесът е категорично против шоково нарастване на осигуровки. Това се казва в позиции на Българската стопанска камара и на Асоциацията на индустриалния капитал в България.

Според Българската стопанска камара десетки хиляди българи са останали без работа през миналата година, защото бизнесът не е имал възможност да плаща осигуровки. Заради последното увеличение на минималните прагове за осигуряване не са наети на работа 40 хил. души, съобщават от Българска стопанска камара. От там посочват, че не само бизнесът, но и Еврокомисията се е противопоставяла на определянето на минимални прагове.

От Асоциацията на индустриалния капитал заявяват, че подобно шоково увеличаване на размера на осигурителните вноски, въпреки че не е предложение, а само разчет на НОИ,  ще нанесе „убийствен удар на икономиката“. Според асоциацията на индустриалците единственият резултат ще бъде „постигането на нов консенсус“ между работодатели и работници за укриване на данъци и осигуровки в името на спасяването на предприятията и на физическото оцеляване на хората.

Като краен резултат ще станем свидетели на загуба на работни места и на намаляване на събираемостта на осигурителните вноски, заявяват от АИКБ. Подобно искане за шоково увеличаване на осигурителната тежест е смайващо. Такава мярка е малко да бъде наречена „прокризисна“. Тя представлява откровена покана за взривообразно нарастване на параметрите на сивата икономика, пишат от асоциацията.

Подобно увеличаване на осигурителната тежест рязко ще подкопае конкурентоспособността и платежоспособността на по-голямата част от предприятията в страната, смятат от бизнеса.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:06 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 17 rate down comment 2
Ricco
преди 9 години
Това принционо не решава нищо - за да плати тези осигуровки държавата пак трябва да ги вземе тези пари отнякъде и това някъде е от останалите, които плащаме данъци. Т.е. това ще е прехвърляне от единия в другия джоб. Все пак, може би не е зле да се направи за да не изглежда толкова голям дефицита на НОИ и да има по-малко рев. А и за да се види, колко реално са разходите за държавните служители защото сега, без осигуровките, те изглеждат по-малки.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 27 rate down comment 0
misanthrope
преди 9 години
Минаването ми на минимална заплата отново на дневен ред
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 41 rate down comment 0
Императорът
преди 9 години
Все по-очевидно става, че само кървава революция може да оправи тая държава !!!Защо направо не вземете да прибирате 80% от дохода на работещите хора бе, *** - само и само да има 3-4 МБ годишно за отглеждане и развъждане на 1 000 000 *** престъпници, отказващи да учат и работят, но живеещи изцяло на наш гръб?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 44 rate down comment 0
melon
преди 9 години
Ето един резерв - ревизирайте инвалидните пенсии!Друг - Нека държавните служители, милиционерите и военните си внасят осигуровките!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 15 rate down comment 2
Stone_Kold
преди 9 години
или да се дигнат осигуровките или да се ускоро смъртноста на пенсионери и тези до пенсионна възраст.....те тва ни гласят
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 24 rate down comment 2
studioaa
преди 9 години
Според мен най-добрият начин да се балансира системата е рязко да нарасне имиграцията от страната, да кажем със 100% на годишна база. Ако страната се напуска от 60-70 хил. годишо вместо от 30 хил. отколкото сега ще намалеят разходите за образование и здавеопазване, както и за пенсии.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още