IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Голяма реформа... малки пенсии

Пенсионната реформа – достойни старини или мизерни пенсии, стабилност на системата или нов дефицит

08:24 | 01.01.16 г. 43
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Нова формула за втора пенсия: фонд – НОИ - фонд

Прехвърлянето на средствата за втора пенсия между частен пенсионен фонд и НОИ вече е възможно. Даде се възможност осигурените лица да имат право на избор къде да отива вноската им за втора пенсия – в частен пенсионен фонд или в Сребърния фонд.

С приетите промени родените след 31 декември 1959 г. ще могат многократно да сменят къде да се осигуряват – цялата вноска да отива в държавното обществено осигуряване или 5-те процента да се пренасочват към частен пенсионен фонд. Ако изберат първия вариант, цялата пенсия ще се изплаща от държавата. При втория НОИ ще изплаща около 28% по-малко на пенсионерите, а останалата сума трябва да се попълва от частните дружества. Прехвърлянето между двата стълба ще става с помощта на Сребърния фонд, където средствата ще стоят 6 месеца.

По тази промяна се завихриха многобройни дебати, като защитниците в лицето на финансовото министерство афишираха, че хората трябва да имат право на избор, а противниците – че хората ще загубят, тъй като парите, които стоят в НОИ и в Сребърния фонд, не носят доходност и средствата не могат да се наследяват.

Крачка напред, две назад

Пенсионната реформа бе обогатена и с друга промяна, която редица правителства досега нямаха воля да прокарат. Става въпрос за въвеждането на минимална възраст за пенсиониране в силовите ведомства. За пенсиониращите се в тези системи от 1 януари 2016 г. се въвежда минимална възраст от 52 години и 10 месеца, след което ще расте с по 2 месеца на година до достигане на 55 години. Задължителният трудов стаж остава 27 години, а две трети от него трябва да е в системата. Дава се шанс на полицаи и военни да продължат да работят в системата и така да получават и пенсия, и заплата. До момента, за да могат такива работници да се пенсионират, беше необходимо единствено да имат нужните години стаж.

Тази промяна е определяна като единствената сериозна реформа в пакета предложения. Предстои обаче всяка една от службите в сектор „Сигурност” да направи ясно разграничение между тежък труд „на терен“ и административния. Би трябвало да има разграничение за рисковете и тежестите на полагания труд и това е реформа, която очакваме да видим следващата година.

Като друга стъпка в правилната посока бе тълкувано увеличението на възрастта за пенсия за първа и втора категория труд, което ограничава ранното пенсиониране за тежките категории труд.

В промените обаче се промъкна и текст, който рязко увеличава разходите за пенсии в дългосрочен план. С него постепенно се вдига тежестта на една година осигурителен стаж при изчисляването на пенсиите. От 1,2 сега, този коефициент ще достигне постепенно 1,5, което ще доведе до сериозно нарастване на разходите за пенсии в дългосрочен план – към края на периода (2037 г.) те ще са по-високи с 1,5% от БВП в сравнение с варианта, при който не се повишава този коефициент. Аргументът е, че по този начин ще се подобри адекватността на пенсиите. От друга страна обаче е под въпрос дали ще подобри финансовото състояние на НОИ, защото на практика повишава разходите за пенсии.

„Разцветът” на инвалидните пенсии продължава. Въпреки че реформата започна с гръмкото прокламиране за прокарването на мерки, които да ограничат източването на държавния обществен фонд чрез мними инвалидни пенсии, в рамките на приетите пакети такива мерки не бяха предложени. Анализи на НОИ сочат, че броят на инвалидните пенсии е нараснал четири пъти за десет години.

Последна актуализация: 05:51 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

37
rate up comment 1 rate down comment 0
бай Промо
преди 8 години
Отн.: ... годината на дългоочакваната, същинската, надяваме се, последната пенсионна реформа. Не може някаква козметична половинчата, с неясни цели 'реформа', чиято цел единствена е запазване на статуквото и отлагане на проблемите за в бъдеще да бъде последна. Няма откъде да и дойде последността.Реформата ще свърши, когато Социалното се обяви за тотално неадекватно по проблема с пенсиите, каквото всъщност е, и всеки да има право да си премести пенсиите в неговото собствено ресорно министерство или в Икономиката, а защо не и в Енергетиката.Лично аз не съм убеден, че един социален дисертант с нематериална дисертация от Социалното може да борави и да управлява парите ми по-добре от Енергетиката. Там поне това ще са живи пари и ще допринасят реално за икономически растеж.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 2 rate down comment 1
Атанасио
преди 8 години
уточнение към коментар 42 За разбирането имах предвид четящите тук и ще се радвам ако повече разбират и да обясняват на другите като геометрична прогресия Но както не може да се отвори мозъка и да се сложат буквите ,числата и таблиците за смятане и на другият ден човек да почне да чете ,смята а иска учене,четене и мислене така е ,и при икономиката защото е особена и социална наука(иска четене и мислене) - http://bg.wikipedia.org/wiki/Икономика_%28наука%29и след столетия история нещата се знаят ,и проф.д-р Иван Ангелов в "Сблъсъкът на икономическите идеологии" на BOOM & BUST (2 и 3 част) - https://***.youtube.com/watch?v=fw9lh1idQKc добре обяснява за държ.намеса(доказано научно) - http://solidbul.eu/?p=3421 за да се намалят ''бизнес кризите'' на капитализма и отделна тема е от къде да се вземат парите - http://***.courtfool.info/bg_A_tale_of_two_monetary_systems.htmКойто иска да чете - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1436573383287558
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
35
rate up comment 2 rate down comment 1
Атанасио
преди 8 години
Виждам ,че разбираш и благодаря за подкрепата макар ,че малко ме интересува колко минуса ще слага или колко ще разберат защото аз се чувствам длъжен да пиша ,да казвам истината И не става въпрос само за икономика защото от юридическа гледна точка става въпрос за нарушение на Конституцията и ГЕНОЦИД - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1562875143990714 и ВАС го потвърди за здравеопазването - http://clubz.bg/19778-udar_pod_krysta_vas_otmeni_limitite_v_bolnicite_obnovena
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
34
rate up comment 10 rate down comment 2
STRAHO
преди 8 години
Мнението ми за частните фондове е че са едни елементарни обирджии на които ако не ме задължат със закон и стотинка бакшиш не бих оставил! :))))) Има достатъчно други *** да ги хранят! :))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 3 rate down comment 1
STRAHO
преди 8 години
Честно казано аз също много се пазя от държавата по простата причина че на никой не му е хубаво когато му вземат. :)))) Това че го правя не значи че за БГ народа е хубаво. Правя го защото такива са установените правила. По точно липсата на такива за всички.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 6 rate down comment 3
STRAHO
преди 8 години
"Аз съм на принципа по-малко държаваСвобода бе"===Честно казано аз също много се пазя от държавата. :)))) Това че го правя не значи че за БГ народа е хубаво. Свободата е различно нещо от Свободията. Всички ние сме част от групата наречена българи и съществуваме като такива/все още/ благодарение на държавата ни! Една от неизменните функции на държавата /без която това политическо образувание не би се наричало държава/ да защитава интересите на всички в нея. И на слаби и на силни. Няма такава държава в която всички да са бизнесмени, умни и силни и без просяци и работници. Едните без другите няма как да съществуват! Така че по голямо уважение към ДЪРЖАВАТА!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 6 rate down comment 1
STRAHO
преди 8 години
Тезата която защитаваш е вярна, но не очаквай разбиране. Не и в БГ. Тук никой не ти гледа икономически теории. :)))) Гето ръководено от главатари на банди. Колкото бандитските главатари по света се ръководят от икономически закони в дейността си толкова и "елита в БГ. Останалите които разсъждават по въпроса обикновенно го правят субективно изхождайки от това как на тях им е изгодно. Така да се каже гледат от собствената си камбанария. :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 10 rate down comment 1
contra2
преди 8 години
Тенденциите в световен мащаб: 1. След 20 години ще изчезнат половината от работните места вследствие роботизацията, която е в пълен ход! Кой ще плаща данъците, от които държавата удържа пенсиите?2. Колкото и да ми режат коментара от инвестора, книгата на Джереми Ръфкин за Икономиката на достъпа, е факт и голяма част от неговите прогнози се сбъдват - напр. за натиска с цел премахване на парите в брой и принудителното въвеждане на задължителни безналични плащания, които ще заробят всички! Но това е целта на неолиберализма и това ни чака!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 4 rate down comment 3
scott
преди 8 години
Атанасио,само за теб и само сега, ти обяснявам като на 10 годишно учениче.Та, с цитираното от теб изречение ИСКАМ ДА КАЖЕМ ЧЕ НЕ ИНДИВИДА В БЪЛГАРИЯ ИМА НУЖДА ОТ ПЕНЦИА, А СИСТЕМАТА. Само и единствено системата прави некви вноски, събира некви фондове и накрая плаща на индивида по-малко от необходимото за ОЦЕЛЯВАНЕ. И ИЗХОДЪ Е В РЪЦЕТЕ НА АК47.....И не, не сметам да ти превеждам още символи от които и да са мои постове. Все пак гениален писач си, ФЕД учи български с атанасио диалект, за да мое ти осмисли нещата на 100%.Некога, ама само у един миг, да ти е хрумвало, че насилиата и убийствата са естествено състояние в природата. и че тва го доказваш дори в твойте постове?!?!?!?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 3 rate down comment 4
Атанасио
преди 8 години
Първо някои неща не може да се обяснят с малко думи и затова пиша повече чрез продължение на коментарите Второ твоите писания - ''Останалите, просто немама нужда от пенции. АК47 ше се погрижи'' са за *** и прокуратурата защото подтикват към насилие и убийства защото е АК47 е автомат калашник
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още