IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ако доларът устои на коронавируса, ще устои и върховенството на САЩ

Глобалната роля на зелената валута като сигурно убежище и водещо средство за търговия е несъмнена

18:21 | 04.05.20 г. 27
Автор - снимка
Създател
<p>
	Светът все още се уповава на долара. <em>Снимка: Getty</em></p>

Светът все още се уповава на долара. Снимка: Getty

Пекин от своя страна все още се бори да привлече дори най-добрите китайски учени да работят в Китай. Държавната програма „Хиляди таланти” се стреми да привлече водещи академични кадри чрез осигуряване на отлични заплати и изследователски възможности. Някои учени, които се завърнаха в Китай от САЩ, бяха поразени от политическата атмосфера у дома. Тя е много по-посегателна и заплашителна от всичко, което са срещали в Америка на Доналд Тръмп.

Разбира се, възможно е САЩ да станат по-малко привлекателно място за чужденци след пандемията. Възход на ксенофобията, дълбока и трайна рецесия, реална заплаха за политическите свободи биха навредили на меката сила на Америка.

Остава могъщият долар. Докато военното господство на САЩ все повече се оспорва, глобалната роля на долара като сигурно убежище и водеща валута за търговия е несъмнена. Това означава огромна политическа сила. САЩ могат да използват санкции, за да изключат държава или компания от доларовата система. И тъй като това е глобалната валута, санкциите достигат целия свят. Просто попитайте Иран или руските олигарси, които Америка взе на прицел. Въпреки че много чуждестранни режими негодуват от силата на долара, никоя друга държава няма валута, която предизвиква същото уважение.

Реакцията на САЩ на коронавируса може да изпита вярата на света в долара. Току-що прокараният пакет от стимули за 2 трлн. долара означава, че националният дълг на САЩ, който вече рязко нарасна през годините на Тръмп, ще се увеличи още повече. Междувременно балансът на Федералния резерв също се разширява значително, тъй като централната банка купува не само ДЦК, но и корпоративен дълг. Ако страна от „Третия свят“ се държеше така, мъдрите глави във Вашингтон щяха да предупреждават, че дебне криза.

Вероятно има риск дори американската валута в крайна сметка да загуби доверието на света. Масло в огъня наливат неразумните приказки на изтъкнати американски политици, че Америка трябва да просрочи дълга си, държан от Китай, като наказание за Covid-19. В полза на САЩ е фактът, че всички алтернативи на долара все още изглеждат по-зле. Пандемията предизвика опасения от нова евро криза, а Китай все още използва валутен контрол, опасявайки се от изтичане на средства на китайските спестители в чужбина. Други афиширани алтернативи на долара - злато, биткоин - имат съществени недостатъци.

Девизът върху зелената валута е „На Бог се уповаваме“. Апетитът на света за долари връща реално посланието „На Америка се уповаваме“. Ако това доверие устои на коронавируса, ще устои и американското върховенство.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:27 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

27
rate up comment 0 rate down comment 3
Ivel
преди 3 години
Някой спомня ли си оня стар виц за трика на китайката, нещо беше свързано с ограниченията да имат само по едно дете тогава, сега не ги знам как са. Та нещо си там с две тухли ги скопявали мъжете след първото дете. Каква връзка има това с темата, незнам, просто се сетих ама не мога да си го спомня докрая как беше.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 6 rate down comment 2
крас
преди 3 години
Когато пазарите са затворени и няма обмен на стоки, ДОЛАРА като СВЕТОВНО ПЛАТЕЖНО СРЕДСТВО губи силата си. Това което отличава настоящата криза от тази през 2008 година е това, че ТОГАВА ПАЗАРИТЕ БЯХА ОТВОРЕНИ , НО НЯМАШЕ ЛИКВИДНОСТСега ситуацията е точно обратната на тази от 2008 година. ИМА ЛИКВИДНОСТ , НО НЯМА ПАЗАРИ. ПОЗНАЙТЕ В ТАЗИ СИТУАЦИЯ УКРЕПВА ИЛИ ГУБИ СИЛАТА СИ ДОЛАРА?!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 4 rate down comment 5
michaelis23
преди 3 години
началото на края му се видя с фючърсите на петрола, а тва не треаше да го праят така тия oръфляци ..... Глобалистите сами си го сложиха с тая измислена пандемия, с която си унищожиха и световната хегемония. Глобалните банскери, медийни, сороспийни и вирусни шемети искаха да турят прът в колелата на "популистите". Еее турихa го, да ама те как го мислеха то къде се пукна ..... :)) С тия си мaлоумни действия сами си ускориха края на глобализацията у тая и форма и долара кат техен етикет. Са добре дошли у новия популистки, изолационистки и прочее световен ред, състоящ се от много хегемони и от много валути .... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 8 rate down comment 6
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Нищо незнаещ папагал, напоен с евтина пропаганда, с всеки пост се убеждавам, че дори не разбираш за какво се говори, просто си тук да си кажеш трите заучени реда.Относно индийците, имаш ли представа колко индийци в момента са СЕО- та на огромни корпорации?? Знам, че не знаеш.За тия фирмички чувал ли си?AdobeAlphabet (GoogleMicrosoftNokiaDeloitteNovartisPepsi CoMastercardDiageoWayfairMicronPalo Alto NetworksHarman International Industries...?Тия какви са, бягащи диваци с копия и ***, ли??Съжалявам те, честно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 3 rate down comment 8
Стоян Петров
преди 3 години
Стоенчо нашепваше, че големите руски енергийни проекти са големи руски празни приказки. Нашепваше също, че русия ще затъне в пясъците на сирийското блато. Е кое от нашепванията му не се сбъдна??? Хихихихихи.......
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 4 rate down comment 11
Стоян Петров
преди 3 години
Сорри, бъг..... в Далечният изток. Като подкуп за това си деяние, русия подарява на САЩ Аляска. Наистина сделката не е лоша за мужиците, въпросът е защо леят сълзи за тези вечни ледове до сега? През 30-те години на 20-ти век САЩ създават тежката промишленост на СССР. Автомобилостроителната промишленост се изгражда на основата на изнесените стари конвейри на Форд. През ВСВ Америка позволява на русия да победи Германия, защото иначе те трябваше да воюват с нея. Рузвелт заявява, че ще помагат на по-слабия за да могат по-лесно да се справят след това с него. Така и стана. Почти до края на 20-ти век, русия бе необходима на хегемона за да неутрализира евентуалното възраждане на Германия и Япония. Няма САЩ да воюват с тях я. Нещата се промениха. Двете бивши фашистки държави са цивилизовани, а наемника на хегемона(русия) се оказа прелъстена и изоставена блудница. Чао.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 7 rate down comment 5
ing5rov
преди 3 години
в един реален военен сблъсък , самолетоносачите , а и самолетите върху тях стават куп ламарини , путуващи към дъното.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 5 rate down comment 4
julian12
преди 3 години
Поредната помия излята от един от тримата ***. оръфаната ватенка. Колко неща не знае горкия ***....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 9 rate down comment 3
terziеv
преди 3 години
Доларът е железен, защото е обезпечен със самолетоносачи и огромен пазар. Може да се срине, ако загубят някой по-сериозен конфликт или ако изпаднат в демографска криза.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 4 rate down comment 6
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Ох, номер 1 от класацията най-Tъп ***, пак ли ти се напиняш да кажеш нещо?! Ето, гледай и ако не можеш да си преведеш, викни някой дето знае английски:https://imgur.com/m510XeL
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още