IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ще завърти ли Фед отново печатницата за пари, докато щатската икономика потъва?

Растежът на корпоративните печалби отразява съкращаването на работни места – политика, която от своя страна влияе негативно на потреблението, коментират анализатори

14:27 | 02.08.11 г. 12
Автор - снимка
Създател
Ще завърти ли Фед отново печатницата за пари, докато щатската икономика потъва?

След драмата с дълговия таван, която благополучно отмина, инвеститорите отново се фокусират върху рязкото забавяне на американската икономика, след като ревизията на историческите оценки за растежа разкри колко слабо всъщност е било възстановяването, пише CNBC.

Оценките за растежа от 2003 г. насам бяха ревизирани чрез нова методология за калкулиране на брутния вътрешен продукт (БВП), а пониженията се оказаха особено чувствителни за периода 2008 г. - 2010 г. В понеделник данни за производствения индекс на Института за управление на предлагането (ISM) също допринесоха за мрачното настроение, след като се оказа, че показателят е нараснал с по-бавен темп от очаквания.

Останалото без изменение частно потребление и по-ниското потребление от страна на държавата е причина за тази слабост, казва Девина Мехра, главен стратег на First Global.

„Най-лошият аспект на ревизиите е, че щатската икономика все още не се е възстановила до нивата на БВП от преди кризата“, казва Мехра.

Според стратега все по-сериозната икономическата слабост на САЩ повдига въпроса доколко е уместно гласуваното съкращение на бюджетните разходи и подкрепя доводите за допълнително вливане на ликвидност от страна на Федералния резерв (Фед).

„От старта на втория кръг от програмата за вливане на ликвидност (QE2), ние сме убедени, че QE3 е възможност. Разочароващите данни за пазара на труда от последните два месеца и публикуваните слаби данни за растежа на БВП ще принудят Фед да отложи всички планове за затягане на валутната политика и вместо това да се фокусира върху укрепването на възстановяването“, казва Мехра.

„Орязването на правителствените разходи стартира и вече се отразява на икономическия растеж. С по-нататъшното съкращаване на разходите или Фед ще предприеме QE3 по-рано от очакваното - нещо, което частично ще неутрализира фискалното затягане, или вероятността щатската икономика отново да изпадне в рецесия няма да може напълно да бъде изключена“, казва Мехра.

Прогнозата, че икономическата слабост ще накара Фед отново да започне да печата пари се споделя и от други анализатори.

„Възстановяването на щатската икономика е поставено под въпрос и говори за нарастващ риск от QE3“, казва Алън вон Мехрен, главен икономист на Danske Bank.

Той все пак е уверен, че през втората половина на годината ще наблюдаваме значително ускоряване на растежа въпреки прогнозите на други анализатори за труден финал на 2011 г.

„Продължаваме да очакваме възстановяване на растежа през втората половина на годината поради по-ниските цени на петрола и понижаващата се несигурност около дълговия таван“, заявява Мехрен.

„Все пак възстановяването вероятно ще е в границите 2,5% - 3% в сравнение с първоначалните очаквания за ръст от 3,5%. Ние също така очакваме индексът ISM скоро да достигне дъното и да се задържи на около 55 пункта през есента“, посочва той.

Корпоративните печалби бяха доста силни въпреки икономическата слабост. Стивън Луис, главен икономист на Monument Securities в Лондон, обаче прогнозира, че това скоро ще се промени.

„Растежът на печалбите до голяма степен отразяваше съкращаването на работни места и стриктния контрол върху заплатите - политика, която от своя страна влияе негативно на потреблението“, казва той.

Тенденцията за добри корпоративни печалби вероятно е към своя край, а това може сериозно да понижи акциите, коментира Луис.

„През 2010 г. възходящата крива на съотношението на корпоративните печалби към номиналния БВП на страната стана плоска, което означава, че пренасочването на приходи от служителите към корпорациите е достигнало до максималните си нива, при които растежът на корпоративните печалби би останал незасегнат“, допълва той.

„Доста вероятно е, че от този момент икономическа слабост ще се окаже бариера пред корпоративните печалби“, казва Луис.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:40 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 5 rate down comment 1
Lamer777
преди 12 години
Отново ?Та тя не е спирала !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 10
Иван Митев
преди 12 години
През 2011 г. дългът и дефицитът" в съответен държавен бюджет (в т. ч. и в САЩ) са последица (резултат) от конкретна държавна финансова грешка, т. е. ако грешката я няма ще липсват и дългът и дефицитът.Този държавен управленски недъг е реален и неговото влияние не зависи от това дали се знае за него или поради някаква причина не се зачита негова наличност.За да се премахне дългът и дефицитът" в съответна страна е необходимо прекратяване на негова причина, т. е. премахване на разкритата държавна финансова грешка.Досега - при наличие на известната държавна грешка правителството е с ненужно завишени разходи и ограничени приходи, което подсигурява дефицита и води до неизбежна стопанска криза.След прекратяване на вече разкритата държавна финансова грешка (което става чрез подобрение с Модел Ресурси М при съответно държавно финансово управление) правителството е с намалени ненужни разходи и с налични пазарни приходи за финансиране на свои дейности за закрила на пари.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още