IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

10 проблема при печатането на пари

Aко вливането на ликвидност продължи твърде дълго, страничните ефекти могат да се окажат тежки, а дългосрочната цена много висока, предупреждава Нуриел Рубини

09:10 | 04.03.13 г. 24
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Нуриел Рубини, председател на Roubini Global Economics. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Нуриел Рубини, председател на Roubini Global Economics. Снимка: Ройтерс

Повечето наблюдатели приемат неортодоксалните монетарни практики - като вливането на ликвидност (QE) например, за необходима част от усилията за рестартиране на анемичния икономически растеж, пише Нуриел Рубини, професор по икономика от Stern School of Business към Университета в Ню Йорк, в коментар за ProjectSyndicate.

Въпросите за ефективността и рисковете от печатането на пари стават все повече и повече. В частност, струва си да обърнем внимание на 10 потенциални проблема, асоциирани с подобни политики от страна на централните банки, коментира председателят на Roubini Global Economics.

Първо, вливането на ликвидност крие опасност за раздуване на инвестиционни балони, които могат да доведат до депресия. Ако QE отложи необходимото понижаване на дълговата тежест в частния и публичния сектор прекалено дълго, може да станем свидетели на появата на цяла армия зомбита – зомбирани финансови институции, зомбирани домакинства, зомбирани компании и в крайна сметка зомбирани правителства.

Ето защо някъде по средата между екстремните кейнсиански модели, (които съветват правителствата да прилагат икономически стимули, за да постигнат растеж на всяка цена) и екстремните модели на фискални икономии, вливането на ликвидност трябва да бъде прекратено.

Второ, повторението на QE може да се окаже неефективно с течение на времето, тъй като каналите за прехвърляне на тази ликвидност към реалната икономика вероятно ще се затлачат. Облигационният канал ще спре да работи, ако доходността по облигациите се окаже твърде ниска, докато кредитният канал ще пресъхне, когато ликвидността в банковата система се окаже прекалено висока.

На практика всички, които могат да теглят заеми - компаниите и домакинствата с висока кредитна оценка – всъщност не се нуждаят от подобно финансиране, докато силно задлъжнелите компании и обикновените домакинства, ще бъдат лишени от достъп до кредитната система заради кризата.

Освен това, въпреки че при вливане на ликвидност цените на акциите нарастват, подкрепата за реалната икономика чрез този канал може да се окаже краткотрайна, в случай, че растежът не се възстанови бързо.

Също така понижаването на реалните лихвени проценти чрез повишаване на инфлационните очаквания при програма за вливане на ликвидност с отворен край крие инфлационен риск.

Трето, валутният канал за пренос на ликвидност към реалната икономика е неефективен, ако няколко от водещите централни банки печата пари едновременно, тъй като подобни програми водят до обезценяване на валутите.

Когато това се случи, QE се превръща в игра без печеливши, защото всички валути не могат да се обезценяват едновременно. Освен това търговските дефицити също не могат да се изчистят едновременно. Резултатът в подобни ситуации е „валутна война“

Последна актуализация: 04:06 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 1 rate down comment 4
george_tn
преди 11 години
Печатането е само инструмент за корекция компенсиращ мъртвите(нециркулиращи) пари. Не могат да са нито икономически стимул, нито циркулационен коректор, защото икономиката работи само при нужда(потребление).От друга страна лихвите могат да бъдат икономически стимул, но те трябва да станат елемент от общественото преразпределението (регулирани), а не както е досега полу-пазарно определяни и отчитащи само частен (двустранен) интерес.Регулацията която според мен се изисква, за да се превърнат лихвите в икономически стимул е маржът (депозит/кредит) да се преразпредели на калпак(стимулиране на потребление). С две думи - отрицателни депозити, положителни кредити, марж -към държавата. За да стане това - Финансите трябва да станат държавен монопол (естествена нужда при работа с нефизически пари), а регулацията на лихвит - политика на преразпределение.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 18 rate down comment 0
albobo76
преди 11 години
Ха. добро утро. Историята учи, че печатането на пари винаги е свършвало зле в дългосрочен план, но проблемът е, че печатащите се интересуват само от "утре", а после - потоп.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още