IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Туск: ЕС не може да повери на Турция ключа за сигурността си

Може да се водят преговори за пари, но никога за нашите ценности, пише председателят на Съвета на ЕС в статия за в. "Фигаро"

09:45 | 22.04.16 г.
<p>
	Председателят на Съвета на ЕС Доналд Туск. <em>Снимка: архив, Ройтерс</em></p>

Председателят на Съвета на ЕС Доналд Туск. Снимка: архив, Ройтерс

ЕС е длъжен да разработи единна и последователна миграционна политика, да вземе под строг контрол своите външни граници, но при все това не трябва да поверява ключа на своята безопасност в ръцете на други страни, на първо място в ръцете на Турция. Това заявява председателят на Съвета на Европейския съюз (ЕС) Доналд Туск в статия във френския в. "Фигаро".

Туск припомня, че преди година, когато кризата с имигрантите в Европа набираше сила, някои смятаха, че е очевидно, че миграционната вълна е толкова силна, че не може да бъде спряна. “Европейците проявиха тогава нерешителност и слабост, която създаде почва за разпространението на екстремистки, популистки и дори националистически идеи”, посочва Туск в статията, предава БТА.

”Тази тенденция трябваше да бъде преобърната. Преди няколко месеца подчертах, че тази миграционна вълна е толкова силна и затова трябва да бъде спряна. Приоритет трябва да е реалната миграционна политика, при която страните от ЕС ще си върнат възможността да взимат решения за това кой прекосява границите им, кога и как. В това е именно същността на една едновременно разумна и хуманна политика по предоставяне на убежище”, казва Туск.

Този променен подход, в това число и споразумението за бежанците между ЕС и Турция, дава очевидно плодове и за няколко месеца потокът от мигранти по балканския път намаля от 70 хил. души през януари до 3 хил. души през април, отчита председателят на Съвета на ЕС.

Едновременно с това обаче решението за маршрута през Балканите и споразумението с Турция не е универсален модел, който да се прилага по други миграционни направления, в това число в централното Средиземноморие, подчертава той. “Никой няма да защити нашите граници вместо нас. Ние не можем да даваме ключа от нашата територия, от нашата безопасност на която и да е трета страна. Това касае Турция, това касае и страните от Северна Африка”, казва Туск.

Той посочва, че ЕС трябва да престане с отстъпките, защото те могат да бъдат възприети като слабост, която само ще засили стремежа да се шантажира Европа. “Често слушах от нашите съседи, че Европа трябва да отстъпи, иначе ще бъде наводнена от мигранти, и тогава разбрах, че за сътрудничеството с партньорите ни е нужно първо да възстановим своята способност да контролираме миграцията. Само решителни мерки позволяват реализирането на хуманитарните задачи. Ако искаме ЕС да остане отворен и толерантен, ние не можем да позволяваме повече да оставаме без защити”, пише Туск.

“Солидарност и решителност от всички страни членки е необходима за всички аспекти на миграционната политика - пренастаняване, хуманитарна помощ, външни действия и преди всичко защитата на нашите граници. Защото на опасност е изложено не само бъдещето на Шенген, но и на целия наш съюз”, предупреждава Туск.

Той подчертава, че ЕС трябва да заеме твърда позиция в преговорите с турските власти за уреждане на миграционната криза.

Неотдавнашният опит с Турция показва, че ЕС трябва ясно да дефинира пределите на своите отстъпки. “Може да се водят преговори за пари, но никога за нашите ценности. Ние не можем да налагаме нашите правила на останалата част на света, но по същия начин и другите не могат да налагат на нас своите норми. Нашата свобода включва свободата на словото и тя няма да е обект на каквито и да е политически пазарлъци с които и да е партньор. Това послание трябва да чуе президентът на Турция Ердоган”, казва Туск.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:53 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още