IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Прагматично: Защо Кипър и Русия се договориха за нови инвестиции

За нормализация и пълно възстановяване на отношенията между ЕС и Русия се обяви кипърският президент Никос Анастасиадис по време на визитата си в Москва

08:10 | 30.10.17 г. 16
<p>
	Kипърският президент Никос Анастасиадис (вляво) и руският му колега Владимир Путин. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Kипърският президент Никос Анастасиадис (вляво) и руският му колега Владимир Путин. Снимка: Ройтерс

„Русия и така има достатъчно влияние в Кипър, ние няма да сме „ръката на Кремъл на острова”, уверява ме 45-годишният руски предприемач Алексей Волобоев, който съвсем отскоро е политик - от края на септември е председател на новоучредената партия „Аз, гражданинът”. Това е първата „руска партия” в Кипър, както тя стана популярна, тъй като нейни инициатори са руски бизнесмени с кипърско гражданство. Регистрацията на новата политическа формация бе посрещната с опасения, че чрез нея Москва задкулисно ще прокарва интересите си на острова. Всъщност, през миналалата седмица Русия и Кипър официално и най-високо ниво обявиха взаимните си интереси.

Бизнес и политика

„Кипър играе важна роля като портал за Русия в Европа, а Русия и нейната икономика продължават да действат като катализатор за развитието на кипърската икономика. Ето защо е от изключително значение за нашите две страни да правят бизнес днес”, заяви кипърският президент Никос Анастасиадис пред над 80 водещи руски бизнесмени в Москва. Заради „най-добрите интереси на нашите народи” той за трети път в мандата си отиде в руската столица през тази миналата /23-24 октомври/, за да разговаря с руския си колега Владимир Путин.

Визитата на про-европейския десен лидер на една от най-малките страни-членки на Европейския съюз дойде на фона на силни антикремълски и анти-Путин настроения в Европа, при обтегнати отношения ЕС-Русия и периодично продължавани санкции на Общността срещу руски длъжностни лица и компании, на опасения от незаконна намеса на Москва в европейски политически процеси и разгърнала се хибридна война. Въпреки тази ситуация, Кипър избра прагматичен подход - за значително разширяване на двустранното си сътрудничество с Русия.

Руска авиационна техника и корабостроителна продукция ще е възможно да бъде доставена в Кипър. С руски капитали в град Пафос, на западното крайбрежие на острова, ще се изгради супер-модерна онкологична болница, която ще предоставя най-съвременно лечение. Научни изследвания и иновативни разработки от технологичния център „Сколково” - руската „Силициева долина”, в областта на информационните технологии, енергетиката, биомедицината, ядрената технология, телекомуникациите, ще се насочат към кипърски партньори.

Това са част от договорените нови съвместни руско-кипърски проекти, които засилват икономическите връзки между двете страни и с които руският бизнес ще разшири присъствието си на средиземноморския остров. Стимулирането на по-активното навлизане на руските инвестиции в Кипър бе и една от основните цели, обявена официално, заради които Никос Анастасиадис отиде в Москва. Бъдещите връзки бяха скрепени в Москва от 7 документа – съвместна програма за действие за периода 2018 – 2020 г., подписана лично от двамата държавни глави, секторни двустранни споразумения, меморандум за разбирателство и съвместна декларация за модернизация на икономиките. Пакетът обхваща на практика всички сфери - иновациите, промишлеността, медицината, транспорта, телекомуникациите и информационните технологии, енергетиката, отбраната.

Разширяването на сътрудничеството стъпва на добра основа на руско-кипърските отношения, с напредък във всички икономически области, бе политическата оценка, дадена в Москва. За първите осем месеца на тази година стокооборът между двете страни се е увеличил с 36%, а броят на руските туристи вече е достигнал 840 000 души годишно - почти колкото самото население на Кипър, като целта е да премине 1 млн. души. Президентът Путин специално напомни, че на острова филиали имат най-големите руски банки ВТБ, „Промсвязьбанк” и „Газпромбанк”, благодарение на които се осъществява „пълният спектър от инвестиционно-финансови операции”.

Последна актуализация: 23:28 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 6 rate down comment 16
khao
преди 6 години
а защо искат да ги направят по отстъпчиви ? Кво са направили ? :):)и моля те дефинирай "заобикалят отвсякъде с военни бази на НАТО:Току що погледнах картата и едно 80% от държавите с които граничи не са членове на НАТО .. къде е това отвсякъде ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 22 rate down comment 4
bgMan
преди 6 години
Постепенно да ги изолират и изхвърлят отвсякъде докато станат по-отстъпчиви и сговорчиви. Това са намислили. Освен това ги заобикалят отвсякъде с военни бази на НАТО и тези бази стават все повече на брой и все по-близко до границите на Русия. А руснаците загубиха всичките си бази извън своята територия освен тези в Сирия и Армения.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 15
khao
преди 6 години
би ли споделил какво е намислил Запада ? и какво очаква да се получи? :)явно знаеш нещо дето никой от нас не знае
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 15 rate down comment 3
bgMan
преди 6 години
Ами какво не се разбира?Колкото повече се опитват да изолират Путин и Русия, те толкова повече се врат и се мешат с всички останали. Все по-трудно става чрез санкции да ги накараш просто да си стоят в собствената *** и да минат в глуха защита. Това дето запада го е намислил няма как да стане. Дори и с война нищо няма да се получи, само ще изгорят някакви дребни риби и смешковци намиращи се около границата с Русия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 10 rate down comment 5
Sakamano
преди 6 години
Какво има да се коментира? Обичайната покупка на политическа подкрепа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 10 rate down comment 4
IQ96
преди 6 години
ха да видим сега коментарите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още