IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Защо енергоемкостта при копаенето на биткойни не е проблем

Копаенето на криптовалути ще следва същата "икономика на мащаба" като мрежовите сървъри, пише в свой анализ Forbes

22:37 | 19.01.18 г. 31
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Компютри за добив на криптовалута в Исландия. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Компютри за добив на криптовалута в Исландия. Снимка: Ройтерс

Само няколко години след началото на революцията на криптовалутите копаенето на биткойни вече "изяжда" 20 000 гигаватчаса електроенергия годишно, сочат някои оценки. Това е приблизително 1 % от световното производство и се равнява на годишното търсене на ток на Ирландия.

Основните виновници са устройствата за коепаене на биткойни като Antminer S9 - компютърен процесор, който не прави нищо друго освен безкрайно да "хруска" алгоритми, за да удължава блокчейните. Един Antminer поглъща 1,5 киловата ток, което е достатъчно за захранване на два хладилника и един плоскоекранен телевизор. Ако оставите Antminer да работи денонощно, седем дни в седмицата, за една година, то той ще създаде около 0,85 биткойна, за което ще са му необходими около 15 000 киловатчаса ток. В зависмост от цената на електроенергията, разходите за "изкопаването" на една единица виртуална валута ще бъдат от 600 долара (при цена 3 цента за киловатчас) до 1800 долара (при 9 цента за киловатчас). Макар напоследък биткойна да се срина, все още има възможност за печалба, ако успеете да купите нужните ви машини достатъчно евтино. В Walmart цената на Antminer s9 е 8200 долара.

Какво обаче ще стане, ако биткойнът просто продължи да расте? Някои скептици се тревожат, че до 2020 година копаенето на биткойни може да погълне цялото произвеждано електричество в света. 

Дали това опасение е реалистично? Не, пише в свой цитиран от БТА анализ за Forbes Кристофър Хелмън.

Анализаторите Майкъм Уейнстийн и Хан Нгуен с екипа си от швейцарската банка Credit Suisse са проучили въпроса и заключават, че страховете криптовалутите да не претоварят електрическата мрежа, са преувеличени.

За начало те сравняват използваните за копаене на биткойни 20 000 гигаватчаса годишно с 4,3 милиона гигаватчаса, използвани в САЩ миналата година, и 6-те милиона гигаватчаса, използвани в Китай. Анализаторите изчисляват, че ако цената на биткойна се повиши до 50 000 долара, "копачите" ще оценят като рентабилно да увеличат усилията си и ще потребяват над 350 000 гигаватчаса. Това обаче все още е под 2 % от световното производство на електроенергия. Екипът пресмята също, че цената на биткойна, която би стимулирала "копачите" да заграбят цялото световно производство на електричество, е 1,1 милиона долара за биткойн.

Всичко това обаче е вярно при съществуващото в момента ниво на технологиите. Алгоритмите, които "копачите" използват, са ненужно усложнени. Новите валути имат по-прости механизми.

Копаенето на криптовалути ще следва същата "икономика на мащаба" като мрежовите сървъри. От 2000 до 2010 година електричеството, консумирано от центровете за данни, е скочило от 20 000 гигаватчаса до около 70 000 гигаватчаса. При този темп на растеж изглеждаше, че няма да мине много време, докато растежът на интернет изпревари въжможностите на човечеството да предотвратява евентуален срив. Центровете за данни обаче еволюираха, за да посрещнат нуждите, увеличавайки както размерите, така и енергийната си ефективност.
От 2010 година електричеството, необходимо за комплексите от сървъри, едва се е увеличило макар броят на инсталираните сървъри да е нараснал шесткратно. Според учените от Lawrence Berkeley Lab секторът е на път да подобри енергийната си ефективност с 45 % до 2020 година, като начело на тенденцията са компании като Google, Amazon и Facebook.

Страховете от рязък растеж в потреблението на енергия заради силното увеличаване на отглеждането на марихуана имаха подобни половинчати основания. Компаниите за комунални услуги в Колорадо, Калифорния, Орегон и Вашингтон (четири от осемте американски щата, където употребата на марихуана за немедицински цели е законна - бел. прев.) отчитат под 2 % увеличаване на търсенето на електроенергия заради отглеждането на трева, според екипа на Credit Suisse. Компанията Pacific Gas & Electric дори предлага отстъпки в цената на електроенергията за производителите на марихуана, които трябва да благодарят за ниските си сметки за ток и на LED технологията за електрически крушки.

Трябва да се вземе предвид и ефектът на заместването. Платежните системи, базирани на крипто блокчейни, в крайна сметка ще заменят уязвимите от хакери институции за кредитни карти, които също използват големи центрове за данни (Visa дори има един, който е защитен с воден ров). Криптовалутите също така вероятно ще намалят търсенето на други активи, чиито добив е скъп, например златото. Според S&P Global, за да се добие една тройунция, са необходими около 900 долара. 

В дългосрочен план, посочва Credit Suisse, технологичният пробив, който е много по-вероятно да разбуни световния енергиен пазар, са електромобилите. Ако до 2040 година електромобилите завземат една трета от пазара на нови коли, светът ще има нужда от над 280 гигавата допълнителни мощности за производство на електричество или някъде около 2,4 милиона гигаватчаса.

И тук обаче трябва да се отбележи, че тези прогнози са верни при съвременното технологично равнище. След 25 години на подобрения литиево-йонните батерии продължават да стават все по-добри.

Технологията си има средства да надхитри невярващите. Само преди няколко месеца Джейми Даймън, главен изпълнителен директор на банка JPMorgan, нарече биткойна "глупост" и "измама". Миналата седмица той заяви, че съжалява за този коментар с думите "блокчейнът е нещо истинско".

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:43 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

10
rate up comment 5 rate down comment 12
thehappyroger
преди 6 години
Вие въобще осъзнавате ли какви ще са планетарните промени по целият свят само в рамките на следващите 10 години? Сегашната кретено-масонска смехономика въобще няма да може да функционира нормално! Капитализмът е най-голямата простотия в цялото космическо съществуване и той няма как да продължи да съществува повече, планетата ще го заличи с малко помощ от Космоса, ако искате се запознайте с космическата мултиизмерна реалност, ако искате си останете филмирани роби на системата живеещи си в измисленият си материален капиталистически свят за още не мн дълго време на Земята ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 9 rate down comment 11
thehappyroger
преди 6 години
Кретено-масоно капиталистическият свят предстои да се срине в следващите 20 години етаж по етаж като кули близнаци в добре организиран фалшив терористичен атентат от 2001-ва. До 2050-та всички алчни *** ще измрат, това включва мн масони, все пак повечето от тях са абсолютни егоисти и материалисти, особено в САЩ, вие не знаете какви планетарни промени предстоят, криптовалутите със сигурност ще заместят сегашните също толкова измислени пари и това никой не може да го спре, предстои да го видите, а тези които не искат новата технология да заличи безсмисленото им съществуване на банкери и финансисти предстои да се побъркат, от такива като вас имат нужда само елитите и правителствата, не и обикновеният човек, вие си мислите, че тази система на робство може да продължи до безкрай, давам ви макс 20 години, ще бъдете заличени, космически процес, питайте си Великият архитект на материалната Вселена Луцифер, масоните си знаят мн добре ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 9 rate down comment 11
Sakamano
преди 6 години
Вече стартира и lightning network, която скоро ще позволи хилядократно увеличение на броя на транзакциите в биткойн мрежата без допълнителен разход на енергия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 12 rate down comment 9
red6
преди 6 години
Ако ми обясниш как потребителите, в случая една шепа алчни п0мияри, искащи да правят пари от нищото, ще решават дали е добре да се ползва система, дето има негативен ефект върху цялата планета е справедливо да го решават те - евала!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 10 rate down comment 8
red6
преди 6 години
Явно не стопляте, че биткойн в момента няма реална употреба, а цоца 2% глобално точец. Сега си представи, че има такава употреба... Хубаво е да се заместят централизираните системи, но не на всяка цена. В момента, при всички сегашни крипто-пръдни, ако това се случи - за обикновения човечец ще стане по-зле. А и да не говорим, че ако няма контрол системата ще попадне в ръцете на "големите момчета" (което се и случва в момента с крипто).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 12 rate down comment 8
Sakamano
преди 6 години
Това дали една стока или услуга си струва разходите го решават потребителите, а не тези които само хейтят под статиите за криптовалутите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 12 rate down comment 5
majnata
преди 6 години
Ми кво да се прави ... и при тебе е същата работа .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 12 rate down comment 10
Otka4eni reformatori
преди 6 години
Даааа, пълна безмислица е, нали. Изобщо не може да се сравнява с най-истинските неща - ФР, МВФ и СБ......... тука ще да е истината и само на това трябва да се доверяваме... Всичко останало са неистини, да знаете.. По истинско от това няма....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 35 rate down comment 12
khao
преди 6 години
по някога човешката глупост няма край .... толкова ресурс, ток изгорен и изчислителна мощ похабена за тая безсмислица ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още