IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Какъв е новият глобален икономически консенсус?

Предстои сблъсък между три системи – либералната демокрация и свободните пазари, държавният капитализъм, и кибер-либертарианството

09:30 | 21.07.19 г. 5
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: gettyimages</em></p>

Снимка: gettyimages

Главните изпълнителни директори от Азия бяха раздвоени. Според едни китайската система на все по-тотален контрол над гражданите ще се окаже твърде крехка, докато други вярват, че инфраструктурната програма „Един пояс, един път” ще бъде основата на напълно нов и благоприятен ред, който е от полза както за Изтока, така и за Запада. Почти всички се съгласиха, че има нужда Китай да бъде разбран по-дълбоко.

Немалко залагаха на това, че компаниите, а не държавите, ще водят новия световен ред – по-специално гигантските платформи, които имат по-голяма мощ от повечето държави. Те могат да използват своите предимства по начин, който наподобява правителствата, приемайки за свои „граждани” по-младото дигитално поколение, което загуби вяра в традиционните институции.

Планираното пускане на цифровата валута Libra на Facebook бе горещ въпрос. Един участник показа статистика, че младите хора вярват повече на криптовалутите, отколкото на традиционните фондови борси.

Междувременно Банката за международни разплащания, както и други, като Кристин Лагард, номинирана за президент на ЕЦБ, се безпокоят от заплахата, която технологиите представляват за глобалната финансова система. Няколко дигитално запознати участници гледат на Libra само като на първа стъпка в области, където правителствата (поне на запад) не бяха в състояние да постигнат промяна.

Facebook вероятно би могла да осигури онлайн обучение или да стане платформа за заетост на огромен брой работници в новата глобална фрийлансерска икономика. Един участник, който изтъкна, че либералните правителства просто не могат да действат достатъчно бързо, за да поддържат темпото на технологиите, се чудеше дали „технологичните платформи могат да бъдат новите суверенни държави”.

По средата на тази сесия стоящият до мен ми показа данни за „геополитиката на платформите” с географска разбивка за пазарния им дял – 70% в САЩ, 27% в Азия и 3% в Европа. Погледнато така, може би САЩ все още имат повече мощ от Китай, отколкото някои си представят.

Но както каза друг участник, „държавите имат значение само дотолкова, доколкото могат да облагат компаниите”. Платформите, разбира се, не са лесни за облагане. Това е един от въпросите, над който регулаторите от развитите икономики си блъскат главите.

Той също така подчертава неумолимия възход на корпоративната мощ през последните повече от 40 години. Един участник отговори по следния начин, когато го попитах дали някой ден главният оперативен директор на Facebook Шерил Сандбърг все пак няма да се кандидатира за президент на САЩ: „Защо да го прави? Тя вече ръководи Facebook.”

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:46 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

4
rate up comment 8 rate down comment 6
studioaa
преди 4 години
Либералната демокрация е като вълка в овча кожа. Това точно е символа на т.н. Fabian Society, най-старата марсистка организация в света създадена още към 1880 от най-близките последователи на карл маркс в Лондон. Привържениците на тази идеология реално лъжат, че не са комунисти, и се представят за либерали и опитват да инсталират марксизма чрез постепенни законодателни промени като се надяват, че никой няма да забележи каква точно система бива създадена. Днес виждаме точно тази тактика прилагана от елитите на европейската кочинка ес, всичките лидери са ***, симпатизанти на ***, които се правят на либерали...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 10 rate down comment 1
Mohave __
преди 4 години
Много точно . Конфликтът на тези системи ще е вътрешен , защото не отговарят на определенията си . Нещо повече , те противоречат на себе си до степен на изключване . Като общ проблем може да се очертае и престъпната схема за изземване на бъдеще от идните поколения .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 16 rate down comment 3
Боян
преди 4 години
Колосално *** статия, първо автора си няма на идея какво е значението на думата консенсус, консенсус в света никога не е съществувал и няма никога да съществува, ако говорим за начин на управление на държавите. И второто, че видиш ли корпорации като Фейсбук били някакъв фактор в световния ред, това е просто смешно твърдение, още утре може да го забранят в ЕС да кажем и къде ли не и край с неговото влияние след няколко дни ще се появи друг играч, който да му запълни нишата и за нула време никой няма да помни коя беше тази компания.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 10 rate down comment 9
studioaa
преди 4 години
Либералната демокрация е твърдо против свободните пазари, тези двете са несъвместими. Но за сметка на това тя е за свободна имиграция по цялата планета, женска еманципация, агресивен антирасизъм, грабеж чрез фиатни пари и инфлация, безплатно образование, здравеопазване и всичко останало защото то било човешко право. Тези идеи са почерпени от комунистическия манифест на карл маркс, но днес комунизма му либерална демокрация...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още