IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Грешка ли е еврото?

Включването на южноевропейските държави в еврозоната позволи на Германия да стане най-силната икономика в Европа, смята Дьорд Матолчи

12:40 | 04.11.19 г. 18
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Дойде време да се търси изход от евро капана. Съществува зловредна догма, според която еврото беше „нормалната“ следваща стъпка към обединяването на Западна Европа. Но единната европейска валута изобщо не беше нормална, защото почти никоя от предпоставките не беше изпълнена, пише за Financial Times Дьорд Матолчи, управител на Унгарската централна банка. 

Две десетилетия след въвеждането на еврото повечето от необходимите стълбове на успешната глобална валута – общи граници, бюджет, покриващ най-малко 15-20 на сто от общия брутен вътрешен продукт (БВП) на еврозоната, финансов министър на еврозоната и подобно министерство - все още липсват.

Рядко признаваме истинските корени на несъзнателното решение за създаване на общата валута: това беше френска уловка. Тъй като Германия се обедини, Франсоа Митеран, тогава френски президент, се опасяваше от нарастващата германска сила и вярваше, че убеждаването на страната да се откаже от своята дойче марка би било достатъчно, за да избегне германска Европа. Тогавашният канцлер Хелмут Кол отстъпи и прие еврото като крайна цена за обединена Германия.

И двамата сгрешиха.

Сега имаме европейска Германия, а не германска Европа и еврото не се оказа в състояние да предотврати възкачването на страната на Ангела Меркел на икономическия трон на Стария континент.

Но германците също попаднаха в капана на „твърде доброто, за да е истина“ евро. Включването на южноевропейските икономики в еврозоната доведе до валутен курс, който бе достатъчно слаб, за да позволи на германците да станат най-силната глобална машина за износ в Европейския съюз (ЕС). Тази неочаквана възможност направи германците самодоволни. Те пренебрегната възможността да обновят инфраструктурата си или да инвестират достатъчно в бъдещите индустрии. Пропуснаха цифровата революция, изчислиха грешно появата на Китай и не успяха да създадат общоевропейски глобални компании. В същото време компании като Allianz, Deutsche Bank и Bayer се насочиха безуспешно към отвъдокеанска експанзия в посока Wall Street и САЩ.

Повечето държави от еврозоната се представяха по-добре преди еврото, отколкото с него. Според анализа на Центъра за европейска политика през първите две десетилетия на еврото има малко победители и много губещи.
Единната валута не беше необходима за европейския успях преди 1999 г. и по-голямата част от страните членки на еврозоната не се възползваха от нея по-късно. По време на финансовата криза през 2008 г. и икономическата криза в еврозоната през 2011-12 г. повечето държави бяха силно засегнати, натрупвайки огромни дългове. За съжаление няма безплатен обяд и евтините заеми често струват много по-късно.

Александър Ламфалуши, унгарски икономист, беше прав да каже, че е необходима единна валута за укрепване на връзката между европейските сили и защита на ЕС срещу Съветския съюз. Имаше само една спънка: окончателното решение за създаване на еврото беше взето в Маастрихт през 1992 г., след като Съветският съюз се разпадна. Причината за валутата приключи точно когато се роди.

Дойде време да се събудим от този вреден и безплоден сън. Добра отправна точка би било да се признае, че единната валута е капан за практически всички нейни членове - по различни причини - и не златна мина. Държавите от ЕС, както в еврозоната, така и извън нея, трябва да признаят, че еврото е стратегическа грешка. Целта за изграждането на глобална западна валута, която си съперничи с долара, беше предизвикателство за Вашингтон. Европейската визия за САЩ на Европа доведе до открита и скрита война на САЩ срещу ЕС и еврозоната през последните две десетилетия.

Трябва да измислим как да се освободим от този капан. Европейците трябва да се откажат от рискованите си фантазии за създаване на сила, която да съперничи на САЩ. На членовете на еврозоната трябва да бъде разрешено да напуснат валутната зона през следващите десетилетия, а останалите, които остават, трябва да изградят по-устойчива глобална валута. Нека през 2022 г. отпразнуваме 30-ата годишнина от Маастрихтския договор, който роди еврото и преобрази блока.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:53 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

8
rate up comment 26 rate down comment 10
khao
преди 4 години
Германия ни е виновна че си избираме крадци и престъпници ... и еврото тоже ! :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 46 rate down comment 9
Боян
преди 4 години
Има си доста истини в статията, но трябва на всеки да му е ясно, че Европа не може без еврото, усилията трябва да се насочат към това как то да работи добре за всички, мисля че има доста варианти, но въпроса е много сериозен и двата лагера на тези с парите (Германия, Холандия и т.н. ) и на тези със заемите (Франция, Италия, Испания и т.н.) трябва да се разберат. Просто в този глобален свят Европа има шанс само обединена и със обща валута, защото държави като САЩ, Китай и Русия само чакат спомняйки си една стара, стара, стара тактика разделяй и владей. САЩ започнаха с Великобритания, Китай иска да стъпи в Югоизточна Европа, за Русия няма какво да коментирам.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 22 rate down comment 38
Jorkata
преди 4 години
ЕС е грешката, не еврото...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 35 rate down comment 14
pinoccio
преди 4 години
Статията е за това, че Германия е станала още по-силна с въвеждането на еврото, отколкото е била по време на марката. И това е абсолютно вярно - при икономически диспропорции в зона с единна валута възникват търговски дефицити в посока на по-слабите икономически зони. ЕЗ е такава зона, а ние с борда сме вътре с двата крака в нея. Най-силният икономически, в случая - Германия, печели като изсмуква възможностите за експорт на по-слабите страни и засилва своя в тяхна посока - най-елементарна аритметика. Много е просто.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 19 rate down comment 3
Petar2015
преди 4 години
Много правописни грешки в тази статия...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 21 rate down comment 1
Mirilai-lai
преди 4 години
тука е само за Иван темата......
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 36 rate down comment 13
Бидонойл
преди 4 години
Сега видях, че авторът на статията е унгарец, което обяснява тази злостна демагогия. Право казваше старият сапьор Водичка: "Вие не познавате маджарите!"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 52 rate down comment 16
Бидонойл
преди 4 години
Абсолютни глупости и нищо общо с фактите. Германия и преди еврото беше водеща икономическа сила, дори и след като прибра бедната си източна част. Колко стабилни и ликвидни европейски валути си спомняте от преди създаването на ЕЗ? Германската марка и швейцарския франк. Южните и източните държави и тогава бяха бедняците в Европа, които успяваха да поддържат някаква конкурентност само с постоянна девалвация на валутите си. А днес се научиха да хвърлят вината за неефективните си икономики върху еврото. А края на статията дори не искам да я коментирам - пълен дебилизъм.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още