IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Големият и опасен дългов експеримент

Съществува голяма опасност в крайна сметка да се появи един вид зомби икономика, , оформена от бавни компании, разрушени банки и стагнираща конюнктура

08:13 | 18.05.20 г. 6
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Снимка: <a href="https://unsplash.com/@paramir?utm_source=unsplash&amp;utm_medium=referral&amp;utm_content=creditCopyText">Ehud Neuhaus</a> on <a href="https://unsplash.com/s/photos/debt?utm_source=unsplash&amp;utm_medium=referral&amp;utm_content=creditCopyText">Unsplash</a></p>

Снимка: Ehud Neuhaus on Unsplash

Когато дойде отливът, можете да видите кой плува без бански, както веднъж образно се изрази Уорън Бъфет. Предизвикателството днес е да се преодолее икономическата система, в която голите плувци са норма.

Проблемът с гледната точка на Георгиева: Втората част от нейната концепция - да се подредят бюджетите в средносрочен план - бързо се забравя. Консолидацията ще е необходима особено след тази криза.

Но колко е трудно да се измъкнем от високите нива на дълга, показа времето след финансовата криза през 2008 г. Оттогава Германия успя да осъществи впечатляващо намаляване на дълга. Но това направи Федералната република едно славно изключение в световно сравнение.

При това през 20 г. страните от Г20 се съгласиха в така наречените „цели от Торонто“ да намалят наполовина дефицита до 2013 г. и да ограничат дълга до 2016 г. Целите бяха бързо забравени, а скоро след това администрацията на Обама ги нарече „грешка“.

Скоро след това никой не се почувства обвързан с документа. Резултатът: Нивата на дълга на всички останали държави от Г7, САЩ, Великобритания, Франция, Италия, Япония или Канада, се увеличават между 2011 и 2019 г.

Мориц Шуларик първоначално не се притеснява от тези високи нива на дълг. Подобно на Рогоф, икономистът от Бон е изследвал финансови и икономически кризи през целия си живот. Наскоро той изнесе лекция пред ръководството на Федералното министерство на финансите за това какви уроци може да се извлекат от предишни кризи.

Изявленията му действаха като балсам на висшите ръководители във ведомството на Олаф Шолц, които просто трябва да вземат решения, чийто обхват не винаги е удобен.

„В дългосрочно историческо сравнение нивата на дълга в повечето индустриализирани страни все още не са изключително високи. За това съм сравнително спокоен”, казва Шуларик. Великобритания например е натрупала дълг от 200 процента след Наполеоновите войни в началото на 19 век, а развитите страни след Втората световна война - средно 150 процента. И в двата случая нивата на дълга бяха намалени до 20 и 30 процента.

Това се случва по различни начини. Великобритания намалява дълговете си през 19 век главно благодарение на високите излишъци. Според Шуларик това не е толкова необичайно, колкото изглежда за мнозина от днешна гледна точка. „Проучванията показват, че демокрациите са по-добри от репутацията, която имат“. Парламентите са реагирали редовно на нарастващите дългове и са доставяли първични излишъци, т.е. без да вземат предвид разходите за лихви.

След Втората световна война обаче държавите до голяма степен се възстановяват за сметка на спестителите. Разходите за набиране на нов дълг са изкуствено задържани чрез контрол на капитала и други регулаторни изисквания. В същото време инфлацията бавно, но стабилно обезценява планината на дълга.

Поне половината от държавния дълг се е стопила така от само себе си. Тази политика обаче вреди на спестителите, които страдат от принудителните ниските лихви.

Индустриализираните страни са далеч от подобни принудителни мерки днес. Но и днес лихвите отново са ниски или дори отрицателни, което от своя страна е от полза в частност за държавите. В тази криза това си е късмет. „Имаме късмет в нещастието“, казва Шуларик.

Това обаче не означава, че този механизъм може да се прилага безпроблемно за всички страни и че те могат да заемат пари без реформи. Не всички индустриализирани страни биха могли да демонстрират силата на Германия, казва лидерът на SPD Норберт Валтер-Борянс. „Това е по-големият проблем за нас“.

Принципно има четири метода за намаляване или дори изтриване на дълга: спестяване, израстване чрез дълга, инфлация на дълга или подстригване.

Последна актуализация: 05:55 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 3 rate down comment 0
dr.5rov
преди 3 години
Епидемиите наистина са правили едни общества слаби и те са падали под ударите на външни сили, които иначе не биха успели, но ние говорим за дългови проблеми. При тях действа друга логика. Между другото като споменаваш османските турци, те не само са унищожили Византия и България, но до голяма степен и арабския свят и с това слагат край на експанзия им в Европа. С падането на арбите под власта на султана започва и залезът на арабската цивилизация, не само на нашата и разбира се възходът на християнството в западната част на Европа. Какво ще се случи сега не знаем, но да сме живи и драви, ще видим, а дали ще ни хареса е съвсем друг въпрос.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 0
V.At.
преди 3 години
Много често в световната история дългови проблеми са водили до тежки войни.*****************Да допълня. Има две епидемии със сигурност /на испанския грип не и вярвам - много фалшиво звучат цитираните данни/. Това са чумната епидемия - VI век и чумната епидемия XIV век. След такава епидемия VI век на мястото на развитите /Византия/ идват неразвитите - в нашия случай славяни и българи. В XIV век на мястото на развитите - България, Византия, .. идват османските турци. Предполагаем вариант сега - на мястото на "развитите" - ЕС идва арабския и мюсюлмански свят /неразвитата му част/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 7 rate down comment 0
SS-23
преди 3 години
Съществува голяма опасност в крайна сметка да се появи един вид зомби икономика, , оформена от бавни компании, разрушени банки и стагнираща конюнктура----Напротив ! Сегашната "икономика" и точно Зомби-икономиката, която чрез НЛП зомбираше Тълпата да иска да купи нещо, което първо не и нужно, второ - няма пари да си го купи, трето - купувайки го "без пари" Тълпата се обричаше на Смъртен "дзълг"! Точно сегашната "икономика" е зомби икономика, а това което ще дойде си е едно нормално състояние, в което ще има много слабо натрупване, чрез изземване!А защо ви е "натрупване" по дяволите? Защо ви е повече, отколкото ви е нужно, защо? Това е ЛУДОСТ ! В Природата няма такова явление, освен явлението Хомосапиенс, което иска повече, отколкото практически му е нужно!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 0
SS-23
преди 3 години
Все се пише за "дълга", "дълговете", "нарастващи дългове" ...Абе към кого са тези "дългове" на света бе, я ги кажете кои са тези ?Към "банките" ли ? Че кои , какви са банките, че Света ще им "дължи" нещо ? Те какво са дали на Света , че той ще им е "длъжен" ? "Пари" ли са дали ? А? Че от къде са ги взели тези "пари" банките ? Ахааа ... те ги били "печатали" и сега искат да им върнем "напечатаните хартии или пиксели" ? Ами да си "напечатат" още и ще имат пак "пари", щом сега не им стигат! И кой и защо им е позволил да дават нещо , което реално нямат и никога не са имали , а получават възможност да го "дадат", само след като някои им го "поиска"? И защо Света продължава да иска "парите" на банките ? Защо Света не използва негови си пари ? Какъв е проблема? И как Света да върне "парите" на банките, като света към момента не печата пари и съответно как да им върне "хартиите", като е нямал до момента принтер? Как да стане това?Има нещо тотално сбъркано в този Свят, някаква тотална Лудост, щом трябва "да връща" нещо, което той не може да създаде след като е нямал до момента инструмента за създаването му /"принтера"/? Как да го върне и какво ще стане пък, ако откаже да връща нещо, което чисто математически не може да се върне ?Кво ше стане? Банките ще пуснат корона- 2020 ли? Ами като я пуснат, хептен няма да има кой да "връща" ! И какво правим тогава в това ТОТАЛНО БЕЗУМИЕ ???НИКОЙ НИЩО НЯМА ДА ВРЪЩА ... И НЯМА И ДА ИСКА ЗАПИШЕТЕ СИ ДЕБЕЛО , ШИБ.АНИ ЛИХВАРИ !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 0
bigmamascandal
преди 3 години
Прекрасен анализ, благодаря, Инвестор!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 1
dr.5rov
преди 3 години
Описани са начините за справяне с дългови проблеми, но те са само за "нормални" сценарии. Много често в световната история дългови проблеми са водили до тежки войни. Ако не и пряко, то косвено те са били сред основните причините за тези войни. Този сценарий също не бива да се изпуска от поглед. За сега този вариант не изглежда вероятен, но да не забравяме, че все още сме в началото на този дългов експеримент. Пример - състоянието на Германия, Русия, ... (СССР) и др. след ПСВ. Като се има предвид, че вече има разни "учени", които се занимават с доказване на неизбежността на войните, то тази опция изобщо не трябва да се изключва от разглежданеЛичното ми мнение е, че човешкият фактор ще определи как ще се развият нещата, а не някакви академично предложени решения. Затова тези, които дирижират състоянието на нещата, трябва да обърнат сериозно внимание на управление на сантиментите на хората в страните. А може би те вече го правят?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още