IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Големият и опасен дългов експеримент

Съществува голяма опасност в крайна сметка да се появи един вид зомби икономика, , оформена от бавни компании, разрушени банки и стагнираща конюнктура

08:13 | 18.05.20 г. 6
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Снимка: <a href="https://unsplash.com/@paramir?utm_source=unsplash&amp;utm_medium=referral&amp;utm_content=creditCopyText">Ehud Neuhaus</a> on <a href="https://unsplash.com/s/photos/debt?utm_source=unsplash&amp;utm_medium=referral&amp;utm_content=creditCopyText">Unsplash</a></p>

Снимка: Ehud Neuhaus on Unsplash

Метод 1: Икономии и увеличаване на приходите

От гледна точка на регулацията и политиците най-елегантният начин за намаляване на дълга е чрез бюджетни излишъци. Германия обаче, както и всички други големи страни, в момента е далеч от балансиран бюджет. В крайна сметка кризата води до прекомерно намалени приходи, както и до изключително високи допълнителни разходи.

За да върнат бюджета обратно в равновесие и да намалят дълга, политиците могат или да увеличат приходите, или да намалят разходите. Тогава държавата ще трябва да окаже известен натиск върху избирателите, като например намаляване на социалните помощи или субсидиите.

„Строгите икономии биха били катастрофални лекарства, особено ако се прилагат твърде рано“, предупреждава икономистът Зюдекум. Курсът за строги икономии ще доведе до увеличаване на дълга, ако икономиката отново се срине.

Президентът на Ifo Фюст, от друга страна, се застъпва за преминаване към курс за консолидация след кризата. „По-добре би било да се определи правило за разходите, отколкото да се съсредоточим върху съотношенията на дефицита, както преди. Разходите трябва да растат по-бавно от брутния вътрешен продукт - освен ако по-високите разходи не се финансират чрез увеличаване на данъците“.

Точно това вече се предлага от германското финансово министерство. Лидерът на SPD Саския Ескен говори за данък за богатствата, „за да накара силните рамене да носят повече". Ескен беше остро критикувана за това, но идеята ѝ има исторически пример за подражание: балансирането на натоварването от 50-те години, с което беше финансирано възстановяването след Втората световна война. Става дума за 50-процентов данък върху всички активи, платими в рамките на период от 30 години.

Изследователят на DIW Щефан Бах предлага също така „corona soli“ (данък солидарност) за по-високите доходи: Тези, за които предишният данък солидарност няма да бъде отменен през 2021 г., трябва да платят допълнително 7,5 процента „надбавка“ върху данъка върху дохода. SPD също има подобно схващане. „Трябва да можете да очаквате по-голям принос от наистина високите доходи“, казва Валтер-Борянс.

След кризата обаче ще бъде важно да се предоставят на компаниите предвидими рамкови условия. Данък върху богатство би разстроил сериозно семейните предприемачи. А „corona soli“ би ударила малки фирмки, много от които също се препънаха в резултат на кризата.

Друг вариант за намаляване на дълга би било увеличаването на ДДС. Но от това ще пострадат и групи с по-ниски доходи, защото ще харчат почти целия си доход за потребление. Следователно увеличението би било изключително противоречиво от политическа гледна точка.

Метод 2: Да растеш от дълговете

Политически по-малко болезнено би било да израснеш от дълговете. В действителност в миналото държавите отбелязват значително намаляване на дълговете чрез растеж, например преди Първата световна война, след 1980 г., или дори в Германия след финансовата криза през 2008 г.

Но има значителна разлика от по-рано: Много икономисти смятат, че този път е достатъчен само растеж, не са необходими други средства. Методът се основава на мисленето на Оливие Бланшар. Докато растежът е по-висок от лихвения процент, нивото на дълга спада само по себе си.

Трябва да мислите за това като за вдигане на тежести. Тежестта, която държавата трябва да поеме, остава същата. Но ако натрупа все повече мускули, може да вдигне тежестта по-лесно.

Германия дори може да управлява бюджетен дефицит от два процента, без да увеличи нивото на дълга. Затова икономистът Михаел Хютер призовава фазата на ниските лихви да бъде използвана за създаване на огромна инвестиционна програма, финансирана с дълг. Въпреки огромните разходи покрай коронакризата, държавата може да си позволи това, тъй като лихвите ще останат ниски до 2050 г.

Не е ясно обаче дали критичните променливи на растеж и лихви в тази изместваща се игра, в която старите дългове ще бъдат заменени с нови, всъщност ще се развият според очакванията. А за страни като Италия, които имат хомеопатичен темп на растеж от поне 15 години, възможността да се развиват изглежда илюзия. Икономистът Шуларик също е „по-скептичен“ към Италия. Нивото на дълга е толкова високо, а растежът е толкова нисък, че „бързо могат да възникнат опасения дали страната може да понесе дълговете си“.

И още нещо, което важи за почти всички страни: Ако коронакриза продължи, това може да доведе до структурни щети за развитите икономики, което трайно ще намали растежа им. Коронакризата би могла също така да засили тенденцията към деглобализация, което също така ще коства от динамиката на растежа. А от средата на десетилетието демографията ще попречи на растежа на индустриализираните страни, тъй като по-старите общества са по-малко иновативни.

От друга страна, ако глобалната икономика расте силно, отново се поставя въпросът какво ще се случи с лихвите и инфлацията. Умереното увеличение на първо място ще донесе облекчение, защото ще върне паричната политика в познати води.

Но какво ще стане, ако инфлацията скочи на над три процента и повече? Тогава обслужването на дълга постепенно ще започне да става по-скъпо - силно задлъжнелите страни като Япония или Италия могат след това да се сринат под тежестта на дълга.

Такъв сценарий днес изглежда малко вероятен, но не може да се изключи: понастоящем ниските цени се дължат и на свръх ниската цена на петрола. Междинните доставки и продуктите в резултат на спирането на икономиките могат да доведат до повишаване на цените, както и деглобализацията.

В допълнение, централните банки напомпаха прекомерно много пари в икономическия цикъл. Тогава политиците биха се изправили пред трудно решение: централната банка би ли го позволила и ще повиши лихвените проценти, от които би страдала? Или ще се процедира както в миналото и ще се премине към запазването на изкуствено ниските лихвени проценти в своя полза?

Последна актуализация: 05:55 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 3 rate down comment 0
dr.5rov
преди 3 години
Епидемиите наистина са правили едни общества слаби и те са падали под ударите на външни сили, които иначе не биха успели, но ние говорим за дългови проблеми. При тях действа друга логика. Между другото като споменаваш османските турци, те не само са унищожили Византия и България, но до голяма степен и арабския свят и с това слагат край на експанзия им в Европа. С падането на арбите под власта на султана започва и залезът на арабската цивилизация, не само на нашата и разбира се възходът на християнството в западната част на Европа. Какво ще се случи сега не знаем, но да сме живи и драви, ще видим, а дали ще ни хареса е съвсем друг въпрос.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 0
V.At.
преди 3 години
Много често в световната история дългови проблеми са водили до тежки войни.*****************Да допълня. Има две епидемии със сигурност /на испанския грип не и вярвам - много фалшиво звучат цитираните данни/. Това са чумната епидемия - VI век и чумната епидемия XIV век. След такава епидемия VI век на мястото на развитите /Византия/ идват неразвитите - в нашия случай славяни и българи. В XIV век на мястото на развитите - България, Византия, .. идват османските турци. Предполагаем вариант сега - на мястото на "развитите" - ЕС идва арабския и мюсюлмански свят /неразвитата му част/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 7 rate down comment 0
SS-23
преди 3 години
Съществува голяма опасност в крайна сметка да се появи един вид зомби икономика, , оформена от бавни компании, разрушени банки и стагнираща конюнктура----Напротив ! Сегашната "икономика" и точно Зомби-икономиката, която чрез НЛП зомбираше Тълпата да иска да купи нещо, което първо не и нужно, второ - няма пари да си го купи, трето - купувайки го "без пари" Тълпата се обричаше на Смъртен "дзълг"! Точно сегашната "икономика" е зомби икономика, а това което ще дойде си е едно нормално състояние, в което ще има много слабо натрупване, чрез изземване!А защо ви е "натрупване" по дяволите? Защо ви е повече, отколкото ви е нужно, защо? Това е ЛУДОСТ ! В Природата няма такова явление, освен явлението Хомосапиенс, което иска повече, отколкото практически му е нужно!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 0
SS-23
преди 3 години
Все се пише за "дълга", "дълговете", "нарастващи дългове" ...Абе към кого са тези "дългове" на света бе, я ги кажете кои са тези ?Към "банките" ли ? Че кои , какви са банките, че Света ще им "дължи" нещо ? Те какво са дали на Света , че той ще им е "длъжен" ? "Пари" ли са дали ? А? Че от къде са ги взели тези "пари" банките ? Ахааа ... те ги били "печатали" и сега искат да им върнем "напечатаните хартии или пиксели" ? Ами да си "напечатат" още и ще имат пак "пари", щом сега не им стигат! И кой и защо им е позволил да дават нещо , което реално нямат и никога не са имали , а получават възможност да го "дадат", само след като някои им го "поиска"? И защо Света продължава да иска "парите" на банките ? Защо Света не използва негови си пари ? Какъв е проблема? И как Света да върне "парите" на банките, като света към момента не печата пари и съответно как да им върне "хартиите", като е нямал до момента принтер? Как да стане това?Има нещо тотално сбъркано в този Свят, някаква тотална Лудост, щом трябва "да връща" нещо, което той не може да създаде след като е нямал до момента инструмента за създаването му /"принтера"/? Как да го върне и какво ще стане пък, ако откаже да връща нещо, което чисто математически не може да се върне ?Кво ше стане? Банките ще пуснат корона- 2020 ли? Ами като я пуснат, хептен няма да има кой да "връща" ! И какво правим тогава в това ТОТАЛНО БЕЗУМИЕ ???НИКОЙ НИЩО НЯМА ДА ВРЪЩА ... И НЯМА И ДА ИСКА ЗАПИШЕТЕ СИ ДЕБЕЛО , ШИБ.АНИ ЛИХВАРИ !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 0
bigmamascandal
преди 3 години
Прекрасен анализ, благодаря, Инвестор!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 1
dr.5rov
преди 3 години
Описани са начините за справяне с дългови проблеми, но те са само за "нормални" сценарии. Много често в световната история дългови проблеми са водили до тежки войни. Ако не и пряко, то косвено те са били сред основните причините за тези войни. Този сценарий също не бива да се изпуска от поглед. За сега този вариант не изглежда вероятен, но да не забравяме, че все още сме в началото на този дългов експеримент. Пример - състоянието на Германия, Русия, ... (СССР) и др. след ПСВ. Като се има предвид, че вече има разни "учени", които се занимават с доказване на неизбежността на войните, то тази опция изобщо не трябва да се изключва от разглежданеЛичното ми мнение е, че човешкият фактор ще определи как ще се развият нещата, а не някакви академично предложени решения. Затова тези, които дирижират състоянието на нещата, трябва да обърнат сериозно внимание на управление на сантиментите на хората в страните. А може би те вече го правят?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още