IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Как Западът да спаси Беларус от руската "сива зона"?

Западните лидери трябва да прекратят опитите за разширяване на НАТО и ЕС в зоните на влияние на Москва при определени условия, според анализ

11:44 | 29.08.20 г. 17
<p>
	<em>&nbsp;Снимка: Evgeny Maloletka/Bloomberg</em></p>

 Снимка: Evgeny Maloletka/Bloomberg

Това погрешно решение на НАТО доведе до военната намеса на Русия в Грузия през 2008 г., след като грузинските сили нападнаха подкрепяните от Кремъл бунтовници в Южна Осетия. Вашингтон пренебрегна молбите да се притече на помощ на Грузия и в крайна сметка Москва прие прекратяване на огъня с френско посредничество, което отново замрази конфликта без да го разреши.

Оттогава НАТО редовно декларира, че вратата му остава отворена и периодично приема нови членове от Западните Балкани. Организацията обаче отложи всякаква перспектива за присъединяване за Украйна и Грузия за неопределено време.

Реалността е, че никоя от тези страни не е готова да се присъедини нито към ЕС, нито към НАТО. Нещо повече, общественото мнение в „сивата зона” е толкова дълбоко разделено по отношение на тази идея, колкото е и на Запада. Значителен брой правителства в Западна Европа не биха искали те да се присъединят.

Така че защо просто да не признаем тази реалност и да отнесем фалшивата перспектива за евроатлантическата интеграция, ако не завинаги, то в обозримото бъдеще? Това ще премахне всяка рационална основа за руските страхове. В замяна Москва би трябвало да се ангажира да прекрати военната си подкрепа за бунтовниците от Донбас до Приднестровието, Абхазия и Южна Осетия и да си сътрудничи с посредничеството на ОССЕ за прекратяване на замразените конфликти в региона.

Вместо да се присъединяват към НАТО, може би по-добър модел за страните в региона е този на Финландия, която беше неутрална по време на Студената война и зачиташе външнополитическите интереси на своя съветски съсед, но остана напълно функционираща независима демокрация и пазарна икономика. Или по-новият пример за Армения, която успя да постави демократична революция през 2018 г., запазвайки руска база на своя територия.

Трудно е да си представим официално споразумение в такава насока, не на последно място, защото НАТО едва ли би могло да каже сега защо се случи това прибързано обявление през 2008 г. Нито Вашингтон, нито Брюксел биха искали да се вижда, че биха постигнали споразумение за съдбата на „сивата зона“ зад гърба на засегнатите народи. Правителствата в Централна Европа и балтийските държави шумно ще заклеймят всяко затваряне на вратите на НАТО или ЕС като предателство на техните съседи, търсещи свобода.

Следващият президент на САЩ, след консултации с лидерите на Германия, Франция и Обединеното кралство, може да даде на Путин частна увереност, че няма да продължи разширяването на НАТО в „сивата зона“ и ще удължи съществуващите споразумения за контрол на оръжията, при условие че Русия приключи замразените конфликти в Източна Европа, прекрати предизвикателните нарушения на въздушното и морското пространство на съседите и спазва ограниченията за ядрените ракети.

Дали Путин би видял една такава развръзка като събитие в в негов интерес, далеч не е ясно. Той може да обяви победа, като сложи край на разширяването на НАТО на изток. От съображения за престиж обаче е трудно да си представим, че той се отказва от анексията на Крим, въпреки че плаща висока цена заради наложените санкции срещу руската икономика, а има малка стратегическа полза, тъй като руският Черноморският флот така или иначе е базиран в Севастопол.

Най-малкото, по-реалистична и по-малко идеологическа западна политика по отношение на „сивата зона“ може да промени поведението на Москва, която предлага моркови и тояги. Това може да направи Путин по-склонен да остави Беларус да върви по демократичния си път.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:52 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

7
rate up comment 7 rate down comment 3
ing5rov
преди 4 години
инак - глад ... : )))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 10 rate down comment 7
Hahoto
преди 4 години
Ватьооооу, само като ти прочете човек ника и разбира, че ти лично никак не си се отскубнал. А като ти прочете един коментар, разбира че не само не си се отскубнал, ами и дълбоко са ти го набили от "Мордор" - щом "оргазмичиш" под всеки материал за Русия! :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 9 rate down comment 8
Dr. Vatnikov
преди 4 години
Това си е,страхотна липса на късмет и малшанс - да си съсед на Кремълския Мордор! Добре, че ние се отслубнахме навреме и въпреки цялата пропаганда и кремълски слугинаж, сме с развитите и богатите страни! Не е случайно, че заплатите в бившите ссср республики вече са в ПЪТИ над Мордор!Няма държава в "приятелския" кръг на Масква, където има висок стандарт на живот.Факт.Добре, че се отскубнахме навреме!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 8
khao
преди 4 години
ооо, ти изтрезня и се завърна с тъъъпотите във форума... добре долшъл!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 9
nobel
преди 4 години
Е, ти поне от подобни драми си имунизиран. Понеже нямаш син няма как той да се ожени за немец. А понеже нямаш и дъщеря, значи няма кого да възпитаваш. За това запълваш тази празнина в живота си като пишеш по форумите с надеждата все някой да те чуе
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 10 rate down comment 8
khao
преди 4 години
ако твоя син е женен за немец, а дъщеря ти е ку... във франция, вината сине лично твоя, а не на ЕС!Личната ти драма няма как да е държавен приоритет.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 7
serafima
преди 4 години
Похвално е събуждането на гражданското общество в Беларус, както и у нас, но в начина на чевръста подкрепа от външни сили там си мисля за аналогия с Украйна. Илюстрация: "Това ги чака: Дошло е време, когато Украйна е приета в ЕС. Сeдят двама хохла и се черпят. Първият пита: и ко ? Вторият отговаря: Ко, *** е тоз ЕС- аз без работа, жената в Италия мие подове, синът се ожени за немец, дъщерята *** във Франция!!! И за всичко това са виновни москалите!!! Казваха ни; не влизайте в ЕС, не влизайте в ЕС!!! А знаеха подлеците, че ще им направим напук!"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още