IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Нов доклад очертава пътя на Европа към икономически ефективно зелено бъдеще

Capgemini Invent представя 55 проекта, които могат да доведат до създаването на 12,7 млн. нови работни места и пазар на стойност близо 800 млрд. евро

20:43 | 14.10.20 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Сценарият на ЕК 1.5Tech е разработен и публикуван през 2018 г. въз основа на модела на енергийната система PRIMES. Този сценарий е част ой инициативата на ЕК „Чиста планета за всички. Европейска стратегическа дългосрочна визия за просперираща, модерна, конкурентна и неутрална по отношение на климата икономика“.

005 005

1.5Tech е по-амбициозен сценарий от тези на отделните страни членки с хоризонт до 2050 г. Той комбинира опции от предишните планове и е насочен към нулеви емисии към 2050 г.

Сценарият се фокусира върху водорода и технологиите power-to-X (P2X), предвиждайки производството на електроенергия да се увеличи до 7 948 тераватчаса (TWh), за да се захранва процесът на електрификация, както и производството на водород.

006 006

Пандемията от COVID-19 предизвика големи смущения и разтърси европейската икономика. В резултат на глобалните блокади и социални ограничение енергийният, транспортният и индустриалният сектор бяха силно засегнати, докато безработицата се увеличава. Данните на Международната агенция по енергетика (МАЕ) показват, че ограничаването на глобалната икономическа активност и мобилността през първото тримесечие на 2020 г. намалява глобалното търсене на енергия с 3,8% в сравнение с първото тримесечие на 2019 г., което води до временно намаляване на глобалните емисии на въглероден диоксид (CO₂).

Търсенето на енергия е спаднало с цели 5% през същия период. Блокадите на правителствата също предизвикаха промени в поведението на потребителите. Много от хората преминаха на дистанционна работа, което сви бизнес пътуванията, като голям процент от пазаруванията също преминаха онлайн.

В същото време енергетиката е отговорна за 72% от емисиите на парникови газове в Европа, тъй като изкопаемите горива осигуряват 73% от енергията, консумирана в Европа, докато възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) представляват само 14% въпреки бързия си растеж.

Въпросните 55 проекта имат потенциала да въздействат върху създаването на пазар на стойност 152 млрд. евро (оборот плюс инвестиции) годишни през 2030 г., както и да осигурят 2,3 млн. нови устойчиви работни места след десетилетие, докато ограничават в това време емисиите от енергетиката и останалите сектори.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:38 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 0 rate down comment 2
Императорът
преди 3 години
То ако можеше от иди0тство да се произвежда електроенергия - и 107 000 000 тераватчаса щяхте да произведете. И друго - щом тия технологии от всяко евро щели да произведат нови девет - що никой не иска да инвестира в тях без тлъсти държавни субсидии?Ама най-искам да знам - ако това със зелените пр0стотии се провали, КОЙ ще отговаря? Тия, които поеха отговорност за напълването на Европа с озверели нигъро-талибани ли? Най-страшното нещо в съвременният либерастки свят е, че политиците могат да вършат всякакви безобразия (за които в по-цивилизовани времена тимбериците им щяха да паднат в кофата на гилотината) и нищо да не им се случи !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още