IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Време е за голям рестарт на международната финансова система

30-годишният дългов суперцикъл, който подхрани неравенството, илюстрира нуждата от промяна

21:29 | 22.03.21 г. 18
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Mеждународните парични системи издържат средно около 35 до 40 години преди напреженията, които те създават, да станат твърде големи, изисквайки нова система, пише за Financial Times Крис Уотлинг, основател и главен изпълнителен директор на Longview Economics.

Преди Първата световна война големите икономики са функционирали при твърд златен стандарт. Между двете световни войни повечето икономики са се върнали към „полутвърд“ златен стандарт. След края на Втората световна война е създадена нова международна система - Бретънуудската - с долара, обвързан със златото, а други ключови валути, обвързани с долара.

Когато този механизъм се разпада в началото на 70-те години, светът преминава към фиатна система, при която доларът не е обезпечен и следователно не е закотвен. Тази система вече е достигнала края на своята полезност.

Разбирането на двигателите на 30-годишния дългов суперцикъл илюстрира изхабяването на системата. Тук влизат безкрайната ликвидност, която бе създадена от търговските и централните банки в рамките на тази нефиксирана международна парична система. Този процес бе подпомогнат и подбуден от глобалните регулатори и централните банки, които до голяма степен игнорираха монетарните цели и нарастването на паричното предлагане.

Огромният ръст на ипотечния дълг в повечето от големите световни икономики е един от ключовите примери за това. Вместо недостига от предлагане на жилища, който често се постулира, че е основна причина за високите цени на жилищата, ключов двигател през последните десетилетия бе бързият растеж на ипотечния дълг.

Това, разбира се, е и един от факторите, които стоят в основата на днешното неравенство и разделение между поколенията. Решаването му трябва да допринесе значително за заличаване на разделенията в западните общества.

С новата администрация на САЩ и края на битката с COVID, който се очертава заради разпространението на ваксинациите, сега е подходящ момент за големите западни икономики (и в идеалния случай света) да разработят нов международен финансов ред.

Като част от това трябва да има мащабно опрощаване на дълг, особено на държавен такъв, държан от централните банки. Оценяваме тази сума на приблизително 25 трлн. долара в основните региони на световната икономика.

Дали отмяната на дълга ще се простира отвъд това, трябва да бъде от централно значение в преговорите между институциите по отношение конструкцията на новата система.

Последиците за доходността на облигациите след анулирането на дълга трябва да бъдат напълно обмислени и обсъдени. Вероятна е нормализация на доходността с връщането на ликвидността към нормалното й състояние.

Последна актуализация: 10:57 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

8
rate up comment 11 rate down comment 1
evtimvz
преди 3 години
Reset или Restart означава както зануляване на дълга, така и зануляване на спестяванията. Хората го усещат и купуват злато и други активи с реална стойност -например земя, но не и жилища. Покачване на цената на жилищата означава девалвация спрямо реални активи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 9 rate down comment 0
dr.5rov
преди 3 години
Restart-ът в технически смисъл се предшества от Reset или от ... Crash.Всекина на който му е забивал компютър или телефон го знае.Напоследък организаторът на Давоския форум проповядва идеи за ресет. Той и последователите му твърдят, че това ще донесе ползи "за широките народни маси". Мерси, но не. Аз съм от тези, които знаят какви "ползи" ностя подобни начинания. Друг е въпросът ако системата е пред crash. Тогава, след срива, рестартът е неизбежен. Така че ако някой иска да направи рестарт, той трябва първо да направи едното от двете неща - или да занули системата или да я срине.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 14 rate down comment 2
julian12
преди 3 години
Нищо не пречи растежа да не зависи от дълга. Това беше Германски модел и се следваше много години, но беше унищожен от ЕС. Доста долнопробна и подвеждаща статия. Щяло да има равенство по-голямо равенство, опорки... опорки...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 12 rate down comment 2
Lucifer
преди 3 години
И ний сме дали нещо на света, ноухауто от 96-97г......хиперинфлация и който оживее...с тия неравенства за миг ставаме всички по-по-най равни....зануляване и всичко от начало....нищо ново под слънцето...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 13 rate down comment 3
shinawatra
преди 3 години
А, забравих - и прословутата "зелена сделка" на евро-***-бюрократите, заради която най-вероятно токът ще се превърне в лукс "стока" и ще ни накарат да мръзнем зимата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 11 rate down comment 5
shinawatra
преди 3 години
Никога няма да се случи. Това е начин за връщане към добрия, стар капитализъм. По-скоро светът, както винаги се е случвало, няма да се върне назад и да повтори стар модел, а ще се катурне към ГЛОБАЛНИЯТ СОЦИАЛИЗЪМ, разбира се по "китайски модел", тъй като ще съществуват и свръх богатите. Това, което се случва в момента на борсите, е моделът на бъдещето! И няма да има връщане назад. Следва въвеждане на ББД, различни масови програми за безработица, строене на социални жилища и прочие тъпизми. Теслата ще бъде новата ладичка и разбира се т.нар "mobility as a service", MaaS.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 8 rate down comment 1
abdul
преди 3 години
опрощаване на дълг.Защо?прощава Господ, ние не.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 8
дядя Вова
преди 3 години
Време е за голям рестарт на международната финансова система Пеше, а не бъркаш ли в превода.Restart или RESET ?!Що мисля да е второто и всинца заедно ще се грижим за охлаждането на супата!Виж твоите чорбаджии ще са много заети.Да броят.Самоубийците, умрелите от мизерия и караваните с камиони плячка!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още