IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Недостигът на работници по света тласка нагоре цените на храните

Екстремното време и поскъпването на суровините допълнително влошават ситуацията, а проблемите няма да се решат с края на пандемията

08:00 | 03.09.21 г. 40
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

Заетостта във веригата на доставки на храни е сред трудните за запълване. Независимо дали става въпрос за бране на ягоди, несигурна работа в кланица или забързаната среда в кухнята на ресторанта, много работни места са с високи данъци, краткосрочни, слабо платени, работата е тежка или пък комбинация от четирите фактора.

С повече налични работни места австралийските работници, които преди това биха могли да се задоволят с позиции в месопреработвателни предприятия в слабо населени райони, могат да изберат работа в града, която не е толкова тежка и е по-добре платена.

Много от гражданите на Европейския съюз, които преди можеха да пътуват свободно до Великобритания, за да работят във ферми, да карат камиони или да сервират кафе, избират да останат в родните си страни или да отидат другаде в Европа. Американските работници, които се борят с жегата по полетата, избират по-прохладния интериор на магазините.

„Това е физическа работа“, коментира Джон ДеВейни, президент на Американската асоциация за плодове във Вашингтон. „Ако трябва да берете плодове и да носите тежки щайги или да натискате бутони на касовия апарат, втората алтернатива е по-привлекателна“, допълва той.

цени цени

По-високите заплати и бонуси могат да подсладят работата. Chipotle Mexican Grill Inc. наскоро повиши цените на менюто в САЩ с 4%, след като увеличи средното заплащане до 15 долара на час. В Канада компанията предлага бонус за препоръка при набирането на персонал.

Работниците в преработвателното предприятие на свинско месо Smithfield Foods Inc. в Южна Дакота получават безплатни продукти като часовници Apple Watch или iPad след първите им 60 дни на позиция в дружеството. Веригата за пици Rossopomodoro, която е със седалище в Европа, е принудена да увеличи основното си заплащане с 50% в Лондон, казва изпълнителният директор Даниеле ди Мартино.

Често обаче парите не достигат. Работниците трябва да бъдат защитени добре от коронавирура, а в условията на конкуренция се налага да се дават и още по-големи заплати. Заради делта варианта много предприятия отново са крачка назад след напредъка през пролетта.

Недостигът на работници не се случва навсякъде и ефектите не са равномерно разпределени. Голяма част от континентална Европа не изпитва същия осакатяващ недостиг като Обединеното кралство, където Brexit ограничи миграцията на работници от ЕС. Китай до голяма степен не е засегнат, както и Индия, въпреки че инфлацията е притеснителна. Работниците там са в изобилие, а селското стопанство е изключено от ограниченията заради коронавируса.

На други места трудът е само едно от главоболията за световната хранителна екосистема. Екстремното време по света – от Бразилия до Франция, се отрази на реколтата. Нарастващите цени на културите повишиха цените на храната на добитъка, а оттам се вдига цената на месото. Транспортните разходи скочиха нагоре поради нарастващото търсене, недостига на контейнери и претоварените пристанища на фона на затварянето на някои пристанищни съоръжения заради клъстери от коронавирус сред работници на докове.

Недостигът на работници заплашва допълнително да увеличи разходите, независимо дали чрез увеличаване на заплатите, или недостиг на предлагане. Проблемът няма да изчезне, когато пандемията приключи. Делът на работещите в селското стопанство намалява от десетилетия на фона на миграцията към градовете и преминаването на хората към сектора на услугите. Тези по-трайни промени на пазара на труда изискват технологични решения, като инвестициите в автоматизация и роботика се ускориха по време на пандемията.

цени цени

В САЩ автоматизираните трактори, роботизираните доячи и сеялките за моркови заместват донякъде човешкия труд. Междувременно фермерите във Великобритания изпробват роботи, които да берат ягоди, маруля или броколи.

Инструментите за прибиране на реколтата са помогнали на бразилските фермери с кафето, така че да намалят зависимостта си от работници до една пета от необходимото само преди няколко години, според Едимилсън Калегари, генерален мениджър в базираната в Еспирито Санто кооперация Cooabriel.

Все пак ще са необходими години, преди фермерите наистина да започнат да използват по-масово роботи, според Синди ван Рейсвик, старши анализатор в Rabobank в Утрехт, специализирана в градинарството.

„В крайна сметка цените на храните трябва да се повишат, за да се плаща по-добре на работниците и да се намерят нови решения. Те просто струват пари и ние трябва да сме готови да платим за това“, казва тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:21 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

30
rate up comment 5 rate down comment 3
bgMan
преди 2 години
Зелка - защо да почвам бизнес и да храня българската мафия, която доминира политиката след като имам няколко професии, с които навсякъде по света мога да имам добри доходи? Корупционерите да го д*хат!! Ни'къв бизнес и никви данъци в корумпирана България докато властта се е сраснала с мафията. Престъпление да плащаш данъци и такси на доказани престъпници.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 5 rate down comment 4
zelka007
преди 2 години
1лв е държавната такса , по-смело ... и след 3 година си свободен да ми наливаш акъл кое как се прави , дотогава единствено можеш да си чешеш езика тука във форума ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 3 rate down comment 0
khao
преди 2 години
нали държавата да ти плати заплатите и режийните на фирмата.. демек целия ти разход, а ти сам каза че си вдигнал цените на два пъти един път с 10% и един път с 20% .... па нека ти е зле....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 3 rate down comment 1
khao
преди 2 години
цък . и ти не си в час . покриха единствено заплати , осигуровки и ток . и то релано платени заплати---тоест признаваш че е имало помощи за фирмите ! Имам познат с два ресторанта... супер доволен е от помощите! А в капиталистическа Америка им даваха чекове.. демек ние сме по капиталисти от тях !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 4 rate down comment 1
khao
преди 2 години
и жените в 19 век не са имали никви права и не са бачкали ... значи с една заплата си гледал жена и 5 деца... а сега наема ти е 1/3 от заплатата, а данъка 1/2 от същата заплата ... тоест за теб+жената и децата остава 1/6 ! .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 2 rate down comment 4
zelka007
преди 2 години
цък . и ти не си в час . покриха единствено заплати , осигуровки и ток . и то релано платени заплати , а не разни фиктивно измислени неща ... тва как са раздавани на калпак помощи са измислици на хора дето ич не им е ясна системата ... всеки един разход се доказваше с валидни счетоводни документи . ВСЕКИ !!! . нито стотинка отгоре ... помоща си беше директно за хората ... !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 3 rate down comment 2
khao
преди 2 години
19 век ... и средна класа ? сериозно ли ? да не говорим че 10 рокли, 6 фусти, 13 престилки, 15 шапки и 9 комплекта долно бельо са даже повече от 4х и 10х долара по тогавашни пари .... лош пример !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 2 rate down comment 5
zelka007
преди 2 години
не , няма нищо сбъркано ... всичко си е точно ... :))) ... елементарен пример . колко дрехи е имало в един гардероб на една жена от средната класа в края на 19 век ... ?! ... ето : 10 рокли, 6 фусти, 13 престилки, 15 шапки и 9 комплекта долно бельо ... и това при население малко под 1 млрд ... сега една жена от средната класа притежава дрехи на стойност м/у 4х и 10х долара , цели стаи са превърнати в гардероби ... а вече сме 7млрд население . всичкото това количество дрехи се измисля , изработва , доставя , и продава в магазини ... и рекламира да добавя ... зад всяка дейност стоят хора , много хора ... навъпреки автоматизацията ... и това е валидно във всяка една сфера от живота ни ... :))) ... почти пълната автоматизация е неизбежна , ако искаме да задържим стандарта на живот и да го повишаваме ... ако преди 2 века я е имало 500-600 артикула в един магазин я не , в момента е нормално да има по 25-30000 в среден магазин , в супермаркетите има по 80-100000 , а листнати в системите има по над 200000 ... и зад всяко нещо стоят хора , които го измислят , изработват , доставят , продават ... в сферата на услугите е същото ... има и друго съществено нещо . хората работят различно , уж една и съща работа , уж всичко еднакво , ама едни се справят по-добре , а други не ... :))) ... ама всички искат парите , като на тези които се справят най-добре ... и започват едни обяснителни режими ... затова по-добре да не произвеждаш нищо и да ти стои празна работна позиция , отколкото да се мъчиш с някой дето всичко в тоя живот му е ясно , само не знае що не получава достатъчно пари ... :))) ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 5 rate down comment 0
khao
преди 2 години
в БГ помощи за фирмите НЯМАШЕ !!! ... имаше, имаше... познавам няколко дето взеха.. и аз съм изряден платец, всеки месец плащам данък и рекет на банките зада си изтегля моите пари, които са при тях не по мое желание ... но за нас нямаше ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 8 rate down comment 1
Стенси
преди 2 години
Организаторите на план демията и техния санитарен фашизъм ще си докарат накрая социална революция, която ще се изправи срещу тях. Няма недосегаеми хора, не можеш да лъжеш народите постоянно и дълги години.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още